Magazín Forbes zverejnil rebríček 30 pod 30: Títo Slováci menia svet, oplatí sa ich sledovať!

Monika Chochlíková

Monika Chochlíková sa tiež zaradila na zoznam úspešných 30 pod 30 (Zdroj: Instagram/monikachochlikova)

#Magazín Forbes každoročne vydáva mimoriadne obľúbený rebríček 30 pod 30. Inak tomu nebolo ani tento rok, kedy sa na zoznam dostali skutočne výnimoční Slováci. Na akúkoľvek kategóriu sa pozrieš, tak získaš pocit, že vek je len číslo a mladí ľudia dokážu toho skutočne veľa. Motivujú tieto príbehy aj teba?

Kategória biznis

Ivan Zaťko

Spoluzakladateľ madebythe, šéf marketingu a inovácií v MTS Krivá. Spolu s Hikemates stojí za iniciatívou obnovy slovenských útulní a venuje sa tiež dlhodobo crowdfundingu.

Zuzana Kedroňová

Vyštudovaná módna návrhárka rozbehla svoj vlastný ateliér. V ňom sa špecializuje na svadobné šaty elegantných strihov z certifikovaných ekologických materiálov.

Martina Horváthová

Stojí za značkou prírodnej kozmetiky two cosmetics. Jej hlavnou pracovnou náplňou je vývoj produktových formulácií a ich uvedenie na trh.

Boris Šipkovský

Pracuje v investičnom biznise na pozícii viceprezidenta v globálnej skupine Macquarie. Z londýnskej a pražskej kancelárie investuje do infraštruktúrnych spoločností v energetike, telekomunikáciách či doprave.

Matej Klenovský

Matej nedávno dokončil akvizíciu minoritného podielu slovenskej firmy Titans Freelancers v najväčšej slovenskej outsourcingovej spoločnosti poskytujúcej IT kapacity.

Startup a technológie

Martin Herman

Spolu s bratom neskôr našli príležitosť v zdravotníctve, a tak vznikol startup Powerful Medical. Aplikácia bratov Hermanovcov pomáha s diagnostikou srdcových arytmií.

Juraj Gago a Andrej Krúpa

Spoločne vybudovali platformu, ktorá umožňuje mestám komunikovať s občanmi efektívne a priamo. Ich produkt presvedčil už 80 miest a obcí na Slovensku a prvých 30 v Spojených štátoch amerických.

Veronika Hudzíková

Vyvíja digitálneho rehabilitačného terapeuta v mobilnej aplikácii pre pacientov s obrnou tváre. Používatelia aplikácie tak namiesto cvičenia pred zrkadlom rehabilitujú práve v tejto mobilnej aplikácii.

Róbert Tarabčák

Jeho startup Cinnamon pomáha tvorcom videí pomocou najmodernejších technológií vyrábať atraktívnejší obsah. Zákazníci získajú vyšší engagement a ušetria financie aj čas.

Veronika Kolejáková

Veronika spoluzaložila platformu Better Uptime, ktorá monitoruje web stránky a pomáha pri riešení výpadkov a ďalších incidentov.

Umenie, kreatívny priemysel a zábava

Martin Smatana

Martin je absolvent animácie na VŠMU v Bratislave a na FAMU v Prahe, počas školy pôsobil aj v estónskom štúdiu Nukufilm. Úspech mal hneď jeho debut Rosso Papavero (2015), ktorý premietali na viac ako 200 festivaloch a získal 13 ocenení.

Martina Grňová

V televíznej šou získala titul MasterChef a vybudovala značku so zdravými sladkosťami Mandlove. Tá je postavená na paleo kuchyni,

Nikola Bankov

Mladý saxofonista z Humenného študuje v Dánsku a za debutový album Bright Future získal džezové ceny v dvoch krajinách. Za jeho debutovú nahrávku získal koncom minulého roka Danish Music Awards.

Jana Kovalčiková

Diváci ju poznajú aj z televíznych seriálov Oteckovia, Panelák, 1890, Kukučka či z českého seriálu Ulice. S bývalými spolužiakmi z VŠMU založila Divadlo Petra Mankoveckého.

Ján Antal

Spoločne s Martinom Stárom založili pražské Studio Perspektiv. V začiatkoch sa primárne venovali interiérovým realizáciám kancelárií, za ktoré získali niekoľko medzinárodných ocenení.

Sociálni inovátori a verejná správa

Matej Šimalčík

Hlavným cieľom organizácie v ktorej pracuje ako výkonný riaditeľ je šíriť poznatky o Ázii medzi akademikmi, akademičkami, odborníkmi a odborníčkami v strednej Európe a informovať verejnosť o stredoeurópskych aktivitách v Ázii.

Patrícia Hirschnerová

Na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave študovala tlmočníctvo-prekladateľstvo, popritom absolvovala Nexteria Leadership Academy (NLA). Paralelne začala pracovať pre Slido.

Mária Žembery

Ako študentka Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave získala medailu rektora pri príležitosti 100. výročia založenia fakulty za svoju činnosť v senáte a za popularizáciu vedy.

Pavol Koprda

Spoluorganizoval zhromaždenia Za slušné Slovensko v Trnave, počas prvej vlny pandémie inicioval a viedol projekt Učím sa doma, v rámci ktorého vydali približne 50 vzdelávacích článkov.

Natália Pažická

Ako environmentálna aktivistka bola jednou z iniciátoriek najúspešnejšej online petície na Slovensku #klimatapotrebuje. Je zakladateľka iniciatívy a občianskeho združenia #everyindividualmatters a podcastu Fashion Session.

Veda a vzdelávanie

Ondrej Kameniar

Ondrej sa rôznymi spôsobmi venuje lesom a prírode, angažuje sa aj v iniciatíve My sme les. Vo výskume je súčasťou projektu Remote Primary Forests, ktorý vedie Katedra ekologie lesa na Fakulte lesnické a drevařské ČZU v Prahe.

Matej Poliaček

Matej sa zameriava na inžinierstvo v oblasti vesmírnych technológií a je členom tímu letovej prevádzky ISS (konkrétne európskeho modulu Columbus) v nemeckom národnom výskumnom centre pre letectvo a vesmír, energetiku a dopravu (DLR).

Kristína Uličná

PhD. študentka sa na University College London zaoberá kombináciou počítačovej biológie a biomedicíny. K jej profesionálnym záujmom patrí výskum rakoviny a umelej inteligencie.

Marek Mansell

V rámci projektu Učíme s Hardvérom sa Marek s kolegami tri roky snaží podporovať pedagógov, aby dokázali informatiku na školách urobiť dostupnú, prínosnú a zábavnú.

Sandra Sviteková

Sandra je vyštudovaná učiteľka filozofie a histórie, ktorá v roku 2016 založila youtubový kanál Dejepis inak. Na ňom publikuje videá, v ktorých pútavo vysvetľuje rôzne javy a súvislosti z histórie.

Šport

Barbora Mokošová

Bronzová medailistka na majstrovstvách Európy na bradlách 2020, olympionička z Ria 2016, miestenku má aj do Tokia 2021. Víťazka podujatia Svetového pohára z júna 2018 na bradlách, medaily má aj na kladine a v prostných.

David Strelec

Útočník Slovana, v ktorom debutoval v lete 2018 ako 18-ročný. Od jesene hráva pravidelne, v lige má za sebou už 30 štartov. V marcovom termíne si obliekol aj reprezentačný dres a hoci v troch zápasoch hral celý polčas iba raz, stihol streliť gól – do siete Malty.

Tomáš Suslov

Ofenzívny záložník holandského prvoligistu FC Groningen. V Eredivisie, najvyššej holandskej súťaži, odohral vyše 30 zápasov, strelil 2 góly, na ďalších 5 asistoval a s priemerom 2,6 vytvorených šancí na zápas patrí k najlepším v celej lige.

Šimon Nemec

Obranca Nitry sa na jeseň 2019 vo veku 15 rokov a 6 mesiacov stal druhým najmladším hráčom slovenskej extraligy, prekonal tak aj Mariána Gáboríka. V Nitre už hráva pravidelne, má za sebou vyše 50 zápasov.

Monika Chochlíková

Majsterka sveta (2019) aj Európy (2016, 2018) v kickboxe, historicky prvá slovenská majsterka Európy v thajskom boxe (2018). V disciplíne kickboxu K1 ide o zápas s kontrolovanými technikami.

Zdroj: hashtag.sk, Forbes
Odporúčame