Hip-hopová komunita má svoj šport: BASKETBAL

Všimli ste si to, však? Ak ste si to nevšimli, tak ste nevšímaví, pretože všimnúť si to nie je náročné. Okej, nejdeme vás pliesť slovnými hráčkami. Tento článok bude venovaný jednému zo symbolov hip-hopovej komunity. BASKETBALU. Tento šport je súčasťou hip-hopu a rapu skoro tak ako pódia a davy. Dobre, tak asi až nie, ale chápete, na čo sa snažíme poukázať. 

Vidíme to v slovenských videoklipoch, vidíme to v českých videoklipoch, vidíme to v amerických videoklipoch. Aj nemeckých, aj poľských. Raperi majú na sebe basketbalové dresy a do svojich rýmov často zapletú mená ako Michael Jordan, DeMar DaRozan, LeBron James, Steph Curry alebo Kobe Bryant.

Všetko svetoví basketbalisti. Český raper Smack ale nezabudol ani na Tomáša Satoranského, jediného Čechoslováka v NBA, ktorý aktuálne oblieka dres Chicaga Bulls, kam pred pár dňami odišiel z Washingtonu Wizards. Slovák v NBA doposiaľ nebol, kiežby bol, to si nevieme predstaviť tie texty, čo by vznikali. Zatiaľ to tak nevyzerá.

Späť k pointe. Hip-hop či rap jednoducho idú k basketbalu alebo k ulicovej verzii tohto športu – STREETBALLU. Na festivaloch, vrátane Hip Hop Žije, sú často basketbalové koše, organizujú sa turnaje či rôzne súťaže v danostiach, ktoré bavia okolitých ľudí. Rap a streetball, to ste mohli  vidieť na mnohých sídliskách a vlastne stále môžete.

Vidieť to aj na oblečení ľudí. Zámorské kluby sú v našich končinách stále populárnejšie, pričom prím hrajú basketbal, hokej a po novom aj americký futbal či bejzbal. Avšak, keď prídete na rapovú akciu, prím hrá jednoznačne basketbal. Potvrdili sme si to na Hip Hop Žije, kde sme v priebehu pár dní narátali takmer dvojciferný počet basketbalových tímov.

Hokejových bolo pomenej, z bejzbalu už tradične len New York Yankees, z amerického futbalu „len“ New England Patriots a Oakland Raiders. Čo sa basketbalu týka, ľudia nosili, trenírky, dresy, šiltovky, ponožky. A ak si to všímate aj vy, máme pre vás vodítko, ako zistiť, či tomu niekto naozaj rozumie alebo len ide s dobou.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zomrel zakladateľ Freak The World Oliver Morócz. Mal iba 25 rokov

Keď vás to zaujíma, opýtajte sa daného človeka, či vie povedať aspoň päť hráčov z konkrétneho mužstva. Ale aby to nedopadlo zle. Keď vidíte na drese iné mená ako sme vyššie spomínali, jednoducho, keď to je menej známy tím a menej známy hráč, viete, že človek si dal na výbere asi záležať.

Ale aby sme neodišli od podstaty. Rap súvisí s basketbalom, hip-hop súvisí s basketbalom. A tak to aj bude. Samozrejme, každý môže preferovať iný šport, môže hrať iný šport alebo nemusí riešiť nijaký šport. Ale táto komunita vždy bude mať súvis s hádzaním na kôš.

A ak by ste nevedeli, kto je na fotke – je to hypeman Osťo v drese Philadelphie. Na Hip Hop Žije ste ho mohli vidieť v neprehliadnuteľnom ružovom drese Miami s menom Wade na chrbte. O tomto chlapíkovi, bez ktorého by scéna nebola tam, kde je, chystáme osobitný článok.

Odporúčame