Harry Potter očaril ľudí na celom svete: Prvá kniha o čarodejníkovi má už 20 rokov

Instagram

#Pamätáte si na ten moment, keď ste sa prvýkrát začítali do príbehu o čarodejníkovi menom Harry Potter? Z mladého učňa sa stal fenomén na celom svete. Práve včera ubehlo už 20 rokov, odkedy svetlo sveta uzrela prvá kniha s názvom Harry Potter a Kameň mudrcov.


Písal sa 26. jún 1997, keď Rowlingová vydala pútavý príbeh o mladom čarodejníkovi a jeho nerozlučných priateľoch. Harry zaujal mladých i starých a tak nečudo, že sa odvtedy z tejto knihy predalo neuveriteľných 450 miliónov výtlačkov a preložená bola až do 79 jazykov.

Kto by to však pred dvadsiatimi rokmi povedal, keď niekoľko mesiacov knihu nechcel nikto vydať. Rowlingová prežívala v prvej polovici 90. rokov ťažké obdobie plné finančných aj osobných problémov. Všetko sa však zmenilo s úspechom Harryho Pottera.

Spisovateľka sa však neuspokojila iba s jednou knihou a pokračovala v písaní ďalších príbehov o skupine čarodejníkov. Jej knihy sa stali predlohou nielen pre filmové spracovanie, ale aj pre rôzne predmety či suveníry. Miesta, ktoré súviseli s Harrym Potterom sa stali vyhľadávanými turistickými atrakciami. O tom, ktoré sú to, si môžete prečítať v tomto článku:

Vyberte sa po stopách Harryho Pottera: Tieto miesta skutočne existujú, majú čarodejnícku atmosféru

Odporúčame