Navštív s nami miesta filmových trhákov: Tieto slovenské destinácie si zaraď do itineráru!

filmový turizmus

Filmový turizmus naberá na popularite (Zdroj: Unsplash/Donald Edgar)

#V dnešnej dobe môžeš cestovať prakticky kamkoľvek a kedykoľvek. Vedel si, že existuje aj niečo také ako filmový turizmus? Jeho podstata spočíva (prekvapivo) v navštevovaní miest či destinácií, ktoré sú populárne vďaka kinematografii.

Nemusíš byť práve striktným vyznávačom tohto druhu cestovného ruchu, aby si sa na to dal. Stačí, že máš rád konkrétny film, seriál alebo spoločnosť. Aj na potulkách po Slovensku môžeš naraziť na viacero skvostov, ktoré sa pýšia tým, že boli súčasťou filmovacieho procesu. V dnešnom článku ti prinášame výber tých naj destinácií, ktoré rozhodne stoja za to!


Ľubovniansky hrad je pýchou východu: Spája sa s ním šokujúca historka


Oscarový Sabinov

Mesto na východnom Slovensku, ktoré ukrýva doslova oscarovú slávu. Práve tu sa totiž nakrúcal Obchod na korze (1965). Tento česko-slovenský počin získal prestížne ocenenie za najlepší cudzojazyčný film. Jeho slávu môžeš obdivovať ešte aj dnes. Nadšených turistov čaká interaktívna prehliadka lokalít, ktoré sa objavili vo filme a virtuálna realita, prostredníctvom ktorej zažiješ jedinečnú atmosféru samotného deja. Nechýba ani fotopoint pri soche legendárneho Tona Brtka.

Anjel v obci Háj

Nájdeš ho neďaleko kostolíka. Samozrejme, ide o sochu, ale nie iba tak hocijakú! Táto je špecifická tým, že bola použitá ako rekvizita v americkom vojnovom filme Za nepriateľskou líniou (2001). Môžeme povedať, že ide o skutočnú kuriozitu. Filmári tu sochu po natáčaní filmu nechali a odvtedy sa teší záujmu zvedavcov z ďalekého i blízkeho okolia. Ak sa niekedy budeš pohybovať v okolí Slovenského krasu, môžeš navštíviť aj túto netradičnú pamiatku.

Slovenské hrady a zámky

Špecifická kategória, ktorá si však určite zaslúži tvoju pozornosť. Naša krajina je bohatá na veľkolepé hrady, zámky a kaštiele. Niet divu, že väčšina z nich zaujala (nielen) domácich filmárov a režisérov. Jednoznačne vedie Oravský hrad, kde sa nakrúcal prvý hororový film Upír Nosferatu (1922) alebo aj novodobý Drakula (2019), ktorého si môžeš mrknúť na Netflixe. Nádherná kultúrna pamiatka neostala nič dlžná ani rozprávkam, bola totiž dejiskom príbehu Lásky na vlásku (2014) či Sokoliara Tomáša (2000).

Krásny Bojnický zámok sa objavil v snímke o princeznej Fantaghiro (1991), dominantný Spišský hrad nájdeš na striebornom plátne Dračieho srdca (1996) a na Smolenickom zámku vznikla slovenská rozprávka Zázračný nos (2016).

Horná Dolná alebo Nová Lehota

V okolí Považského Inovca sa nachádza nenápadná dedinka, o ktorej si pred pár rokmi určite nepočul. Dnes je na výslní a plná fanúšikov obľúbeného seriálu Horná Dolná. Reč je o jedinečnej Novej Lehote. Veľkosťou je síce menšia, ale o zaujímavosti a filmové kulisy nemá núdzu. Domáci sú už vraj na zvedavých návštevníkov zvyknutí a radi im ukážu zákutia, ktoré dobre poznáš z televíznej obrazovky, či už je to Brmbalíkov dom s kadibudkou, kostol, krčma alebo starý známy „koláčik“.

https://www.instagram.com/p/COYcV6OJqCz/?utm_medium=copy_link

Merlinova jaskyňa Domica

Jedna z najkrajších slovenských jaskýň kedysi naozaj hostila natáčanie prvého zahraničného filmu po vzniku Slovenskej republiky. Išlo o dobrodružnú fantasy drámu Merlin (1998). Okrem toho jaskyňa poskytla svoje priestory aj rozprávkam. Najznámejšou z nich je koprodukčná slovensko-nemecká klasika Soľ nad zlato (1982).

Bonusy na záver

Ak ti tento výber nepostačil, nezúfaj! Máme pre teba ešte pár tipov, ktoré môžeš navštíviť. Filmové štáby si u nás obľúbili aj Vysoké Tatry, kde sa tvorili filmy Medená veža (1970) či Spadla z oblakov (1978). Častokrát nadávame na naše slovenské cesty. Povedal by si, že práve kysucká diaľnica zaujme zahraničných filmárov natoľko, že ju uzavrú a natočia tam akčný trhák? Čerešničkou na torte sú však zábery špionážneho filmu Červená volavka (2018) s Jennifer Lawrence, kde môžeš zazrieť petržalské paneláky, budovu Slovenského rozhlasu alebo Istropolis.

Nuž, Slovensko sa teda nezdá a má čo ponúknuť aj pre kinematografickú tvorbu. Napíš nám do komentárov svoj tip na filmový turizmus a šťastnú cestu pri objavovaní!


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame