EXKLUZÍVNA REPORTÁŽ z festivalu Colours of Ostrava: Čo hovorili na jedlo, hudbu či priestory návštevníci a prečo by si o rok mal ísť aj ty?

#Ak niekto spomenie našich bratov Čechov, väčšina z nás si hneď predstaví dobré pivo, rivalitu v hokeji alebo Prahu. Ostrava, tretie najväčšie mesto v Českej republike, býva neraz prehliadnutá a návštevníkmi je skôr vnímaná ako staré industriálne mesto než príťažlivá destinácia. Z veľkej časti za to môže jej história, ktorá sa od konca 18. storočia spája s ťažením uhlia. Po útlme ťažkého priemyslu mesto začalo disponovať bohatou ponukou turistických atrakcií a kultúrneho života. Naša redakcia sa vybrala preskúmať túto oblasť a ostali sme milo prekvapení. Videli sme zaujímavé prostredie Ostravy, oboznámili sa s jej minulosťou a na vlastnej koži zažili jeden z najznámejších českých festivalov – Colours of Ostrava. Pokiaľ ešte váhaš, či sa na tento festival budúci rok vyberieš, možno práve na základe tohto článku postavíš svoje finálne rozhodnutie – ísť či neísť?

Line-up opäť nesklamal, favoritmi sa stali „Piloti“

V tohtoročnom programe vyčnievali zvučné mená ako Twenty One Pilots, The Killers, talentovaná speváčka LP či známy holandský DJ Martin Garrix, no organizátorom sa podarilo prilákať mnoho ďalších nadaných umelcov, ako napríklad italské zoskupenie producentov s názvom Meduza, norské indie folk-popové duo Kings of Convenience alebo írsku rockovú kapelu Inhaler.

Vo festivalovom areáli sa nachádzalo niekoľko stagov, pričom každý z nich ponúkal hudbu viacerých žánrov, takže na svoje si mohli prísť takmer všetci. Návštevníci festivalu si počas čakania na obľúbených interpretov mohli skrátiť čas zaujímavými workshopmi a prednáškami na rôzne témy, alebo sa mohli zahrať na Paľa Haberu a pozrieť sa na potenciálne spevácke talenty v karaoke bare. Priemyselný areál kultúrnej pamiatky Dolní oblast Vítkovice, v ktorom sa festival koná od roku 2012, ponúka svojim návštevníkom zábavu na každom rohu.

Atmosféra za všetky drobné

Celý festival nás sprevádzali neopísateľné radostné pocity, ktoré sme zdieľali s ostatnými nadšencami Colours of Ostrava. Mohol za to aj fakt, že festival sa v predchádzajúcich dvoch rokoch neuskutočnil kvôli pandemickej situácii, a preto sa mnohí na tento ročník tešili niekoľkonásobne viac. Tento festival je skvelou voľbou nielen pre mladých, ale aj pre rodiny s deťmi, o čom svedčí veselý program pre deti v ČEZ Family Parku.

Colours of Ostrava sa postará aj o vaše hladné bruchá a smädné krky. Nájdete tam stánky s rozsiahlym výberom jedla a nápojov, či už máte chuť na niečo tradičné, ako napríklad langoš alebo dávate prednosť niečomu zahraničnému, ako sú čínske rezance či turecký kebab. Okrem toho je v areáli k dispozícii pitná voda úplne zadarmo.

 

Ako hodnotia COO jej účastníci?

Okrem outfitov návštevníkov festivalu nás zaujímali aj názory, preto sme poprosili zopár odvážlivcov, aby sa podelili o svoje pocity a dojmy.

Ľuboš, Slovensko:

„Keď mám byt úprimný, tak festival Colours of Ostrava veľmi vysoko preskočil moje skromné očakávania. Festival bol naozaj fenomenálny a musím ho odporučiť určite každému. Či sa už pozrieme z hľadiska interpretov, ktorí boli úžasne rozložení – vždy bol niekto na jednom stagi a nie viac interpretov na viacerých – mne osobne to veľmi vyhovovalo a páčilo sa mi to, pretože mi neunikol nikto, koho som chcel vidieť. Stanové mestečko som tento rok nevyužil, ale musím pochváliť, že sa nachádzalo ďalej od festivalu, a že sa v ňom určite dalo slušne a v rámci možností dobre vyspať. Mne osobne sa nepáči, keď mám stan hneď vedľa stagu a do skorého rána počuť hudbu. Areál bývalej továrne je vážne úžasný, priestranný a ponúka mnoho miest, kde sa dalo pozrieť. Je tam toho naozaj nespočetne veľa čo vidieť.

