Filmové legendy: Osobitý režisér a vizionár – tieto filmy Davida Lyncha by si mal vidieť

David Lynch reziser filmove legendy film

David Lynch sa preslávil veľmi špecifickými filmami (Zdroj: Sasha Kargaltsev/Wikimedia Commons)

#David Lynch patrí k tým režisérom, ktorého filmy si rozhodne nepomýliš s tvorbou niekoho iného. Pokiaľ v nejakom súčasnom filme uvidíš podobnú poetiku, je možné, že jeho tvorca bol ovplyvnený práve Lynchom. Niektoré jeho filmy sú ťažko uchopiteľné a ponúkajú viacero možností interpretácie. Iné zase dokážu chytiť za srdce a získať aj nejakú tú nomináciu na Oscara.

Lynchove príbehy sa odohrávajú v realite, ktorú síce poznáme, no zároveň máme pocit, akoby niečo nebolo tak celkom v poriadku. Sú často znepokojivé, plné symbolov, snov a toho, čo drieme hlboko v nás. Z týchto ingrediencií Lynch vytvára vlastné svety plné pochybných existencií, absurdných scén a temných vízií. Venuje sa tiež tvorbe hudby a zvukovému dizajnu, maľovaniu, fotografovaniu. Natočil niekoľko zaujímavých hudobných videoklipov.


Filmové legendy: Francúz Luc Besson nakrútil Piaty Element či Lucy – poznáš všetky jeho diela?


Pokiaľ tvorbu Davida Lyncha ešte nepoznáš a chcel by si ju spoznať, v článku nájdeš filmy, ktoré by si rozhodne mal vidieť. Sú zoradené chronologicky a väčšina z nich spadá do posledných dvoch dekád minulého storočia. Tie patria k jeho tvorivému vrcholu.

Mazacia hlava (1977) IMDb 7.4, ČSFD 71 %

Henry Spencer, ničím výnimočný obyvateľ pustého priestoru, ktorý je podľa všetkého časťou mesta, čaká so svojou družkou dieťa. No keď sa dieťa narodí, Spencer ostáva nemilo prekvapený. O samotnom deji tohto čierno-bieleho filmu sa toho viac napísať nedá. Film je totiž sledom surreálnych scén, z ktorých sa však väčšina dá interpretovať. To, ako si film vyložíš, je už na tebe. Vedz, že ťa čaká príbeh plný temných obrazov, zlovestných ruchov industriálnej krajiny a dialógov, ktoré ti pomocnú ruku veľmi nepodajú. Debut Davida Lyncha dnes patrí k najznámejším režisérovým filmom. Sám si ho napísal, produkoval a aj režíroval.

Sloní muž (1980) IMDb 8.1, ČSFD 86 %

Sloní muž je založený na životnom príbehu Josepha Merricka. Muža, ktorý bol tak fyzicky zdeformovaný, že sa stal jednou z „položiek“ rôznych freak shows. Dej nám približuje nielen tú časť Merrickovho života, v ktorej bol putovnou atrakciou, ale uvidíme aj to, čo ho čakalo potom. Dostane sa nám silnej dávky emócií, dojatia, no aj znechutenia z toho, čoho všetkého sú ľudia schopní. Film je opäť čiernobiely, no divácky je oveľa príťažlivejší ako Mazacia hlava. Snáď aj preto získal 8 oscarových nominácií.

Modrý zamat (1986) IMDb 7.7, ČSFD 82 %

Študent Jeffrey sa vracia do rodného mesta. Krátko po svojom príchode objaví odrezané ucho. Od tej chvíle sa čoraz viac zamotáva do špirály situácií, z ktorých nebude jednoduché uniknúť. Modrý zamat má bližšie k snovej poetike, ktorou sa Lynch preslávil. Zaujímavú detektívnu linku posilňuje noirový vizuál, prítomná je aj skazená atmosféra malomesta, v ktorom je len málokto taký, akým sa na prvý pohľad javí. Nájdeš tu tiež organizovaný zločin, intrigy a sex. To všetko sú ingrediencie, ktoré režisér neskôr úspešne použil aj v iných filmoch. Lynch tu tiež vôbec po prvýkrát spolupracoval so skladateľom Angelom Badalamentim.

Divokosť v srdci (1990) IMDb 7.2, ČSFD 79 %

Hrdinami tejto road movie sú milenci Lula a Sailor. Tí sú na úteku pred Lulinou pomstychtivou matkou, ktorá je odhodlaná sa Sailora zbaviť. Film je mixom čiernej komédie, trileru a dokonca aj romantiky. Ak máš rád štýlové akčné scény a násilie, tiež si prídeš na svoje. Vďaka bohatej dávke erotiky, v ktorej je zakrývané naozaj len to nevyhnutné, ľahko uveríš, že Lula a Sailor sú jedným z najvášnivejších filmových párov. K silnému zážitku prispeje aj známa pieseň Wicked Game od Chrissa Isaaka. Hlavných úloh sa zhostili Nicolas Cage a Laura Dern.

Lost Highway (1997) IMDb 7.6, ČSFD 82 %

Lost Highway je ďalším z ťažšie uchopiteľných Lynchových filmov, pri ktorom nie je jednoduché napísať, o čom vlastne je. Saxofonista Fred Madison jedného dňa objaví v odkazovači správu: Dick Laurent je mŕtvy. Samozrejme, netuší, kto Dick Laurent je. Jeho žene Renee medzitým niekto pošle videokazetu, na ktorej je natočená vražda ženy – vrah je až príliš podobný samotnému Fredovi. Od tohto momentu sa príbeh bude vzďaľovať logike reálneho sveta a priestor opäť dostanú sny, respektíve nočné mory, v ktorých tie najpochybnejšie existencie majú tú najväčšiu moc. Tmavé farby dominujú, rozhodne treba spomenúť aj skvelý soundtrack, v ktorom budeš počuť nielen Nine Inch Nails, ale aj Davida Bowieho a iných. To všetko robí z Lost Highway zrejme najtemnejší Lynchov film.

Príbeh Alvina Straighta (1999) IMDb 8.0, ČSFD 83 %

Film vychádza zo životného príbehu skutočného Alvina Straighta, ktorý prešiel takmer 400 kilometrov na kosačke len preto, aby sa stretol so svojím chorým bratom. Vo filme nenájdeš ani stopy po skazenom mestskom živote presýtenom sexom alebo násilím. Zato sa dočkáš niekoľkých úsmevných aj dojímavých scén a starému pánovi budeš držať päste tak, ako si už dlho žiadnej postave nedržal.

Mulholland Drive (2001) IMDb 7.9, ČSFD 82 %

Na pustej ceste Mulholland Drive dôjde k havárii. Do auta, v ktorom mala byť práve zavraždená mladá Rita, ktosi vrazí a paradoxne tak zachráni Rite život. Otrasená žena sa vydáva na útek. V tom istom čase do mesta prichádza nádejná herečka Betty Elmsová. Los Angeles však ani náhodou nie je len mestom anjelov. Dejové linky oboch žien sa následne prepoja a čo sa bude diať ďalej, to už neprezradíme. Dodáme len, že mysteriózny triler Mulholland Drive patrí k režisérovým vrcholným dielam.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame