Filmové legendy: Robert Zemeckis režíroval Forresta Gumpa a získal vyše 30 cien – spoznaj jeho ďalšie trháky

Robert Zemeckis nakrútil trilógiu Back to the Future či Forresta Gumpa

Robert Zemeckis nakrútil trilógiu Back to the Future či Forresta Gumpa (Foto: Dick Thomas Johnson/Wikimedia Commons)

#Silné hollywoodske meno Robert Zemeckis je dnes svetovo uznávaný režisér, ktorého si mnohí spájajú s Forrestom Gumpom. Zemeckis začal nakrúcať filmy už na strednej a dnes je pokladaný za žiaka Stevena Spielberga. Spoločne sa podieľali na známej a obľúbenej trilógii Návrat do budúcnosti, ktorá mu otvorila dvere do Hollywoodu. Dnes ho niektorí jeho kolegovia neoslovia inak než okuliarnatý vizionár.

Počas svojej profesionálnej kariéry získal tento 70-ročný Američan viac ako 30 ocenení vrátane Oscara za réžiu spomínaného Forresta. História jeho krátkometrážnych filmov siaha až do 70. rokov. V poslednom desaťročí sa začal venovať viac čistokrvným drámam so silným hlavným hrdinom, ktorý sa trápi obrovským životným rozhodnutím.


Filmové legendy: Oscarový Clint Eastwood režíruje filmy už 50 rokov, toto je 10 jeho najlepších kúskov


Honba za diamantom (1984), IMDb 6.9, ČSFD 78 %

Honba za diamantom je dobrodružná komédia v tom pravom slova zmysle. Našej hrdinke Joane unesú sestru, a preto sa vydáva do kolumbijskej džungle. Čochvíľa však narazí na dobrodruha Jacka, ktorý v príbehu poriadne zamieša karty. Táto snímka síce nie je prvým Zemeckisovým celovečerákom, no ide o prvý film, o ktorom môžeme s pokojným svedomím povedať, že režisérovi skutočne vyšiel.

Trilógia Návrat do budúcnosti (1985 – 1990), IMDb 7.4 – 8.5, ČSFD 85 – 89 %

Nachádzame sa v 80. rokoch v koži Martyho McFlya, sedemnásťročného mladíka. Nerozumie si s rodičmi, súrodencami a ani učiteľmi. Jedným z jeho  priateľov je šialený doktor Emmett Brown, ktorý práve dokončil nový projekt – stroj času zabudovaný no športového auta. Marty sa však po nasadnutí neocitne v budúcnosti, ale v roku 1955, keď sa jeho rodičia spoznali. Skvelú oscarovú trilógiu ti odporúčame zhltnúť naraz.

Forrest Gump (1994), IMDb 8.8, ČSFD 94 %

Forrest bol odjakživa iný. Kvôli nízkemu IQ ho nechceli prijať do školy, kvôli telesnému postihnutiu nevládať utekať a vždy sa bál vojny. Toto je príbeh prostého človeka, ktorý napriek všetkým bariéram absolvoval univerzitu, profesionálne hral americký futbal a napokon narukoval do vietnamskej vojny. Forrest Gump je vzorový príklad toho, že človek dokáže čokoľvek, ak si verí a ide za svojimi snami hlava-nehlava. Film získal 6 Oscarov vrátane hlavnej hereckej úlohy, réžie a najlepšieho filmu.

Kontakt (1997), IMDb 7.5, ČSFD 82 %

Existujú mimozemšťania? Aj takúto otázku položila mladá Ellie svojmu otcovi pred tým, ako nešťastne prišiel o život. Teraz pracuje v Portoriku na projekte, ktorý môže zmeniť budúcnosť ľudstva. Snaží sa zachytiť tajomné signály z vesmíru. Čo sa môže stať, ak by Zem nadviazala kontakt s mimozemskou civilizáciou? Toto je otázka, ktorú musí položiť dnes.

Stroskotanec (2000), IMDb 7.8, ČSFD 82 %

Chuck je systémový inžinier kuriérskej služby FedEx. Svoj život si rád zorganizuje do poslednej minúty. Na Štedrý deň musí pracovne vycestovať do Ázie, a tak opúšťa svoju ženu a nasadá do lietadla. Uprostred Tichého oceánu sa však stroj dostane do búrky a následne zrúti do mora. Chuck sa ocitá na ostrove bez civilizácie a jeho jedinou nádejou je čakať na zaoceánsku loď, ktorá popri ňom prepláva. To však môže trvať dlhé roky.

Polárny expres (2004), IMDb 6.6, ČSFD 66 %

Tom Hanks po tretie. Blížia sa Vianoce, avšak mladý Chris už akosi prestal veriť v Santu. Po vianočnej večeri nastúpi do Polárneho expresu, ktorý zastavil pre jeho domov. Blíži sa polnoc a magická linka ho vezme na miesta, ktoré ho presvedčia o tom, že Santa možno skutočne existuje. Vianočná rozprávka Polárny expres je dnes mimoriadne obľúbená najmä v Čechách a na Slovensku a tuzemské televízie ju každý rok zahrnú do decembrového programu.

Vianočná koleda (2009), IMDb 6.8, ČSFD 75 %

Zemeckis oprášil aj ďalšie vianočné dobrodružstvo. Vianočnej kolede vdýchol život v podobne animovaného celovečeráku. Starý držgroš Scrooge (Jim Carrey) nenávidí Vianoce. Práve počas štedrej noci ho v spánku navštívia traja duchovia a vezmú ho na cestu, ktorá mu otvorí oči a odokryje desivú pravdu. Starý, no dobre známy príbeh Charlesa Dickensa sa nemohol dočkať lepšej adaptácie.

Let (2012), IMDb 7.3, ČSFD 75 %

Kapitán Whip je skúsený pilot, ktorého len tak niečo nezaskočí. Avšak aj jeho posledný let vyzeral ako rutina. Lietadlo z ničoho nič začne strácať výšku a rúti sa smerom k zemi. Po tragických udalostiach vyšetrovatelia zisťujú, že Whip porušil hneď niekoľko predpisov. Prečo si pred letom vypil a skutočne bral aj drogy? Provokatívna dráma Let s parádnym Denzelom Washingtonom je nervydrásajúca snímka, ktorá sa vie zaryť pod kožu.

Na lane (2015), IMDb 7.3, ČSFD 74 %

Po Mesiaci sa prešlo dohromady dvanásť ľudí. Avšak priepasťou medzi slávnymi Dvojičkami v New Yorku ani jeden. Philippe je akrobat a vďaka dlhoročnému tréningu si stanoví jasný cieľ – natiahnuť lano medzi mrakodrapmi WTC a prejsť po nich bez istenia. Je tu však problém: nielenže je to nelegálne, no budovy siahajú do výšky 450 metrov. Ak vlastníš 3D televíziu, určite ju odporúčame využiť. The Walk ponúka skvelé finále, ktoré musíš vidieť na čo najväčšej obrazovke.

Spojenci (2016), IMDb 7.1, ČSFD 76 %

O Spojencoch by sa dalo hovoriť aj ako o modernej Casablance. Píše sa rok 1942 a Max má za úlohu zabiť nemeckého veľvyslanca v Maroku. Stretáva sa so záhadnou Francúzskou Marianne a po úspešnej práci odchádzajú spoločne žiť do Londýna. Jedného dňa dostane od veliteľstva správu, že jeho žena je v skutočnosti špiónka. Naozaj to Marianne naňho po celé tie roky len hrala? Oscaroví Brad Pitt a Marion Cottilard rozohrávajú nebezpečnú hru na mačku a myš.

Zdroj: hashtag.sk, ČSFD, IMDb
Odporúčame