Ideš aj ty na Grape 2022? Týchto interpretov si zapíš na zoznam a o zábavu máš postarané!

Aj tento rok vystúpi na festivale mnoho kvalitných interpretov (Zdroj: Unsplash/Tijs van Leur)

#Jeden z našich najobľúbenejších hudobných festivalov sa blíži. Brány festivalu Grape 2022 sa otvoria už 12. augusta, čiže v piatok o 12:00. Návštevníkov čaká osobitá atmosféra a hlavne kvalitní interpreti. Aj tento rok na festivale vystúpi nielen domáca alternatívna špička, ale opäť aj niekoľko väčších zahraničných mien. V článku ti odporučíme niekoľko z nich, ktorí si rozhodne zaslúžia tvoju pozornosť.

1. Years & Years

Hoci projekt Years & Years v začiatkoch fungoval ako kapela a neskôr ako trio, dnes sa jedná v podstate o one-man projekt speváka Ollyho Alexandera. Práve vďaka nemu si Years & Years len ťažko pomýliš s inými podobnými umelcami. Alexander je tiež zodpovedný za textovú stránku väčšiny skladieb. V nich otvára témy duševného zdravia a nebojí sa hovoriť o problémoch, s ktorými sa stretáva dnešná LGBTQ komunita. Niektorí sa o ňom dokonca vyjadrujú ako o hlase jednej generácie.

To všetko ponúka zaobalené v moderných synthpopových skladbách, na ktoré si môžeš zatancovať, no vychutnať si ich vieš aj pri sústredenejšom počúvaní. Years & Years získali za svoju tvorbu celkovo 5 nominácií na cenu Brit Awards.

Projekt prerazil hneď prvým albumom, ktorý v Spojenom kráľovstve dosiahol platinový predaj a pomerne výrazne zabodoval aj v rebríčkoch iných krajín. Ponúkol silné, no ľahko zapamätateľné melódie, a svojho času bol typickým reprezentantom vtedajšej anglickej synthpopovej vlny.

Albumová dvojka Palo Santo už bola ambicióznejšia. Priniesla totiž koncept, v ktorom tradičné genderové pravidlá neexistujú, a v ktorom sú duchovno a náboženstvo prepojené s živočíšnosťou. Palo Santo bol zaujímavejší aj hudobne. Badateľné sú predovšetkým výraznejšie tanečné prvky a soul. Album tentoraz ocenila aj hudobná kritika. Zatiaľ poslednou nahrávkou je Night Call. Výtvor, ktorý môžeme považovať za prvý regulérny sólový projekt Ollyho Alexandra.

2. The Vaccines

Londýnska kapela The Vaccines patrila pred desiatimi rokmi k jedným z výrazných objavov ostrovnej gitarovej scény. Hoci vo svojej hudbe v podstate len miešali to, čo už urobilo veľa kapiel pred nimi (a taktiež s úspechom), ich chytľavé piesne mali vlastný „retro“ zvuk a ich prejav bol autentický. Ich texty sa zaoberajú presne tým, čím sa podobne mladé a príťažlivé kapely zaoberali aj roky pred nimi. Teda vzťahmi, rozchodmi, sexom a tak ďalej.

Prestížny hudobný magazín NME prirovnal ich debut What Did You Expect from The Vaccines? k sviežej injekcii, ktorú vtedajšia gitarová scéna potrebovala. The Vaccines podľa niektorých opäť rozvírili stojaté vody žánru a prilákali mu mnoho nových fanúšikov. Album sa stal najpredávanejším anglickým debutom toho roku. Aj ich nasledujúce nahrávky obsahujú priamočiare rock’n’rollové piesne, z ktorých sa mnohé dostanú pod kožu už po prvom vypočutí. No sústredenejší poslucháč už môže zaregistrovať aj akúsi muzikantskú „dospelosť“.

3. 52 Hertz Whale

Kapela 52 Hertz Whale je už istý čas výrazným menom na domácej alternatívnej scéne, no s ambíciami preniknúť aj za hranice. Ich hudba vychádza z viacerých žánrov, badateľný je napríklad post-punk či post-hardcore. To v podstate znamená, že sa v ich piesňach dočkáš melancholickej (a občas pomerne nečakanej) melodickej linky, no môže sa stať, že ju budeš musieť najprv zachytiť v hradbe hlukových stien elektrických gitár. A pokiaľ pridáš hlasitosť, dočkáš sa intenzívneho hudobného zážitku.

