Frances McDormand cestuje naprieč Amerikou ako Nomád: Toto je kritikmi najoceňovanejší film roka 2020

(Zdroj: Searchlight Pictures)

#Rok 2020 nám už síce skončil, do Európy však ešte dorazí niekoľko filmov zo zámoria. Jedným z nich je aj Nomadland, ktorý ti rozpovie príbeh moderných kočovníkov, takzvaných Nomádov. Tí cestujú v karavanoch po celej Amerike, hľadajú akúkoľvek prácu a prežívajú zo dňa na deň.

Príbeh, ktorý má dušu

Dej sa sústreďuje na hlavnú postavu Fern, ktorú stvárnila dvojnásobná držiteľka Oscara Frances McDormand. Poznáš ju určite ako nasrdenú matku z nedávnej pecky Tri billboardy kúsok za Ebbingom. Fern je na prahu šesťdesiatky a žije vo svojom bielom karavane, ktorý sa stal jej domovom.


Netflix ukázal, čo všetko chystá na tok 2021: Vražedné tempo, každý týždeň uvidíme jeden nový film


Naša hlavná postava totiž v ekonomickej kríze spred desiatich rokov stratila všetko, čo kedy vlastnila. Rozhodla sa preto vykašľať na americký ekonomický systém, prestala platiť zdravotné poistenie a začal žiť tak, ako to podľa nej robili skutoční tradiční Američania. Herečka dokonca priznala, že štyri mesiace nakrúcanie strávila v skutočnom karavane, aby film vyzeral čo najviac autenticky.

(Zdroj: Searchlight Pictures)

Keď má režisér pod palcom celý film

Film Krajina Nomádov nakrútila v celku mladá režisérka Chloé Zhao, ktorá bude mať na starosti aj marvelovku Eternals. Okrem réžie sama napísala aj scenár podľa rovnomennej knihy a odvážne sa chopila aj strihu. Spoločne s Frances McDormand pracovali ako producentky, takže obe tieto ženy mali projekt pevne v rukách.

Zaujímavá je rozhodne aj technická stránka filmu. Uvidíš tu hneď niekoľko dlhých záberov a vyzerá to tak, že počas celej stopáže neboli postprodukčne upravované farby. Za zmienku určite stojí aj zaujímavá hudba od skladateľa Ludovica Einaudiho, ktorého budeš poznať z francúzskeho filmu Nedotknuteľní.

(Zdroj: Searchlight Pictures)

Film si obľúbiš alebo znechutíš

Všetko má svoje pre a proti, a tento film nie je výnimkou. Tak ako v prípade názoru na žitie Nomádov, aj tu sa nájdu ľudia, ktorí budú film milovať, a potom takí, ktorí nenávidieť. Ak nie si stotožnení s tematikou, ktorú Nomádi presadzujú, asi tu nenájdeš nič, čo by ťa ohúrilo. Na druhú stranu, ak si rád pozrieš originálny nízkorozpočtový film, ktorý v sebe môže ukrývať viac, ako to na prvý pohľad vyzerá, rozhodne sa máš na čo tešiť.


Tieto filmy boli na svoju dobu extrémne prelomové: Čím si získali divákov Čeľuste či Smrtonosná zbraň?


Snímka dokáže chytiť za srdce, ale len v tom prípade, že sa podvolíš štýlu jej rozprávania a uveríš, že život novodobých kočovníkov nám nie je tak vzdialený, ako si možno myslíš. Ako sami Nomádi vravia: „My nie sme ľudia bez domova, sme len ľudia bez domu. A to je rozdiel.“

(Zdroj: Searchlight Pictures)

Šance na Oscara

Dopredu ťa informujem, že žiadny minuloročný film nemá takú šancu na zisk Oscara, ako práve Nomadland. Už teraz má na konte štvornásobne viac rôznych ocenení oproti konkurencii (či už Mank, Sound of Metal, Tenet alebo Trial of the Chicago 7) a to najmä v hlavných kategóriách, teda scenár, réžia a film.

Nomadland stihol v minulom roku pobehať desiatky filmových festivalov, ktoré sa konali online, a od kritikov si vyslúžil najlepšie hodnotenie za rok 2020 (96% na Metascore). Aj keď tento faktor zohľadní pri pozeraní len málokto, ver mi, že tieto snímky vedia ovplyvniť filmový trh a smerovanie nízkorozpočtových snímok. Film sa do našich kín (ak budú otvorené) dostane 25. marca.

Počul si o filme Nomadland a plánuješ si ho pozrieť? Napíš nám tvoj názor do komentára.

Zdroj: hashtag.sk, searchlightpictures.com
Odporúčame