Filmové legendy: Geniálny režisér filmov Requiem za sen a Čierna labuť, čo od Darrena Aronofskeho musíš vidieť?

Darren Aronofsky nakrútil množstvo biblických príbehov

Darren Aronofsky nakrútil množstvo biblických príbehov (Foto: Harry Murphy/Web Summit/Flickr.com)

#Hľadáš únik od jednoduchých blockbusterov a chceš nad filmom premýšľať? Potom si rozhodne daj do hľadáčika meno Darren Aronofsky. Tento kritikmi milovaný hollywoodsky režisér je známy svojím náboženským symbolizmom a metaforami, ktoré ukrýva do každého svojho projektu. Jeho filmy sú však prijímané rôzne – na počiatku bol vychvaľovaný tvorca, dnes si na snímkach pochutia maximálne tak kritici, aj keď nič z kvality nestratili.

Darrenova kariéra začala v roku 1991, keď nakrútil krátkometrážny film Fortune Cookie. Okrem neho vyprodukoval ešte tri ďalšie krátke snímky, avšak v roku 1998 už dostal peniaze na nakrútenie svojho prvého celovečeráku. Do dnešného dňa získal viac ako 100 nominácii za najlepšieho režiséra a scenáristu vrátane nominácie na Oscara. Mnohí si jeho meno spájajú s hitom Čierna labuť, ale ver, že má vo svojej filmografii aj zaujímavejšie kúsky.


Filmové legendy: Fenomenálny režisér filmu Vlk z Wall Street – tieto diela Martina Scorseseho musíš vidieť!


Pi (1998), IMDb 7.4, ČSFD 77 %

Max je geniálny matematik. S pomocou vlastnoručne zostaveného prístroja sa pokúša zistiť, či sa dá predpovedať hodnota akcií na burze. Jeho skutočným cieľom je však pochopiť nepochopiteľné. O jeho prácu sa začne zaujímať aj miesta ortodoxná židovská sekta a taktiež vysokopostavení ľudia z Wall Street.

Pi je kvalitný filmový zážitok pre rýchlo zmýšľajúcich ľudí. Má bleskové tempo a rýchly strih. Trvá len niečo cez hodinku a dvadsať minút a ak ťa zaujme, je šanca, že si ho pozrieš ešte raz ihneď po prvom dopozeraní. Film stál len 60-tisíc dolárov, čo dokazuje, že aj za málo peňazí sa dá odviesť kvalitná práca.

Requiem za sen (2000), IMDb 8.3, ČSFD 88 %

Darren Aronofsky ešte stále nenakrútil obsahovo kvalitnejší a formou traumatizujúcejší film ako Requiem za sen. Sleduješ v ňom príbeh štyroch ľudí. Vdova Sára je závislá na sledovaní televízie. Jej syn Harry s priateľkou Marion sa pohybujú vo svete drog. No a Harryho priateľ Tyler sa živí predajnom týchto narkotík.

Všetky hlavné postavy spája závislosť a presne o nej aj film je. Aronofsky doručuje kvalitný filmový zážitok, po ktorom síce zostane trpká chuť, ale zároveň aj silné ponaučenie. Podľa nás by mali Requiem za sen púšťať plnoletým deťom na stredných školách. Ak máš silný žalúdok, tak do toho. Film sa dokonca na americkom IMDb drží medzi stovkou najlepších snímok všetkých čias.

Fontána (2006), IMDb 7.2, ČSFD 77 %

Vo Fontáne začína Aronofsky predvádzať svoju náboženskú obsesiu. Vedec Tommy sa zúfalo snaží nájsť liek na rakovinu. Jeho žena Isabel ňou trpí a lekári jej už nedávajú veľa času. Manželka mu preto dá prečítať knihu, ktorú sama napísala. Tommy v nej spoznáva príbeh španielskeho dobyvateľa, ktorý hľadá Fontánu mladosti. Dokáže pomocou minulosti ovplyvniť budúcnosť?

