Českí piloti vytvorili nový svetový rekord, z ktorého sa ti zatočí hlava: Ak si odvážny, prevezú ťa tiež!

Mechanik Vladimír Machuta v kabíne © DAN VOJTĚCH

#České letectvo má na konte nový svetový rekord. O senzáciu sa postarala štvorica elitných pilotov Flying Bulls Aerobatic Team v zložení Stanislav Čejka (vedúci), Miroslav Krejčí (pravé krídlo), Jan Rudzinskyj (ľavé krídlo) a Jan Tvrdík (slot), keď zvládli vo vzduchu kúsok, ktorý pred nimi ešte nikto nikdy nedokázal.

Nový rekord pre českých pilotov

Profesionálny tím, ktorý tento rok oslavuje 60. výročie od svojho vzniku, si tak na pomyselnú pažbu vyryl ďalší významný zárez. „Ide o svetový rekord v počte osovo nasledujúcich výkrutov,“ uvádza do leteckej terminológie manažér skupiny Martin Nepovím a ako prezrádza vzápätí, ide o veľmi náročnú záležitosť.

Flying Bulls Aerobatic Team
© DAN VOJTĚCH

„Keď sa urobí chyba, reťazí sa s každým ďalším výkrutom.“ 


Výkrut, alebo „roll“, sa dá vo vzduchu predviesť dvomi rôznymi spôsobmi. Za jednoduchší sa považuje tzv. „barrell roll“ – sudový výkrut, ktorý si môžeš predstaviť tak, ako keď nakreslíš po obvode valca skrutkovicu. V skupine by tak všetky lietadlá doslova obkružovali neviditeľný valec a najväčšia výzva by ležala v udržaní pevnej formácie.

Formácia Flying Bulls počas osového výkrutu
© DAN VOJTĚCH

Dole hlavou

Osový výkrut, alebo „aileron roll“, je náročnejší hneď po niekoľkých stránkach. „V osovom výkrute je trajektória vedúceho lietadla takmer blízka priamke,“ hovorí Martin. Pozdĺžna os lietadiel vo formácii mieri celou dobu do jedného bodu a pri výkrutoch takmer nemení výšku. Vo chvíli, kedy je lietadlo dole hlavou a má celá formácia záporný vztlak, prebieha riadenie lietadla naopak. Piloti na číslach si tak musia dávať oveľa väčší pozor, aby sa nevychýlili z kurzu.
Piloti Flying Bulls vo formácii počas pokusu o stanovenie svetového rekordu
© DAN VOJTĚCH

„Myslíme si, že tento rekord nikto len tak neprekoná.“


Okrem oficiálnych autorít, ktoré pokus o stanovenie nového svetového rekordu kontrolovali, boli na mieste aj fotografi a kameramani. Dostali sa nie len na plánovací brífing, ale nasledovali pilotov aj do hangáru, inštalovali kamery do kokpitov aj na vonkajší povrch lietadiel a mohli tak byť s českými letcami priamo v okamihu, kedy svetový rekord padol. Podobný zážitok môžeš vstrebávať aj ty – stačí sa prihlásiť do Red Bull súťaže a odpovedať na 4 jednoduché otázky!

Svetový rekord ti priblížia aj následujúce zábery:

Inštalácia akčných kamier GoPro
© KUBA ZEMAN
Posledný brífing pred odletom
© DAN VOJTĚCH
Letka Flying Bulls v hangári
© KUBA ZEMAN
Kokpit jedného z lietadiel
© KUBA ZEMAN
Sprievodné lietadlo
© KUBA ZEMAN
Mechanik Vladimír Machuta v kabíne
© DAN VOJTĚCH
Flying Bulls nad českou krajinou
© DAN VOJTĚCH
Plán tak, ako ho videl kameraman
© KUBA ZEMAN
Piloti Flying Bulls po stanovení rekordu
© DAN VOJTĚCH
Je to tam!
© DAN VOJTĚCH
Zážitky zo vzduchu
© DAN VOJTĚCH
Zaleť si pre životný zážitok
Baví ťa letecký svet českých pilotov? Členovia Flying Bulls Aerobatic Team, ktorí sa nezastavia ani pred neuveriteľnými kúskami, pretekaním s Gripenmi a pri každom vzlete vyzývajú gravitačné zákony, ti teraz dávajú možnosť stať sa na jeden deň jedným z nich a zaletieť si tak pre životný zážitok!
Na desať vybraných šťastlivcov čaká letecký zážitok snov! Stačí sa zapojiť do súťaže od 1. augusta do 30. septembra a môžeš byť jedným z nich. Nie len, že sa preletíš v kokpite lietadla s elitnými pilotmi Flying Bulls, naviac budeš mať zaistenú dopravu na letisko, prejdeš si bezpečnostným školením, zoznámiš sa s pilotmi a mrkneš do hangáru. 
Ďalšie informácie o súťaži a súťažný formulár nájdeš na stránke redbull.sk/sutaz!
Zdroj: Red Bull Content Pool
Odporúčame