O 52 Hertz Whale písalo viacero relevantných hudobných médií. Spomenuli ich Louder Than War aj Drowned in Sound, a o ich najnovšom single Phil nedávno vyšiel článok na prestížnom post-punk.com. Okrem kvalitnej inštrumentálnej zložky ťa isto zaujme aj hlasový prejav speváka. Práve pri ňom môžeš vidieť, čo sa môže diať, ak hudba naozaj prúdi celým telom.

52 Hertz Whale neponúkajú zábavu pre celú rodinu, ale hudbu, ktorú si najlepšie vychutnáš sám v zatemnenej izbe bez okien. Pokiaľ si ich na Grape 2022 pozrieš a zapáčia sa ti, určite ťa poteší, že ich najnovšia nahrávka by mala oficiálne vyjsť 26. augusta.

4. Lash & Grey

Aj na Slovensku môžeme nájsť kapely, ktorých ambície zaujať aj v zahraničí vôbec nie sú tak pritiahnuté za vlasy, ako by si mohol niekto myslieť. Medzi ne určite patrí aj dvojica Lash & Grey. Ich autorské piesne, pohybujúce sa na pomedzí jazzu, popu a soulu, dokážu osloviť náročnejšieho poslucháča aj v jednoduchšom prevedení s akustickou gitarou či klavírom, no zaujmú aj s kapelou. Baviť ťa budú tiež prvotriednym zvukom, ktorý si v slúchadlách naozaj vychutnáš. Do karát im hrá taktiež hudobné vzdelanie. Vo výsledku teda máš pred sebou profesionálnu kapelu s dospelým repertoárom, ktorý môže pokojne osloviť napríklad aj tvojich rodičov.

Prečo by si mal vidieť Lash & Grey aj na Grape 2022? Napríklad preto, že vďaka dlhoročným skúsenostiam s vystupovaním pôsobia na pódiu sebaisto, a ty máš pri ich sledovaní a počúvaní ten príjemný pocit, kedy cítiš, že všetko je presne tak, ako má byť. Vystúpili po boku mnohých známych umelcov. Ich koncertná aktivita tiež zahŕňa viacero prestížnych vystúpení doma, ale aj v zahraničí.

Na konte majú dva vkusné albumy. Ten druhý, Blossoms Of Your World, dokonca produkoval zvukový inžinier Vlado Meller. Možno ti toto meno nič nehovorí, no vedz, že Meller robil mastering nahrávkam Red Hot Chili Peppers a spolupracoval napríklad aj s Kanye Westom, či Beyoncé.

5. Tolstoys

Bratislavské zoskupenie Tolstoys funguje na našej scéne niekoľko rokov. Už vo svojich začiatkoch zdieľali pódium so zavedenými kapelami ako Billy Barman alebo Korben Dallas. Pri prvom kontakte s ich hudbou a prezentovaním (nielen na koncertoch, ale aj na sociálnych sieťach) muselo byť každému jasné, že kapela neplánuje byť len lokálnou záležitosťou. Tolstoys ponúkajú poslucháčom mix dream popu a akustickej hudby v príjemne plynúcich skladbách, ktoré však nekopírujú bezmyšlienkovite súčasné zahraničné trendy, ale prinášajú vlastnú tvár. Z ich hudby je zároveň cítiť akúsi vernosť domácej pesničkárskej tradícií.

Vysoká kvalita ich debutového albumu teda nebola ničím prekvapivým. Album Botanika vyšiel v roku 2017 v prestížnom vydavateľstve Slnko Records. Ten bol ocenený ako najlepší debut roka na vyhláseniach hudobných cien Radio_Head Awards 2017. Druhý, a zatiaľ posledný album, s názvom Mirror Me, pokračuje v ceste, na ktorú vyšli s debutom. Jeho nosnou tému je hľadanie vlastnej identity. Celkový vizuálny prejav kapely vytvára s hudbou jednotný celok. Tak, ako aj mnohé zahraničné kapely, aj Tolstoys chápu, že je dôležité nielen to, ako hudba znie, ale aj ako „vyzerá“.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame