Renáta vyrába originálne náušnice: Z Handlovej ich posiela do celého sveta!

Hand made

Jej koníček sa stal prácou na plný úväzok (Zdroj: Súkromný archív Renáta)

#Renáta má 31 rokov a samú seba prezentuje ako úplne obyčajnú a bláznivú babu. Má rada cestovanie, prírodu, dobré jedlo, svoju rodinu a priateľov. Býva v malom mestečku Handlová, kde vyrába krásne handmade šperky.

Ako si sa dostala k vyrábaniu náušníc?

K výrobe náušníc som sa dostala úplne náhodou, a to popri štúdiu na vysokej škole, kedy som hľadala cestičky, ako si zarobiť peniažky navyše a zároveň robiť niečo, čo by ma napĺňalo. Náušnice milujem od malička, čiže som si ich pravidelne kupovala alebo objednávala cez e-shopy.

Keď mi raz prišli jedny poškodené, snažila som sa dať ich dokopy. Na internete som zháňala komponenty a vtedy mi napadlo, že by som si mohla skúsiť náušničky vyrábať aj sama.

Je to tvoja full time práca, alebo iba hobby, ktorým si privyrábaš? 

Náušničky robím už od roku 2011 a mám svoju živnosť. Je to moja práca na plný úväzok, ale zároveň aj moje najväčšie hobby. Zo začiatku som popri tom mala aj iné aktivity, väčšinou však na skrátený úväzok. Momentálne sa venujem už len výrobe bižutérie.

Aké boli začiatky? Pamätáš si svoje prvé vyrobené náušnice?

Začínala som na najväčšom handmade e-shope v rámci Slovenska, neskôr sme si s kamarátkou založili stránku na Facebooku, ktorá funguje dodnes. Začiatky boli ťažšie, keďže bolo potrebné dostať sa do povedomia ľudí, vytvoriť si ako takú klientelu, svoje pravidlá a meno.

V tom čase ešte handmade výrobky nemali až taký ohlas ako je tomu dnes. Zároveň výrobcov bolo len pár a trh nebol presýtený, čiže z tohto pohľadu to bolo aj plus. Moje prvé náušnice boli z fimo hmoty a bol to vtedy celkom populárny fake expander – červík v zelenej farbe so žltými pásikmi a očkami.

Náušnice
Zbierka náušníc Design de la Rena (Zdroj: Súkromný archív Renáta)

Z čoho vyrábaš náušnice? Používaš aj nejaké drahé kovy či koráliky prestížnych značiek?

Ja som začínala z fimo hmoty, potom som pridala pierka, kamienky, strapčeky, kvety, stuhy, čiže sa snažím mať širšiu ponuku. Okrem náušníc robím aj náhrdelníky, náramky, kde väčšinou používam perly alebo korálky. Drahé kovy nepoužívam, jedine striebro, zlato, a to tiež len na vyžiadanie zákazníčok a väčšinou sú to len ukončenia náušníc.

Koľko ti približne zaberie výroba jedných náušníc?

Výroba náušníc je veľmi individuálna, keďže nerobím len jeden typ. Na niečom pracujem aj viac dní, niečo mi trvá kratšie. Záleží aj na tom či sa jedná o úplne nový model, alebo sú to náušničky, ktoré robím pravidelne a už mám vo výrobe svoj systém a postup.

V čom sa odlišujú tvoje náušnice od ostatných hand made náušníc?

Priznám sa, že kvôli kopírovaniu sa snažím nesledovať iné dievčatá, ktoré tvoria náušničky. Ako som spomínala predtým, dnes je trh presýtený práve rovnakými produktmi, čiže sa snažím o to, aby bol každý kúsok originálny. Samozrejme, človek sa nevyhne ani tomu, keďže je všetok materiál voľne dostupný a zladiť modrú s fialovou je bežné.

Sledujem skôr zahraničnú tvorbu, s ktorou sa však nemôžem porovnávať. V čom sa však možno odlišujem, je môj prístup k zákazníčkam a komunikácia s nimi. Pre mňa sú baby na prvom mieste a ich spätná väzba a to, že sa ku mne aj po rokoch vracajú je pre mňa najväčšou odmenou.

hand made náušnice
Na názore a spokojnosti zákazníčok jej veľmi záleží. (Zdroj: Súkromný archív Renáta)

Prejavila o tvoje náušnice záujem aj v zahraničí, prípadne ich vlastnia nejaké celebrity? 

Náušničky mám aj v zahraničí, od Čiech, Rakúska, Francúzska, po Anglicko. Celebrita je pre mňa široký pojem, skôr sa poteším tomu, keď chcú moje kúsky obyčajné dievčatá, ktoré z nich majú skutočnú radosť. Ale nájde sa aj pár celebrít, ktoré vlastnia kúsky odo mňa.

Aký je podľa teba vkus Sloveniek? O aké náušnice majú najväčší záujem?

Myslím si, že vkus Sloveniek je čím ďalej tým viac odviazanejší. Keďže sa už dajú aj u nás zohnať krásne veci a dievčatá ich vedia skvele kombinovať, samozrejme, je to individuálne, čo sa komu páči, ale ja si myslím, že naše ženy to vedia. Najviac u mňa idú extravagantné kúsky, ktoré sú väčšinou po jednom páriku. Sú originálne a baby sa nemusia báť, že v nich na ulici stretnú ďalšiu.

Pri akom outfite vyniknú náušnice od teba najviac?

Záleží, o aké náušničky sa jedná. Väčšinou tvorím na zákazky, čiže sú to náušničky, ktoré sú presne do detailov farebne doladené k šatám, topánkam a kabelke. Snažím sa však tvoriť aj také, ktoré sa doladia raz dva k outfitom na bežný deň.

Niektoré moje výrobky sú trochu infantilné a bláznivejšie, tie vyniknú pri jednoduchých veciach. Inak si myslím, že je to vždy na vkuse ženy. Hlavné je, aby sa v nich cítila dobre ona sama.

Náušnice s pierkami
Väčšinu vytvára na objednávku a farieb sa veru nebojí (Zdroj: Súkromný archív Renáta)

Stretla si sa aj s kritikou? Ako si na ňu reagovala?

Musím si zaklopať, že možno aj kvôli môjmu prístupu sa s kritikou ohľadom tvorby nestretávam. Za tie roky som mala možno tri reklamácie, čo je myslím pri bižu bežná vec, že kúsok, ktorý sa nosí sa opotrebuje. Baby sa ku mne vracajú, za čo som nesmierne vďačná a skôr ako kritizujú ma neskutočne podporujú.

Samozrejme, stalo sa mi, že nie vždy boli baby príjemné, ale to už asi svedčí skôr o nich, ako o mne. Ja sa snažím byť maximálne ústretová ku každej jednej a všetky si ich vážim. Keď je kritika oprávnená, tak som za ňu vďačná, lebo aj to posúva vpred. Keď však niekto kritizuje len tak z nudy, vtedy ma to dosť zamrzí práve preto, lebo sa do tvorby snažím dať všetko a je to moja najväčšia vášeň.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame