Filmové legendy: Cenami ovenčený Guillermo del Toro nakrúca temné horory aj úchvatné oscarové filmy

Guillermo del Toro získal viac ako 100 ocenení vrátane dvoch Oscarov

Guillermo del Toro získal viac ako 100 ocenení vrátane dvoch Oscarov (Zdroj: Flickr/Gage Skidmore)

#V Hollywoode aktuálne nakrúca trojica mexických velikánov – Alfonso Cuarón, Alejandro G. Innaritu a Guillermo del Toro. Všetci majú na konte množstvo skvelých filmov aj ocenení. Del Toro začal písať svoju profesionálnu kariéru síce až na prelome tisícročí, no už v 80. rokoch písal a nakrúcal vlastné krátkometrážne filmy.

Tento špičkový režisér za 20 rokov dokázal viac ako väčšina jeho zahraničných kolegov v Amerike dokáže za celý život. Napriek tomu má na svojom konte len 10 celovečerných filmov. Získal viac ako 100 ocenení vrátane dvoch Oscarov. O tomto 57-ročnom Mexičanovi je známe, že sa podieľal aj na réžii seriálu Simpsonovci (konkrétne druhej epizódy 25. série) a nedávno si zahral aj vedľajšiu postavu v oceňovanej hre Death Stranding. Ktorý z del Torových filmov ťa najviac oslovil?


Filmové legendy: Robert Zemeckis režíroval Forresta Gumpa a získal vyše 30 cien – spoznaj jeho ďalšie trháky


Diablova chrbtica (2001), IMDb 7.4, ČSFD 73%

Carlos je sirota, ktorá vyrastá v detskom domove. Jeho otec zomrel počas španielskej občianskej vojny. V sirotinci však začína vyčíňať diabol a Carlos sa rozhodne zistiť, kto unáša deti z detského domova. Diablova chrbtica je parádny dramatický horor s nečakanými jumpscares. Ak ti neprekáža jazyková bariéra v podobe španielskeho originálu, myslím, že si našiel do svojho watchlistu ďalší skvelý horor.

Blade 2 (2002), IMDb 6.7, ČSFD 67%

Kto by nepoznal zabijaka Blada, ktorého si v tejto trilógii zahral Wesley Snipes. V pokračovaní originálneho filmu musí Blade vytvoriť neočakávané spojenectvo, ktoré mu pomôže bojovať proti upírom. Ponurý príbeh však ukrýva viac než len jednostranný súboj dobra proti zlu. Del Toro aj týmto kúskom dokazuje, že hororový žáner je mu najbližší.

Hellboy a Hellboy: Zlatá armáda (2004 – 2008), IMDb 6.8 – 7.0, ČSFD 73 – 74%

Temným filmovým zážitkom je aj dvojfilm o Hellboyovi s Ronom Perlmanom. Dostávame sa v ňom ku koncu alternatívnej druhej svetovej vojny. Nemci otvárajú portál do dimenzie, odkiaľ začnú na Zem prichádzať netvory. Jedného z nich sa ujme doktor Bruttenholm a vychová ho ako vlastného syna. Nezvyčajná červená pokožka, odrezané rohy a kamenná päsť však čoskoro začnú na seba upozorňovať a priťahovať jeden problém za druhým.

Guillermo del Toro nakrútil príbeh o Hellboyovi podľa komiksu Mika Mignola. Ak sa rozhodneš pristúpiť na pravidlá alternatívneho sveta plného netvorov, čaká na teba tona akcie a v nej skvelé prestrelky aj napínavé pästné súboje. Prvý z filmov má dokonca aj špeciálnu režisérsku verziu, po ktorej ti určite odporúčame siahnuť.

Faunov labyrint (2006), IMDb 8.2, ČSFD 81%

Faunov labyrint je podľa nás zatiaľ vrchol del Torovej tvorby. Príbeh sa odohráva v roku 1944 v Španielsku. Mladá Ofélia spolu s tehotnou matkou cestujú za otcom dôstojníkom, ktorý sa snaží potlačiť posledné zvyšky republikánskeho povstania. Dievča nájde v tábore fantastický kúzelný svet, ktorý jej otvorí myseľ a naučí ju vidieť veci očami dospelých. Na oscarovej ceremónii získal film tri sošky: za kameru, výpravu a make-up. Svoju prvú nomináciu za originálny scenár dostal aj sám Guillermo del Toro.

Pacific Rim (2013), IMDb 6.9, ČSFD 63%

Po temných filmoch tu máme oddych v podobe poriadne nadupaného blockbusteru. Z mora sa vynorili obrovské príšery Kaiju, ktoré sa ocitnú vo vojne proti ľudstvu. Proti nim sme si postavili vlastné monštrá – podobne veľkých robotov známych ako Jeagers. Boj o planétu sa môže začať. Ak máš rád filmy, v ktorých bojujú stvorenia veľké ako mrakodrapy, do toho hrá pútavá hudba a postavy sú vcelku sympatické, toto bude tvoja šálka kávy.

Purpurový vrch (2015), IMDb 6.5, ČSFD 65%

Edith je na svoj vek veľmi nádejná mladá autorka. Dostane sa však do nezvyčajného rozpoloženia, pretože miluje zároveň dvoch mužov – jej priateľa z detstva a záhadného cudzinca. Keď si konečne vyberie a vydá sa, stane sa spolumajiteľkou panstva Crimson Peak. Toto obydlie si však pamätá minulosť a Edith ide zrazu o holý život. V prípade, že obľubuješ atmosférické filmy, ktoré sa odohrávajú prevažne v jednom sídle, skús tento kúsok od del Tora.

Podoba vody (2017), IMDb 7.3, ČSFD 63%

Nepočujúca Elisa pracuje ako upratovačka v tajnom americkom laboratóriu, kde vedci testujú podivné monštrum z Amazónie. Elisa sa doňho po čase zamiluje, avšak tento netvor dokáže dýchať len pod vodou. Temný romantický príbeh z pera Guillerma del Tora mu priniesol vysnívaných dvoch Oscarov za najlepšiu réžiu a film. Okrem majstrovského spracovania a skvelých hereckých výkonov ťa čaká aj krásna kamera a jeden z najlepších hudobných soundtrackov, aké sme za poslednú dekádu počuli.

Ulička nočných môr (2021)

Del Torova novinka Nightmare Alley zasahuje nezvyčajne do kriminálneho žánru. Mladý ambiciózny umelec má nadanie manipulovať ľuďmi. Padne do oka psychiatričke, z ktorej sa však vykľuje oveľa nebezpečnejšia osoba, akou je on sám. Ulička nočných môr odpremiéruje v slovenských kinách vo februári 2022 a okrem del Torovej réžie sa môžeš tešiť na Bradleyho Coopera, Cate Blanchett, Toni Collette, Willema Dafoea, Rooney Maru či Richarda Jenkinsa.

Zdroj: hashtag.sk, ČSFD, IMDb
Odporúčame