Filmové legendy: Oscarový Clint Eastwood režíruje filmy už 50 rokov, toto je 10 jeho najlepších kúskov

Clint Eastwood ako starček Walt z filmu Gran Torino

Clint Eastwood ako starček Walt z filmu Gran Torino (Zdroj: Warner Bros.)

#Zrejme neexistuje človek, ktorý by nikdy nepočul meno Clint Eastwood. Ide o ikonického herca a režiséra, ktorý sa v Hollywoode po prvýkrát objavil v Hollywoode už v 50. rokoch. Všetci ho poznáme ako „toho dobrého“ z legendárneho westernu Dobrý, zlý a škaredý. Clint však v 70. rokoch začal aj aktívne režírovať a produkovať. Je známy tým, že do hlavnej úlohy svojich filmov často obsadí samého seba.

Počas svojej dlhej a bohatej kariéry zozbieral viac ako 300 nominácií a vyhral 4 Oscary za produkciu a réžiu. Je vlastníkom vlastnej spoločnosti Malpaso Productions. Jeho filmy poznáme ako napínavé drámy, ktorými poteší ako filmových kritikov, tak aj širokú verejnosť. Aj keď jeho režisérska kariéra nezačala príliš sľubne a počas jeho prvých 20 rokov by sme vyzdvihli len Honkytonk Man, časom sa z neho stal nezabudnuteľný filmár.


Filmové legendy: Geniálny režisér filmov Requiem za sen a Čierna labuť, čo od Darrena Aronofskeho musíš vidieť?


Nezmieriteľní (1992), IMDb 8.2, ČSFD 84 %

William Munny, kedysi zlodej a vrah, odložil zbraň na dlhé roky. Po smrti ženy sa stará o svoje dve neplnoleté deti. Jedného dňa však v neďalekom mestečku istý bandita znetvorí jednu zo „spoločníčok“. William musí znova naskočiť do sedla a vziať do rúk zbraň. Parádny western Nezmieriteľní, drsnejšia obdoba Siedmych statočných, vyhral 4 Oscary vrátane najlepšej réžie a najlepšieho filmu.

Dokonalý svet (1993), IMDb 7.5, ČSFD 84 %

Dvojica vrahov uteká z väzenia. Ako zadné dvierka unesú mladého chlapca Philipa priamo spred očí jeho vlastnej matky. Začína sa naháňačka na mačku a myš, z ktorej môže s čistou kožou vyviaznuť len jeden. Dokonalý svet je príbehom o vzájomnej dôvere. Získať si ju chce čas, no stratiť ju dokážeme v okamihu. Medzi únoscami a malým chlapcom dochádza k nevídanému vzťahu, ktorý prerastie do niečoho úplne iného, ako by sa mohlo zdať.

Madisonské mosty (1995), IMDb 7.6, ČSFD 81 %

Dojemná romantická dráma z Madisonu sa odohráva prevažne na farme Johnsonovcov. Otec s deťmi odchádzajú na štyri dni na trh a Francesca ostáva doma sama. V tej chvíli prichádza do mestečka fotograf Robert. Obe tieto postavy spojí osud dohromady. V hlavných úlohách uvidíš samotného Clinta Eastwooda a Meryl Streep. Odporúčam, aby si si na záver prichystal (alebo prichystala, keďže je to skôr film pre ženy) servítku. Budeš roniť krokodílie slzy.

Tajomná rieka (2003), IMDb 7.9, ČSFD 81 %

Trojica kamarátov z Bostonu si v mladosti prežila nepríjemným stretom s pedofilmi. Rany z tohto obdobia majú chalani dodnes. O dvadsať rokov neskôr, keď majú všetci vlastné rodiny, prácu, život a problémy, sa dá do pohybu kolotoč náhodných udalostí a znova spojí ich cesty. V nervydrásajúcom kriminálnom trilery ti trio Sean Penn, Tim Robbins a Kevin Bacon predvedú, čo znamená prvotriedne herectvo. Oscary si odniesli prví dvaja menovaní.

