Spoznaj Girl Power nielen medzi kamoškami: Objav filmové superhrdinky, ktoré búrajú to, čo je zaužívané!

Fanúšikovia vedú debaty o tom, či je lepšia Wonder Woman alebo Black Widow (Zdroj: Freepik/freepik)

#Tak ako majú muži svojich superhrdinov, aj ženy potrebujú svoje vzory. Superhrdinky, ktoré sú silné, inteligentné a nebezpečne nádherné. Stelesňujú ideály, ktoré k životu potrebuješ. Búrajú stereotypy a dokazujú, že nemusíš mať len jednu osobnosť. Podľa nich je v poriadku, ak sa obliekaš ako dáma, no ovládaš napríklad bojové umenie.

Večný spor

Priaznivci komiksov a počítačových hier už niekoľko rokov vedú spor o tom, kto je pravou ženskou hrdinkou. Do nezhody prináša oheň aj filmová rivalita svetoznámych DC a Marvel. Fanúšikovia vedú debaty o tom, či je lepšia Wonder Woman alebo Black Widow.

Nech už si na ktorejkoľvek strane, superhrdinky majú v našich životoch miesto. V detstve ti majú slúžiť ako morálny kompas, v dospelosti sa skôr zameriavaš na ich predstaviteľky z filmov. Ich vizáš dokáže rozpútať beauty šialenstvo!

Wonder Woman

Bohyňa Diana, ktorá zažiarila už v 70. rokoch minulého storočia. Reprezentovala vrchol ženskej populácie – silná, nebojácna a nezávislá žena, ktorá kypí empatiou.

Jej outfit asi nebol úplne vhodný do boja, veď predsa len v body s utiahnutým pásom sa asi najľahšie nebojuje, ale ani to jej neubralo na popularite. Vedel si, že v pôvodnom znení seriálu zo 70. rokov išlo o silný patriotizmus? To bol dôvod, prečo maôa na sebe grécka bohyňa americkú vlajku.

Dnes postavu Wonder Woman poznáš skôr v podaní izraelskej herečky Gal Gadot. V modernej adaptácií sa v roli objavuje ešte pár Amazoniek – Robin Wright a Connie Nielsen, ale aj mená ako Brooke Ence, Madeleine Vall Beijner alebo mnohé iné šampiónky.

Black Widow

Opäť postavička z minulého storočia. Už v 60. rokoch získala pozornosť verejnosti s príchodom Marvel Universe. Členka Avengers je krásna, nebezpečná a chladná špiónka, ktorú dokonale stvárnila Scarlett Johansson.

Black Widow odštartovala novodobú éru superhrdiniek a ikon moderného feminizmus. Nemá žiadne super schopnosti, ale dokáže hovoriť plynule francúzsky, taliansky, rusky a latinsky. Tiež ovláda gymnastiku a bojové umenia.

Black Mamba

Uma Thurman je v superhrdinskom svete žijúcou legendou – od Emmy Peel z Avengers, cez G-Girl v My super Ex-Girlfriend, až po Poison Ivy z filmu Batman a Robin.

Quentin Tarantino ju predstavil ako ženskú verziu Bruce Leeho. Je typom antihrdinky, ktorá je poháňaná pomstou. Nezabudnuteľnosť jej dodáva aj ikonický žltý kostým s čiernymi pruhmi, ktorý mala Thurman na sebe.

Lara Croft

Skôr, než sa svet hier stal inšpiráciou na novovznikajúce filmy, bol kult Lara Croft: Tomb Rider považovaný za unikátne majstrovské dielo. Z veľkej časti za to môžu producenti ďakovať Angeline Jolie, ktorú tvorcovia reprezentovali ako ženskú verziu Indiana Jonesa.

Krásna britská archeologička, ktorá vo voľnom čase pátra po tajomných artefaktoch, ktoré môžu spôsobiť koniec sveta. Je považovaná za tú, ktorá rozbila tradičný stereotyp ženských superhrdieniek, keďže išlo o kladnú protagonistku s výrazným elementom „bad girl“. A to, že je doma v bohových umeniach, pri zbraniach, ale aj v decentných šatách, jej pridávalo na šarme už od začiatku.

Ktorá zo superhrdiniek je tvoja obľúbená?

Zdroj: Elle
Odporúčame