Romantika, ako sa patrí. Fontána je miestami smutný, až dojemný film dvoch milencov. Aronofsky si v ňom znova pokladá otázku: „Čo by sa stalo, ak…“ V hlavných úlohách hrajú Hugh Jackman a Rachel Weisz, čo je len ďalší dôvod, aby si dal filmu šancu.

Wrestler (2008), IMDb 7.9, ČSFD 80 %

Randy bol v 80. rokoch profesionálny wrestler, ktorý sa objavoval na titulných stránkach novín. Dnes, po viac ako 20 rokoch, žije sám v New Jersey, pretĺka sa životom, snaží sa urovnať spory s jeho dcérou a sníva o tom, že by sa vrátil k bývalej sláve. Čo všetko je človek schopný obetovať, aby dosiahol svoj cieľ?

Hlavnú postavu skrachovaného wrestlera si zahral skutočný zápasník Mickey Rourke a za svoje herectvo si vyslúžil aj oscarovú nomináciu. Darren Aronofsky poňal športový film inak ako ostatní. Wrestler nie je primárne o boxe, ale o starostiach, problémoch, rodine a o spoznávaní seba samého, aj keď pár dobrých scén v ringu ťa predsa len čaká.

Čierna labuť (2010), IMDb 8.0, ČSFD 81 %

Psychologický triler Čierna labuť sa odohráva na doskách, ktoré znamenajú svet. Dostávame sa do divadla, v ktorom Nina, nádejná mladá tanečníčka, túži byť hviezdou predstavenia. Teraz, keď sa talentovaná, no už stará Beth porúča z divadla, dostáva Nina príležitosť ukázať, čo je v nej. Aby sa stala Čiernou labuťou, musí prekročiť hranicu, za ktorou niet návratu.

Mnohými milovaná, no na prvé pozretie len ťažko pochopiteľná Čierna labuť bodovala okrem bežného publika aj u kritikov a akademikov. Získala takmer 400 nominácii, z ktorých si mnohé ocenenia vrátane Oscara odniesla aj predstaviteľka hlavnej postavy, Natalie Portman. Svoju prvú nomináciu za réžiu získal aj sám Aronofsky.

Noe (2014), IMDb 5.7, ČSFD 57 %

Biblický príbeh zachytáva Noemovu rodinu, ktorú si všemohúci vybral, aby zachránila všetky druhy zvierat na Zemi. Preto začína s pomocou mýtických stvorení stavať obrovskú archu. Na druhej strane však stojí potomok bratovraha Kaina, a ten chce mať taktiež zabezpečené miesto na lodi. V čase ich stretu začína pršať a neprestane ďalších 40 dní.

Noe už nebol tak dobre prijatý ako Aronofskeho predchádzajúce projekty. Kritikom však film sadol. Nedocenená dobrodružná dráma o najväčšej biblickej katastrofe skrýva za svojím príbehom nejednu metaforu. V hlavných úlohách uvidíš Russella Crowa, Anthonyho Hopkinsa, Emmu Watson či Jennifer Connelly.

matka! (2017), IMDb 6.6, ČSFD 57 %

Jennifer Lawrence žije so svojím partnerom Javierom Bardenom v krásnom domčeku uprostred lesa. Jedného dňa naruší ich pokojný život muž so ženou, ktorí sa predstavia ako Javierovi priatelia. Títo hostia spustia v dome reťaz nepríjemných udalostí. Čo je však horšie, počet hostí neustále rastie.

Matka! je rozhodne najnedocenenejším filmom roka. Darren Aronofsky v ňom rozpráva znova biblický príbeh, ktorý je však oveľa ťažšie dešifrovateľný ako v prípade Noeho. Ak sa však doňho zahryzneš a pristúpiš na režisérove pravidlá, čaká ťa traumatizujúci filmový zážitok, na ktorý tak skoro nezabudneš.

Zdroj: hashtag.sk, IMDb, ČSFD
Odporúčame