Filmové legendy: Peter Jackson nakrútil trilógiu Pán Prsteňov aj trojhodinového King Konga – aké ďalšie skvosty by si mal poznať?

Režisér Peter Jackson na nakrúcaní Pána Prsteňov

Režisér Peter Jackson na nakrúcaní Pána Prsteňov (Zdroj: Alamy)

#Všetci vieme, ktorý projekt si diváci spájajú s legendárnym menom Peter Jackson. Tento 59-ročný Novozélanďan sa aj vďaka sfilmovaniu Pána Prsteňov stal jedným z najznámejších režisérskych mien v Hollywoode. Počas svojej kariéry získal viac ako 130 filmových cien, zväčša za tretí diel spomínanej trilógie, ktorý mu vyniesol aj troch Oscarov za najlepší prevzatý scenár, réžiu a film.

Peter Jackson má však aj množstvo iných zaujímavých projektov. Je spoluzakladateľom štúdia Weta Digital. To sa zaoberá technológiou motion capture, teda procesu spracovanie pohybu objektov alebo ľudí. Keď si niekedy pozrieš napríklad Infinity War, novú Planet of the Apes, Avatara či dokonca Game of Thrones, vedz, že digitálne efekty vrátane motion capture vznikli aj vďaka štúdiu Petera Jacksona.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Jackson (@peter__jackson)

Bad Taste (1987), IMDb 6.6, ČSFD 76%

Bad Taste je akčná sci-fi hororová komédia o novozélandskom mestečku Kaihoro. V tejto pokojnej oblasti pristanú jedného dňa mimozemšťania a minister obrany vysiela špeciálnu jednotku nazývanú A.I.D.S., aby akéhokoľvek nepozvaného návštevníka eliminovala. Aj napriek takejto banálnej zápletke sa Bad Taste stal mimoriadne obľúbeným filmom, ktorý dostal Petera Jacksona do Hollywoodu.

Zaujímavé na ňom je, že Jackson sa okrem réžie chopil aj scenára, produkcie, strihu, masiek, kamery, a aby toho nebolo málo, strihol si aj jednu vedľajšiu úlohu. V tomto aspekte film vyzerá ako veľmi osobná Jacksonova záležitosť, podobná snímkam Alfonsa Cuaróna. V našich končinách ho nájdeš aj pod názvom Vesmírni kanibali.

Meet the Fables (1989), IMDb 6.7, ČSFD 78%

Bábkový muzikál Meet the Fables vyzerá, ako niečo, čo by určite Peter Jackson nikdy nenakrútil. Opak je však pravdou. V tejto zábavnej satire sa z bábok stávajú nevychovanci, neberú si servítku pred ústa, užívajú drogy, sledujú tvrdé porno a podieľajú sa na špinavej korupcii. Čerešničkou na torte je milostný príbeh hrošice Heidi.

Celý príbeh funguje aj vďaka tomu, že jeho gro je zasadené do fiktívneho prostredia zábavného priemyslu, ktoré veľmi nápadné pripomína Hollywood. Jackson si znova na seba nabalil množstvo úloh za kamerou, vrátane scenára, produkcie a réžie. Aj keď v zahraničí, a najmä v Hollywoode, nie sú touto satirou príliš nadšení, u nás o fanklub nemá núdzu.

Nebeské stvorenia (1994), IMDb 7.3, ČSFD 73%

Heavenly Creatures je prvý Jacksonov projekt nakrútený podľa skutočných udalostí. Dostávame sa do 50. rokov, v ktorom dve dievčatá zavraždili matku jednej z nich. Na tento nezvyčajný prípad sa tvorcovia pozerajú nie len vďaka rôznym novinovým článkom, ale aj policajným archívom či dokonca denníku jedného z dievčat. Tá máv čase vraždy len 16 rokov.

Veľmi citlivá romantická dráma vyhrala rôzne festivalové ocenenia. Nomináciu na Oscara získal aj Peter Jackson za najlepší pôvodný scenár. Nebeské stvorenia sú taktiež prvým filmom produkovanom Weta Digital. Hlavné úlohy na seba vzali Melanie Lynskey a Kate Winslet, pričom vedľajšiu rolu si znova strihol sám režisér.

Trilógia Pán Prsteňov (2001 – 2003), IMDb 8.7 – 8.9, ČSFD 88 – 90%

Pred samotnou premiérou prvého dielu sa hovorilo, že Pána Prsteňov nie je možné nakrútiť tak kvalitne ako Tolkien napísal predlohu. Nuž, a stalo sa nevídané. Peter Jackson priniesol v decembri 2001 na strieborné plátna projekt, ktorý do tej doby nemal obdobu. Nielen skvelá predloha, precízna réžia, parádna technická stránka či dychberúca hudba, ale aj zoskupenie známych hercov robia z Pána Prsteňov nezabudnuteľnú filmovú trilógiu.

