Fajné tapas, divoké flamenco a kvalitné víno: Zrzky priniesli do Bratislavy kus autentického Španielska

Zrzky oslávili len nedávno 1. narodeniny. Zdroj: archív Zrzky

#Sestry Izabela a Klaudia Bedajové sa popri úspešnej kariére v známej slovenskej televízii rozhodli pre odvážny krok: priniesť do Bratislavy kúsok milovaného Španielska. Ich tapas a vínny bar Zrzky funguje už viac ako rok v srdci Bratislavy, na Michalskej ulici.

Návštevníkom okrem dobrého jedla a pitia servíruje aj množstvo autentických eventov inšpirovaných španielskou kultúrou, ktoré v našich zemepisných šírkach len tak nenájdeš. „Keď sme v Španielsku, často len tak pozorujeme dôchodcov, ktorí sedia vonku s priateľmi a rodinou pri fľaši dobrého vína,“ odpovedá Klaudia na otázku, v čom si so sestrou Španielsko zamilovali. „Vtedy si vravíme: aha, veď to sme my o 40 rokov (smiech).“

Čo sú to teda tie tapas a ktoré z nich miluje toto sesterské duo najviac? V našom rozhovore s Klaudiou sa dozvieš aj to, prečo Zrzky takmer neotvorili. 

Odmalička ste aj so sestrou brigádovali v rodinnom gastro podniku na východe Slovenska. Ako spomínaš na toto obdobie?
Na toto obdobie máme veľmi pekné spomienky, hoci v našich pätnástich (teda osemnástich) nám to tak nepripadalo. Zatiaľ čo naši spolužiaci utekali do barov a na večierky oslavovať vysvedčenie, nás čakala skôr nedobrovoľná 16-hodinová šichta (smiech). Teraz si však uvedomujeme, že to bola najlepšia škola.

Túžili ste už odvtedy po samostatnom a spoločnom podnikaní v gastre?
Aj keď sme sa v gastro sektore pohybovali počas celej strednej a vysokej školy a neskôr dokonca aj popri hlavnom zamestnaní, sen otvoriť si vlastný podnik sa objavil len niekoľko rokov dozadu. V Bratislave nám veľmi chýbalo miesto, v ktorom by sme si mohli vychutnať nielen dobré španielske vína a tapas, ale takisto zažiť pravú španielsku kultúru, hudbu a tanec.

Ako dlho vôbec trvalo, kým ste váš wine & tapas bar otvorili?
Otvorenie vinárne sme zvažovali už v apríli 2020, všetky plány nám však prekazil covid. Na druhej strane sme vďačné za rok navyše, pretože sme mali možnosť ešte viac zapracovať na podnikateľskom pláne a celej našej identite.

Ktorú časť vývoja konceptu ste si užili a ktorá bola naopak skôr nočná mora?
Všetko si asi začíname užívať až teraz, rok po otvorení. Najviac nás baví všetka tá príprava okolo väčších hudobných a tanečných eventov, ktoré sa u nás konajú. Ale užívame si aj každý proces prípravy narodeninových osláv, rozlúčok so slobodou, firemných teambuildingov a dokonca aj svadieb.

Čo sa týka tvojej druhej otázky, naozaj platí, že začiatky podnikania na Slovensku sú veľmi ťažké. Jedna vec je pracovať v zabehnutom podniku, druhá vec je riadiť firmu. Najnáročnejšia bola pre nás byrokracia a vybavovanie všetkých možných povolení. To nám vzalo nesmierne veľa energie – boli momenty, keď sme mali chuť všetko zabaliť. Náročný bol aj výber konkrétnych vecí, zariadenie interiéru, terasy, výber pohárov na víno, príborov a podobne. Sme rady, že sme boli na všetko dve a že je to už za nami.

Koncept ste postavili na kvalitnom španielskom víne a tapas. Väčšina Slovákov víno pozná, ale o tapas asi ešte nepočula. O čo ide?
Tapas je jednou z najväčších charakteristík španielskej kuchyne. V Španielsku je akousi formou socializácie. Je zvykom, že sa podáva k vínu alebo iným nápojom. Je to studený alebo teplý pokrm a môže to byť napríklad tanierik so šunkou alebo syrom, olivy, krokety, jednohubky, paella a pod.

Ktoré tapas miluješ ty a ktoré tvoja sestra?
Mojím najobľúbenejším sú grilované malé španielske papričky, ktoré v Španielsku nazývajú „pimientos de padrón“. Izabela (sestra) zbožňuje omeletu z vajec a zemiakov nazývanú „tortilla de patatas“. Paradoxne však ani jeden z týchto tapasov v našej vinárni nepripravujeme, naše priestory totiž bohužiaľ nie sú uspôsobené na prípravu teplých jedál.

Obe ste v Španielsku žili v rámci vysokoškolského programu Erasmus. Čím vás táto krajina ohúrila?
Španielsko sme si zamilovali hlavne kvôli jeho kultúre, dobrému jedlu, architektúre, plážam a nočnému životu. Ľudia sú tu veľmi priateľskí, ľudskí, prítomní a v porovnaní s nami Slovákmi oveľa „spomalenejší.“ Keď sme v Španielsku, často len tak pozorujeme španielskych dôchodcov, ktorí namiesto vysedávania pred telkou trávia čas vonku s priateľmi a rodinou pri fľaši dobrého vína. Vtedy si vravíme: aha, veď to sme my o 40 rokov (smiech). Vieme však, že si musíme na túto odmenu ešte počkať a naďalej tvrdo pracovať.

Všetko vaše víno pochádza z jediného španielskeho vinárstva. Plánujete ponuku časom rozširovať?
Áno, je to tak. Ide o vinárstvo v oblasti Rioja, ktoré má 150-ročnú rodinnú tradíciu. Učarovalo nám natoľko, že všetky vína, ktoré ponúkame, sú len z tohto jediného vinárstva. Zrzkám záleží na exkluzivite, to znamená, že všetky vína, ku ktorým sa náš zákazník dostane, nie sú na slovenskom trhu bežne dostupné.

Samozrejme, ak príde deň, keď zákazníka začne nudiť naša vínna karta, budeme konať. Ponuku však pravidelne obmieňame a momentálne v nej nájdete 26 rôznych druhov fliaš vína, tak veľa šťastia pri výbere (smiech).

Na googli vám svieti hodnotenie 4,9 z 5 hviezdičiek, gratulujeme! Čomu podľa vás vďačíte za takýto skvelý feedback od zákazníkov?
Ďakujeme veľmi pekne! Všetko je to tímová práca. Za takú skvelú spätnú väzbu vďačíme aj našim šikovným zamestnancom. Myslíme si, že za to môže osobný prístup ku každému zákazníkovi a láska k našej práci.

Cieľom nášho konceptu je nielen to, aby sa ľudia u nás dobre najedli a napili, ale chceme pre nich vytvárať zážitkovú atmosféru a emócie, na ktoré tak skoro nezabudnú. Ak nabijeme energiou my ich, vieme, že nám to dvakrát vrátia späť. A za to vám veľmi pekne ďakuje celý tím Zrziek. Za každú návštevu, povzbudivé slová, ale aj hodnotenia na spomínanom Google Maps. To všetko je pre nás obrovským hnacím motorom a znamením, že niečo predsa len robíme dobre.

Bol si už v podniku Zrzky? Ako sa ti páčil?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame