Nový update pre Google Maps: Takto sa mapy nezmenili posledných 15 rokov!

Zmeny v Google Maps

Takto sa Google Maps nezmenili posledných 15 rokov (Zdroj: Google)

#Už je to 15 rokov, odkedy Google spustil bezplatne svoje rozšírenie Maps. A povedzme si na rovinu, kto z nás ich v živote nepoužil? Či už si potreboval vycestovať do zahraničia, dostať sa do aquaparku alebo si len zabíjal popoludnie prezeraním pamiatok, mapy od Google sa stali neodmysliteľnou súčasťou našich počítačov aj smartfónov.

Najväčší update od spustenia

K svojmu 15. výročiu sa Google rozhodol výrazne upraviť svoju základnú verziu máp. Určite poznáš tie štyri štandardné pastelové farby – zelenú, modrú, sivú, žltú… na to rýchlo zabudni. Mapy sú dnes farebne oveľa viac odlíšené ako kedykoľvek predtým. Sám sa pozri na fotky s porovnaním (vľavo sú staré snímky máp, vpravo nové).

Zmeny v Google Maps
Takto sa Google Maps nezmenili posledných 15 rokov (Zdroj: Google)

Viac detailov a farieb

V základnej verzii máp sme mali často problém rozlíšiť, čo zelené plochy znamenajú – lesy, lúky?. To je už ale minulosťou. Farby majú viacero odtieňov, vďaka ktorým budeš presne vedieť, aká prekážka ťa v tvojej ceste čaká. Obrovským problémom boli hlavne kopce a vrchy, hlavne tie, ktoré sú trvalo zasnežené. Tie majú aktuálne bielu farbu a vysokohorské pásmo dostáva farbu hnedú.


VIDEO Google Maps s ďalším slovenským pokladom: Do Street View pridávajú obľúbené vysokohorské chaty


Zelená robila problém aj náročnejším cestovateľom. Často sa stávalo, že v tejto farbe boli zafarbené aj púšte. To sa konečne mení vďaka tomu, že satelity, ktoré Google využíva, vedia detailnejšie zistiť, aký terén skúmajú.

Zmeny v Google Maps
Takto sa Google Maps nezmenili posledných 15 rokov (Zdroj: Google)

Nový pohľad na svet

Celkovo sa takto detailne zmenilo všetkých 220 krajín sveta. Napríklad také ostrovy patriace Chorvátsku už nie sú tak pusté, ako si si možno myslel. Tí, ktorí tieto turisticky atraktívne destinácie navštívili, ti potvrdia, že v skutočnosti sú ostrovy plné vegetácie a nie piesku.

Asi jedinou nevýhodou môže byť fakt, že toto detailné farebné zobrazenie je zatiaľ dostupné len do určitého štádia priblíženia. Google však naďalej pracuje na to, aby sme si túto obrovskú výhodu mohli pozrieť aj bližšie. Zatiaľ sa musíme uspokojiť so štandardnou sivou farbou.

Zmeny v Google Maps
Takto sa Google Maps nezmenili posledných 15 rokov (Zdroj: Google)

Polepšia si aj smartfóny

Ak sa pýtaš, či tento update využiješ aj vo svojom smartfóne, mám pre teba dobrú správu. Najväčšie svetové metropoly dostali na križovatkách prechody pre chodcov a dokonca aj samotné chodníky. Taktiež zistíš, aká široká cesta je a koľko prúdov premávky sa na nej nachádza.

Nezabudni si ale overiť, či najnovší update Google Maps máš. Využívaš mapy od Google? Čo hovoríš na tento update? Podeľ sa s nami o svoj názov v komentároch.

Zdroj: maps.google.com, techbox.sk
Odporúčame