Hobit Frodo, žijúci v pokojnej a mierumilovnej časti Stredozeme, má za úlohu dostať sa do temnej krajiny Mordor a zničiť Prsteň moci. Túto cestu však nebude musieť absolvovať sám. Príbeh si získal milióny zarytých fanúšikov po celom svete, a vyhral taktiež stovky ocenení vrátane 17 Oscarov. Tretí diel so ziskom 11 zlatých sošiek z 11 nominácii dorovnal rekord Ben-Hura a Titanicu. Spomeniem ešte, že ak si ho niekedy budeš chcieť pozrieť, siahni po predĺženej režisérskej verzii, ktorá bola nedávno remastrovaná aj do 4K kvality.

King Kong (2005), IMDb 7.2, ČSFD 73%

Monštrum King Kong Jacksona od malička fascinoval. Zrejme najslávnejšia filmová príšera dostala v roku 2005 novodobé spracovanie, ktoré je aj napriek priemernejším ratingom výborným filmom. Skupina bádateľov a filmárov na čele s Carlom (Jack Black) cestuje na tajomný ostrov. Jednou z cestujúcich, Ann (Naomi Watts), však unesú domorodci a chystajú sa ju obetovať tomuto monštru.

Najväčšiu inšpiráciu čerpal Peter Jackson z originálneho filmu z roku 1933. Všimnúť si to môžeme aj dobovým zasadením, nakoľko nová verzia sa odohráva v 30. rokoch 20. storočia. Aj keď mnohí sa smejú niektorým digitálnym efektom, je nutné uznať, že samotný King Kong, ťažisko celého filmu, vyzerá neuveriteľne presvedčivo.

Pevné puto (2009), IMDb 6.7, ČSFD 71%

Fantazijná dráma Pevné puto začína prekvapivo na konci. Naša štrnásťročná hlavná hrdinka Susie Salmonová je zavraždená a my vstupuje do jej posmrtného života. Jej najväčšou životnou chybou bola cesta do školy, ktorú si jedného dňa skrátila cez pole, a tam stretla pána Harveyho, nenápadného suseda s cieľom vraždiť.

Príbeh o Susie je nakrútený podľa rovnomennej knižky Alice Seboldovej. Scenáru sa chopila trojica Fran Walshová, Phillipa Boyensová a sám Peter Jackson, teda podobná zostava, ktorá napísala aj trilógiu Pán Prsteňov. Na plátne ťa jednoznačne zaujmú výborní herci ako Mark Wahlberg, Rachel Weisz, Saoirse Ronan či Stanley Tucci.

Trilógia Hobit (2012 – 2014), IMDb 7.4 – 7.8, ČSFD 75 – 81%

Pôvodná trilógia Jacksonovi nestačila, a po takmer desiatich rokoch získal práva na sfilmovanie ďalšieho projektu legendárneho J.R.R. Tolkiena. Tentokrát sa dostávame do Stredozeme 50 rokov pred udalosťami v bitke o Prsteň moci. Gandalf prichádza k hobitovi Bilbovi a ponúka mu možnosť zúčastniť sa na výprave trpaslíkov v snahe získať ukradnutý poklad. Ešte však netuší, že toto dobrodružstvo ho navždy zmení.

Podobne ako pri Pánovi Prsteňov, aj tu ti odporúčam siahnuť po režisérskej verzii filmov. Hobit mapuje cestu Bilba, ktorý počas svojej výpravy narazí na mnoho priateľov, ale aj nepriateľov. Čo je však dôležitejšie, Bilbo nachádza Prsteň moci. Aj napriek tomu, že skalopevní fanúšikovia pôvodnej trilógie vyčítajú Hobitovi príliš okaté narábanie s digitálnymi efektami, myslím si, že Jackson doručil vcelku dobrý pohľad späť do Stredozeme.

Nikdy nezostarnú (2018), IMDb 8.3, ČSFD 87%

Takýto vojnový film si ešte nevidel. Unikátny filmový projekt They Shall Not Grow Old mal Peter Jackson v hľadáčiku veľmi dlho, čakal však na potrebné technológie, ktoré by umožnili jeho realizáciu. Predstav si príbeh prvej svetovej vojny rozprávaný skutočnými vojakmi prežívajúcimi skutočné udalosti. Že sa to nedá? Presvedčím ťa o opaku.

Archívne zábery sa vo vojnových snímkach využívajú často, Peterov dokument však rozpráva príbeh iba nimi. Tieto nemé čiernobiele zábery prešli kompletnou rekonštrukciou od pridania farby, cez nazvučenie až po finálny 4K render. Po zhliadnutí tohto oceňovaného Jacksonovho počinu budeš na ostatné vojnové snímky pozerať určite inak.


Ktorý z filmov ťa najviac zaujal? Napíš nám do komentára, akého favorita si pustíš najbližšie.

Zdroj: hashtag.sk, IMDb, ČSFD
Odporúčame