Keď sa na festival pozriem zo stránky jedlo/pitie, tiež môžem len a len chváliť, boli tam rôzne druhy jedál od úplne klasických po rôzne špeciality a dokonca si tam prídu na svoje aj vegáni. Občerstvenia je tam naozaj nespočetne. Keď mám festival hodnotiť ako celok, dávam mu s čistým svedomím a úprimným srdcom 12 z 10.“

festival
Na pódiu vystúpila aj írska rocková skupina Inhaler, pochádzajúca z Dublinu (Zdroj: Hashtag.sk)

Filip, Česko:

„Colours of Ostrava boli úžasné a plné zábavy! Najlepšiu show na celých COO mali Twenty One Pilots (najlepšia kapela na svete), boli úplne božskí! Chýbal mi tam však Drum & Bass stage.“

Katka, Slovensko:

„Na Colours of Ostrava som sa tešila už dlho, pretože som chcela vidieť moju obľúbenú kapelu Twenty One Pilots. Potom, keďže prišla korona, sa čakanie predĺžilo, ale aj tak to určite stálo za to. Na COO som bola prvýkrát, ale počula som, že napríklad minulý ročník tam mali zálohované poháre – tento rok nie, čo bol celkom krok späť. Naopak, všade boli vrecia na odpadky, odpadkové koše a aj brigádnici, ktorí sa snažili dodržiavať poriadok, a to sa mi páčilo. Bolo tam veľa stage-ov, rôznorodej hudby a areál bol nádherný, takže si myslím, že každý človek si tam dokázal nájsť svoje. Bolo zaujímavé spoznávať nových, menej známych hudobníkov, ale aj tých viacej známych. Napríklad od skupiny Franz Ferdinand som poznala len jeden hit, ale pri koncerte som zistila, že sa mi ich tvorba páči.“

festival COO 2022
Speváčka LP si podmanila celé publikum už pri prvej pesničke (Zdroj: Hashtag.sk)

Martin, Slovensko:

„Prvé COO, na ktorých som a zanechali vo mne zmiešané pocity. Jediní interpreti, ktorých som poznal z line-upu boli Twenty One Pilots a Garrix. Prvé dva dni boli super, síce to ku koncu pokazilo počasie, ale to, bohužiaľ, k festivalom patrí. Tretí deň som nebol, uprednostnil som kúpele. Sobota bola za mňa prepadák, keďže som išiel len na Garrixa a ten znel ako keby púšťal len remixy z YouTube (dva týždne dozadu som bol na Beats For Love a prišlo mi to o level lepšie, čo sa týka DJ-ov). K organizácii veľké mínus za všade prítomné jednorazové plasty zdôvodnené covidom (som jediný zo šesť člennej partie, čo si ho z Colorsov nepriviezol) a dosť ma hnevali tiež rodinky s malými deťmi… COO22 dávam 7/10.“

Rebeka, Slovensko:

„Festival bol ako celok dobrý, no chvíľkami mi to tam prišlo také ‚hluché‘ – keď si nešla na koncert alebo jesť, nemala si tam veľmi čo robiť. Tiež sa mi nepáčilo, že v búdke ‚info point‘ sa nedalo platiť kartou a bolo to jediné miesto, kde sa dal kúpiť pršiplášť. Keďže som so sebou nemala kartu (platila som len cez telefón), nemohla som si vybrať hotovosť, a tak mi ostávalo len nájsť nejakú strechu, pod ktorou sa dalo schovať alebo zmoknúť. Musím ale veľmi pochváliť dopravu, ktorá bola počas festivalu posilnená, a tým pádom nebol problém dostať sa tam ani naspäť. Až na pár maličkostí je môj dojem z festivalu dobrý.“

Daniel, Česko:

