Formula 1 má veľké plány: Tankovať sa bude už len toto palivo!

Formula bude jazdiť na udržateľnom palive

Formula bude jazdiť na udržateľnom palive (Zdroj: Unsplash.com/Gustavo Campos)

#Za posledné roky si nejeden fanúšik motošportu všimol, že na Formulu sa valí vlna kritiky. Takmer na každej veľkej cene vidíme protestovať ľudí, ktorí nechcú, aby sa jazdilo na spaľovacích motoroch. Monopost za hodinu minie oveľa viac paliva ako bežné automobily. Zdá sa však, že Formula 1 má riešenie, ktoré napokon príde hneď v dvoch krokoch.

Prvým krokom je zavedenie 100 % udržateľného paliva. Usporiadatelia by chceli zmenu dosiahnuť do roku 2026, majú na to teda ešte tri nasledovné ročníky F1. V druhom kroku sľubujú, že rok 2030 by mohol byť prvým ročníkom, ktorý nezanechá žiadnu uhlíkovú stopu. Odvážny krok podporujú aj jazdci.


Vydrží ti elektromobil dlhšie ako auto s bežným motorom? Poznáme odpoveď, či sa ti kúpa oplatí!


Udržateľné palivo je už vo vývoji

V súčasnosti sa vyvíja tzv. „drop-in“ udržateľné palivo, ktoré sa bude používať špeciálne v monopostoch F1. Vraj aj väčšina dnešných automobilov by ho bola schopná používať. Aktuálne jazdia monoposty na palive E10, ktoré obsahuje 10 % etanolu, zvyšok je obnoviteľný. Vyradiť aj tento zvyšok však bude pre organizátorov ťažké, no lídri sú presvedčení, že je to možné.

„Pracujeme na palive E, v ktorom je uhlíkový kruh úplne neutrálny,“ vyhlásil generálny riaditeľ F1 Ross Brawn. „Uhlíkovo neutrálne palivo by v praxi znamenalo, že motory by ani počas vysokých otáčok nevypúšťali do ovzdušia oxid uhličitý.“ Tento krok by podľa Brawna pomohol znížiť emisie na celom svete.

Hraničný termín

Hlavný technický riaditeľ F1 Par Symonds, ktorý vedie projekt udržateľného paliva si myslí, že aj napriek šibeničnému termínu je jeho dodržanie stále reálne: „Pracujeme so spoločnosťou Aramco a doteraz sme otestovali 39 náhradných zmesí. Pomohlo nám to pochopiť účinky rôznych typov zmesí, ktoré chceme naplno využívať. Nakoľko ich skúšame v samotnom monoposte F1, ide o reprezentatívne testovanie.“

Niektorí majú obavy, že Formula 1 už nebude tým, čím bývala. Už dnes nájdeš po internete komentáre, ako motory neznejú ako kedysi a že obmedzenia brzdia pokrok. No na druhej strane je tu naša planéta, ktorá aj kvôli vrcholovému motošportu trpí. Čo si myslíš, stihnú organizátori do roku 2026 vyvinúť udržateľné palivo a nestratia kvôli nemu formule výkon?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, engadget.com, formula1.com
Odporúčame