Šokujúce zistenie o gastro priemysle: Fast food je pravdepodobne plný látok, ktoré rozkladajú hormóny

Burger a hranolky

Fast food je skutočne životu nebezpečný (Zdroj: Unsplash/Karolina Kołodziejczak)

#Nie je žiadnym tajomstvom, že fast food nie je to pravé orechové pre náš organizmus. Aj napriek tomu si ho z času na čas každý z nás dopraje. Nové štúdie však ukazujú, že ich dopad na naše zdravie je omnoho horší, ako sme si doteraz mysleli. Vedci predpokladajú, že fast food dokáže rozkladať naše hormóny. To znamená, že nielen že sú príčinou viacerých ochorení, narúšajú našu vnútornú rovnováhu aj na molekulárnej úrovni.

Výskumy preukázali, že väčšina jedál pripravených týmto spôsobom obsahuje látky nazývané ftaláty. Tieto chemikálie sa využívajú väčšinou ako prídavok do plastov, kde udržiavajú ich plasticitu a flexibilitu. Taktiež však narúšajú prirodzené funkcie viacerých hormónov v tele.

Príčiny viacerých ochorení

Všimol si si aj ty, že v posledných rokoch sa u ľudí vyskytuje viac alergií? Experimenty taktiež ukázali, že prítomnosť ftalátov v strave detí môže vieš k zvýšenému riziku astmy alebo obezity. Tá môže ďalej viesť ku kardiovaskulárnym ochoreniam, zvýšenému tlaku alebo upchatiu ciev.

Vo výskume sa vedci zamerali na 64 rôznych vzoriek jedla, ktoré zahŕňali napríklad hranolky, burgre, kuracie nugetky, pizza alebo kuracie burritos. Až 89 percent z ich zloženia predstavovali viaceré druhy ftalátov.

Najzdravšia je syrová pizza

Ako sa súčasť plastov ale dostane do jedla? Predpokladá sa, že je to kvôli ich baleniu, prípade počas manipulácie personálu, ktorý často používa rukavice vyrobené z plastových materiálov. Hoci sa stále nepozná celkové škodlivé pôsobenie ftalátov na organizmus, aj tak by si sa im mal vyhýbať.

Napočudovanie, zo všetkých preskúmaných jedál mal najnižší obsah škodlivých látok práve syrová pizza. Takže ak si budeš nabudúce vyberať nezdravú pochúťku na večer, rozhodne by si si mal vybrať to najmenšie zlo.

Zdroj: hashtag.sk, futurism.com
Odporúčame