Million Dollar Baby (2004), IMDb 8.1, ČSFD 88 %

Zrejme najznámejším Eastwoodovým filmom v našich končinách je športová dráma Million Dollar Baby. Frank má po sedemdesiatke a keď jedného dňa do jeho telocvične vstúpi talentovaná Maggie, uvidí v nej šancu znova sa dostať do pozície kouča. Hilary Swank musel kvôli filmu začať aktívne boxovať. Stálo to však za to. Snímka si odniesla 4 Oscary, a to aj v kategórii najlepšia herečka. Svoje ocenenia pre najlepší film a réžiu si prevzal sám Clint Eastwood.

Listy z Iwo Jimy (2006), IMDb 7.9, ČSFD 79 %

Aj keď v čase druhej svetovej vojny bol Eastwood ešte mladý na to, aby narukoval, na udalosti, ktoré počul v rádiu, nikdy nezabudne. Zrejme aj preto sa rozhodol nakrútiť dvojdielny film o dobytí japonského ostrova Iwo Jima. „Listy“ hovoria o priebehu zaoceánskej vojny zo strany Japonska a sú ďaleko lepšie ako Vlajky našich otcov (druhý film). Pri pozeraní zistíš, že vojnový film môže byť aj audiovizuálne skvelý, aj scenáristicky zaujímavý.

Gran Torino (2008), IMDb 8.1, ČSFD 90 %

Ak máš chuť skôr na tradičný americký film s drsným Eastwoodom v hlavnej úlohe, stav na Gran Torino. Waltov dom vždy zdobí americká vlajka. Celý život pracoval v továrni, v garáži má odstavený svoj Ford a nedávno ovdovel. Jeho auto sa však pokúsi ukradnúť banda mladých zlodejov. Walt preto berie do spravodlivosť do vlastných rúk a ulicu, na ktorej žije, premení na „mínové pole“.

Americký ostreľovač (2014), IMDb 7.3, ČSFD 77 %

Chris Kyle je ostreľovač jednotky SEAL. Bol vyslaný do Iraku, aby chránil svojich bratov v zbrani. Počas kariéry si počína veľmi dobre a za obetu a presnú mušku si vyslúži nejednu pochvalu. Čo môže takémuto človeku chýbať? Nuž, je toho dosť – pokojný rodinný život, možnosť vidieť svoje malé dieťa rásť, šťastnú manželku, ktorá sa nemusí báť o svojho muža, ale aj pokojný spánok, pretože jeho profesia ho poznamená najmä po psychickej stránke.

Sully (2016), IMDb 7.4, ČSFD 83 %

Stalo sa to 15. januára 2009. Let kapitána Chesleyho Sullenbergera, ktorého nikto neosloví inak ako Sully, odlieta z newyorského letiska LaGuardia. V čase, keď lietadlo naberá výšku, naletí do kŕdľa vtákov. Oba motory zlyhali a stroj sa nekontrolovateľne kĺže k zemi. Sully musí núdzovo pristáť na rieke Hudson. Príbeh o skúsenom kapitánovi je krátky životopis o profesii, ktorou chce každý mladý chlapec byť, no treba na ňu dávnu odvahy, skúseností, ale aj kúsok šťastia.

Richard Jewell (2019), IMDb 7.5, ČSFD 79 %

Počas 26. olympijských hier v Atlante sa ochrankárovi Richardovi Jewellovi podarilo nájsť a nahlásiť bombu, vďaka čomu zachránil životy mnohých ľudí. Vyjde však na povrch, že bombu v batohu mohol nastražiť on sám. Z hrdinu sa tak náhle stáva podozrivý. Clint Eastwood majstrovsky predstavuje skutočný príbeh o mužovi, ktorý navzdory všetkým svojim neduhom dokázal vo mladom veku niečo, čo sa mnohým nepodarí za celý život.

Zdroj: hashtag.sk, ČSFD, IMDb
Odporúčame