Filmové legendy: Michael Bay sa preslávil filmami Bad Boys či Transformers: Aké ďalšie pecky z jeho produkcie sa oplatí zapnúť?

Michael Bay počas nakrúcania piateho dielu Transformers

Michael Bay počas nakrúcania piateho dielu Transformers (Zdroj: michaelbay.com)

#V Hollywoode nájdeme množstvo kontroverzných režisérov. No v akčnom žánri nenájdeme snáď zvučnejšie meno ako Michael Bay. Ten raz na adresu svojho kritika povedal: „Neprišiel som liečiť rakovinu, ale zabávať ľudí.“ A presne taký je aj jeho prístup k filmom – vyberá si projekty, ktoré zaujmú masy a vďaka vysokému rozpočtu vytvorí zbesilú akciu stvorenú pre multiplexy. Videl si všetky jeho snímky alebo ti nejaká ušla?


Filmové legendy: Obľúbený Zack Snyder postavil piliere dnešnej komixovky DC, videl si všetky jeho filmy?


Bad Boys (1995 – 2003), IMDb 6.6 – 6.9, ČSFD 71 – 75 %

Vieš ako vzniklo Bad Boys? Po tom, čo Michael Bay neuspel ako režisér Nebezpečnej rýchlosti mu dvorný producent Jerry Bruckheimer vybavil pochybný scenár na Bad Boys, 25 miliónový rozpočet a dvoch vtedy neznámych afroamerických hercov – Willa Smitha a Martina Lawrenca. A pozri, čo z toho napokon vzniklo.

Bad Boys sa okamžite stalo klasikou a ľudia sa dožadovali pokračovania, ktoré napokon prišlo až 8 rokov po premiére jednotky. Hype pretrval a pred rokom sme mali možnosť vidieť aj tretiu spoluprácu Willa s Martinom, avšak už nie pod režisérom Bayom. Ten ale naďalej usiluje o nakrútenie štvorky.

Skala (1996), IMDb 7.4, ČS-FD 86 %

Skala je jedným z tých filmov, o ktorých by si nepovedal, že ich nakrútil Michael Bay. V dobrodružnom akčnom trileri sa strelo herecké trio Sean Cannery, Nicolas Cage a Ed Harris a je na nich, či sa stihnú nepozorovane dostať do pevnosti Alcatraz pred tým, ako ju teroristi zničia.

Mnohí tvrdia, že práve The Rock je filmom, vďaka ktorému sa Michael Bay predstavil ako zručný akčný režisér. Na Skale je veľmi zaujímavý aj podmanivý soundtrack skomponovaný skvelými hudobnými skladateľmi Hansom Zimmerom a Harrym Gregson-Williamsom.

Armageddon (1998), IMDb 6.7, ČSFD 75 %

Na Zem má dopadnúť asteroid a ľudstvu hrozí zánik. Tím neohrozených chlapov sa však vydáva na misiu mimo našej obežnej dráhy, aby na asteroide pristál a pokúsil sa ho silnými trhavinami zničiť. Áno, presne pri Armageddone Bay odlepil krídla od Zeme a po prvýkrát nakrútil vesmírny film.

O scenár sa postaral J.J. Abrams, takže aj napriek niektorým plot holes dáva film zmysel. Zahrali si v ňom hollywoodske hviezdy Bruce Willis, Billy Bod Thornton, Ben Affleck, Steve Buscemi a Owen Wilson. Ak máš aj ty chuť na toto vesmírne dobrodružstvo, odporúčam ti jednoznačne siahnuť po režisérskej verzii.

Pearl Harbor (2001), IMDb 6.2, ČSFD 70 %

December 1941, druhá svetová vojna naberá v Európe na obrátkach. Amerika sa zatiaľ zapája skôr pasívne. Japonsko však napadne hawaiský prístav Pearl Harbor a Spojené štáty už nemajú prečo otáľať. Povolávajú svojich pilotov a opätujú útok, ktorý postupne vedie až do najväčšieho konfliktu, aký kedy Tichý oceán zažil.

Napriek priemerným hodnoteniam si myslím, že Peral Harbor je veľmi dobrým filmom. Spája prvky vojny, akcie, ale aj napätia a romantiky. Trojhodinový príbeh si určite obľúbiš aj ty a presvedčia ťa o ňom herecké hviezdy Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Alec Baldwin, ale aj majstrovská hudba Hansa Zimmera.

Ostrov (2005), IMDb 6.8, ČSFD 76 %

Po globálnej katastrofe prežili len posledné stovky ľudí a planéta bola zničená. Existuje však miesto, ktoré stále pripomína našu civilizáciu a volá sa Ostrov. Ewan McGregor a Scarlett Johansson cestujú na Ostrov, ale pravda môže by niekde úplne inde – existuje vôbec toto miesto? A ak áno, je bezpečné?

Ostrov je obsahovo asi najstrhujúcejší film Michaela Baya. Zaujme svojím gýčovým štýlom, vypiplanými zábermi, ale aj solídnou akciou. Zimmera na poste hudobného skladateľa vymenil Steve Jablonsky, pre ktorého nejde ani zďaleka o poslednú prácu pre Baya.

Transformers (2007 – 2017), IMDb 5.2 – 7.0, ČSFD 50 – 77 %

Transformerov poznáme zrejme všetci. Občianska vojna na Cybertrone vyhnala Autobotov a Deceptyconov do ďalekého vesmíru. Samov predok kedysi objavil jedného z nich a to priamo v srdci Antarktídy. Sam musí teraz spoločne so svojou priateľkou a ochrancom v podobe Autobota Bumblebeeho zastaviť túto vojnu.

Filmová séria Transformers je asi najznámejší Bayov projekt. Ako režisér vydržal na svojej stoličke dlhých 10 rokov a aj keď sa kvalita príbehu aj vizuálu časť od časti znižovala, štúdio Paramout mu poskytlo na nakrútenie piatich filmov takmer miliardu dolárov. Očakávaj pekelnú akciu a výborný vizuál. Popcorn by sa mal len tak sypať a cola tiecť potokom.

Pot a krv (2013), IMDb 6.4, ČSFD 70 %

Trio kulturistov na Floride maká denne v posilke. Túžia však po veľkých prachoch, ktoré sa im nechce zarábať. Preto sa rozhodnú jedného z bohatých návštevníkov uniesť – niečo sa ale škaredo pokazí a naše trio musí bojovať, aby si zachránilo holý život.

Pain & Gain je ďalší steroidmi nabitý film, ktorý Michael Bay priniesol na plátna kín v roku 2013. Hlavné úlohy si tu strihli Mark Wahlberg, Dwayne Johnson a Ed Harris a hudbu zložil opäť Steve Jablonsky. Zaujímavý je aj fakt, že scenárista Potu a krvi napísal neskôr ukončenie tretej fázy MCU (teda snímok Infinity War a Endgame).

13 hodín: Tajní vojaci z Benghází (2016), IMDb 7.3, ČSFD 77 %

Snímka 13 hodín o Američanoch bojujúcich v Líbyi sa nečakane dostala až na Oscary – bola nominovaná v kategórii najlepší zvuk. A zaslúžene, Tajní vojaci z Benghází sú výborným spracovaním skutočných udalostí, ktoré zažili šiesti vojaci chrániaci základňu CIA.

Michael Bay sa po dlhom čase (nepodarených pokračovaniach Transformers a priemerného Pain & Gain) vrátil vo veľkom štýle a nasolil do kín poriadny akčný film. Príbeh ťahá sympatický John Krasinski. Ten sa pre akčný žáner pod režisérskym vedením Michaela Baya snáď narodil.

Zdroj: hashtag.sk, IMDb, ČSFD
Odporúčame