„Po 3 rokoch sa festival konečne vrátil a z hudobného hľadiska vôbec nesklamal. Asi najviac som si užil koncert Twenty One Pilots, ktorí ukázali neskutočnú show. Druhým favoritom bola estónska skupina Puuluup, ktorým sa podarilo rozhýbať doslova všetkých poslucháčov. Viac než diskutabilné bolo rozhodnutie vymeniť poháre na zálohu za jednorazové plastové, ktoré sa ešte doteraz povaľujú po okolí areálu. Jedlo zodpovedalo festivalovému štandardu, ale človek si musel vytipovať, kde ho nájde – asi už klasicky, ako všade inde. Milo ale prekvapilo množstvo prednášok, ktorými som často naplnil voľný čas medzi koncertmi. Celkovo mal festival svoje nedostatky, ale nič z týchto drobností nijak nenarušilo pohodový hudobný zážitok a atmosféru. Určite sa teším na ďalší ročník.“

Miroslava, Slovensko:

„Na tohtoročné Colours of Ostrava som prišla po prvýkrát v mojom živote, avšak sebavedome môžem povedať, že určite nie naposledy. Celková energia festivalu je doslova neopísateľná. I keď som sa zúčastnila len prvého dňa, veľmi som si ho užila! Festivalové zahájenie a cirkusové predstavenie boli viac než očarujúce, skupina Bazzookas to s nami poriadne roztočila a Modest Mouse vôbec nemusia byť skromní za takú šouku, akú predviedli. Už od samého otvorenia festivalových brán som s kamarátkami čakala pri barikáde na hlavnom stagi práve na našich obľúbencov Twenty One Pilots a od okamihu, ako vyšli na pódium, som cítila len eufóriu radosti! Tyler aj Josh asi museli v ten deň poriadne drtiť Duolingo, lebo ich čestina nás všetkých totálne ohromila. (Rovnako ako to, že člen ich kapely začal v polke šou hrať na trúbke „Co jste hasiči“!) Jednoducho neskutočné zážitky a neviem sa dočkať budúceho roka, každému odporúčam prísť!“

festival COO 2022
Mirka nám ako bonus poslala aj jej fotku, ktorá dokonale vystihuje pofestivalovú eufóriu (Zdroj: Instagram/@mynameismiroslava)

Ohromný pohľad na mesto

Ak sa odhodláš Ostravu predsa len navštíviť, okrem Colours of Ostrava ti radíme nevynechať tieto jedinečné miesta, z ktorých sa ti miestami zatočí v hlave. Ako by sa ti páčilo vidieť mesto trochu zhora?

Mimoriadny zážitok ti môže priniesť halda Ema (cca 315 m n. m.), ktorá sa týči nad centrom moravsko-sliezskej metropoly. Tento kopec je vytvorený nánosmi hlušiny z ostravských baní a je dookola obrastený lesom, kde väčšina obyvateľov Ostravy vo voľnom čase chodí na turistiku. Okrem jej červeného vrcholu, odkiaľ dodnes unikajú nebezpečné obláčiky metánu a oxidu siričitého, ponúka Ema krásny výhľad na Ostravu a jej okolie, vrátane Beskýd či dokonca sa dá dovidieť až na územie Poľska.

Nezabudnuteľnú scenériu ponúka aj chodník v korunách stromov, nachádzajúci sa v oblasti Pustevny. Stezka Valaška je dlhá 610 metrov a podľa jej oficiálnej stránky by ju Usain Bolt dokázal prekonať za neuveriteľných 37 sekúnd!

Stezka Valaška
Počet skrutiek a iných spojov použitých pri tejto konštrukcii je asi 21 000 ks (Zdroj: Hashtag.sk)

Ostravu ako na dlani môžete uvidieť aj z budovy Novej radnice, ktorá je známa svojou vyhliadkovou vežou vo výške 73 metrov. Túto návštevu môžete rovno spojiť s návštevou parku Komenského sady, ideálnym miestom na piknik alebo na prechádzku popri rieke Ostravice.

Najvyšším geografickým bodom Ostravy (345 m n. m.) je však viac ako dvadsaťmetrová nadstavba vysokej pece, v ktorej útrobách sa v minulosti denne vyrobilo až 1 200 ton surového železa. Veža Bolt Tower poskytuje návštevníkom vyhliadkovú terasu vybavenú ďalekohľadmi a okrem toho sa tam nachádza aj kaviareň Bolt Café. Ak chceš kávičkovanie s kamarátmi dostať na nový level, určite tam zavítaj a vychutnaj si jedinečný výhľad na Vítkovice a samotnú Ostravu.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame