11 slovenských rekordov v Guinessovej knihe: Od našich celebrít po najviac navlečených ponožiek

Wikimedia

#Malá krajina, množstvo rekordov. V Guinessovej knihe je ich oficiálne zapísaných niekoľko, viac, či menej absurdných. Samozrejme, ocitlo sa v nej niekoľko exotov, o tom celá kniha rekordov je, no popri nich tam nájdeme aj zopár hokejových hviezd z našej krajiny. Vybrali sme pre vás teda 11 rekordov, ktoré reprezentujú Slovensko.

Najdlhšie slúžiaci dirigent

Začnime od niečoho menej absurdného. Jeden zo zápisov Slovenska v Guinessovej knihe rekordov patrí Viliamovi Karmažínovi, ktorý začal svoju kariéru dirigenta v roku 1936. V zbore ZVON v Seredi potom pôsobil nepretržite od roku 1942 do septembra 2012. Ide teda o najdlhšie slúžiaceho dirigenta všetkých čias.

Najviac navlečených ponožiek za jednu minútu

Druhým rekordom prichádzame do klasických koľají. Pavol Durdík z Púchova drží svetový rekord v množstve ponožiek, ktoré si dokázal navliecť v priebehu jednej minúty. To číslo je neuveriteľné – 52!

Najviac súrodeneckých bodov v NHL

Keď dvaja z bratov Šťastných – Peter a Anton – emigrovali do Kanady, vtrhli do NHL ako blesk. Doteraz držia rekord v počte bodov získaných v jednom zápase súrodencami. Celkovo ich získali 16 – Peter strelil 4 góly a na 4 prihral, Anton strelil hetrik a pripísal si 5 asistencií. Bratia tak strelili 7 z 11 gólov ich tímu v ten večer.

Zdeno Chára – dvojnásobný rekordman

Je vidieť, že hokej je jednoducho najpopulárnejším športom na Slovensku. Zdeno Chára je v Guinessovej knihe dokonca dvakrát. V prvom rade je najvyšším hráčom histórie NHL – meria 207 centimetrov. No tiež sa zapísal do histórie najtvrdšou strelou a to počas zápasu hviezd NHL v roku 2012. Vystrelil vtedy rýchlosťou 175,5 km/h.

Najväčší kolkársky turnaj sveta

Mesto Galanta sa zapísala do histórie organizáciou najväčšieho kolkového turnaja sveta. Stalo sa tak v decembri 2010, keď sa na turnaji vystriedalo 324 kolkárov a kolkárok z Česka, Maďarska a Slovenska. Súťaž trvala nepretržite 75 hodín 1 minútu a 42 sekúnd.

Ťažkotonážny žonglér

Slovák Milan Roskopf utvoril svoj rekord v žonglovaním tak, že nepretržite 41 sekúnd žongloval troma guľami. Každá  nich vážila 25,86 kg. Roskopf je vo svojom obore expert, často žongluje napríklad s motorovými pílami.

Najväčšie hokejové víťazstvo

Hokejistky Slovenska v roku 2008 nedovolili súperkám z Bulharska ani vystreliť na bránu. Počas šesťdesiatich minút sa im podarilo streliť 82 gólov zo 139 striel. Stalo sa tak v roku 2008 počas olympijskej kvalifikácie. Ide tak o najväčšie víťazstvo v hokeji v histórii a zároveň štvrtý slovenský hokejový rekord.

Košický zberateľ rekordov

Juraj Barbarič je košickým silákom, ktorý vytvoril množstvo rôznych silových rekordov. Jedným z nich je etapové, 500 km trvajúce ťahanie osobného automobilu vlastnou silou. Stalo sa tak v roku 2008 a Barbaričovi to trvalo dva mesiace. Všetko to robil pre charitu – na pomoc ľuďom postihnutých svalovou dystrofiou.

Najväčší motocyklový sprievod

Do Guinessovej knihy sa dostala aj Bratislava, konkrétne sprievod 597 motocyklov, ktorý ňou prešiel pri príležitosti svadby motocyklistov Petra Schmidla a Anny Turčekovej. Stalo sa tak v máji 2000.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači. Viac informácií