Farbu roka 2022 už poznáme: Teraz ti prezradíme, ako ju využiješ v outfitoch aj doplnkoch!

Zdroj: Sara Dabaghian/Unsplash.com

#Najteplejší a pocitovo najšťastnejší odtieň modrej – taká je farba roka 2022 známa aj ako Very Peri. Vo vzorkovníku americkej spoločnosti Pantone ju nájdete pod označením PANTONE 17-3928. Kým v predchádzajúcich rokoch sa farba roka vyberala spomedzi existujúcich farieb, táto má výnimočné postavenie. Vznikla totiž ako celkom nový odtieň, namiešaný presne tak, aby odrážal súčasné dianie a nové vízie sveta.

Aká je Very Peri?

Už prvý pohľad na túto zaujímavú farbu evokuje novosť. Ide o spojenie modrého odtieňa s fialovo-červeným podtónom, ktorý sa vynára, až keď farbe venujete viac pozornosti. Peri má svoj pôvod v anglickom slove periwinkle, čo je v preklade zimozeleň. Práve pre kvety tejto rastliny, inak nazývanej aj brčál, je typické modré sfarbenie s netradičným podtónom s červenými a fialovými akcentami.

Vo farbe Very Peri má modrá znamenať vernosť a stálosť, kým červená symbolizuje energiu a vzrušenie. Vo vzájomnom spojení vyjadrujú temperamentný, radostný postoj a dynamickú prítomnosť, ktorá podporuje odvážnu kreativitu a nápadité vyjadrenie.


Vieš, ako na teba môžu vplývať farby? Vyskúšaj si náš KVÍZ a zisti kopec zaujímavostí!


Farba ako symbol zmeny

Ako uvádza spoločnosť Pantone: „Žijeme v transformačných časoch. PANTONE 17-3938 Very Peri je symbolom globálneho ducha doby a zmien, ktorými prechádzame. Ako sa dostávame z intenzívneho obdobia izolácie, naše predstavy a štandardy sa menia a naše fyzické a digitálne životy sa spájajú novými spôsobmi.

Posledné roky nastolili viaceré závažné problémy, ktoré vyžadovali rýchle riešenia a inovatívne prístupy. Farba Very Peri má ponúkať nielen upokojujúci pocit v chaose, ale zároveň podporovať kreativitu, smelú zvedavosť a tvorivého ducha.

Very Peri a jej využitie

Rôzne odtiene modrej a fialovej sú už dlhšie prítomné vo virtuálnom svete, vo webdizajne a v počítačových hrách. Obľúbené sú tiež umeleckou komunitou, ktorá tvorí v digitálnom priestore. V tomto prostredí je aj farba Very Peri mimoriadne atraktívnou. Aká je však v reálnom svete? Podarí sa jej tento rok dostať do našich šatníkov a interiérov? Na rozdiel od minuloročnej dvojice, žiarivej žltej Illuminating a sivej Ultimate Gray, je kreatívna Very Peri predsa len o čosi výraznejšia a najmä neopozeraná.

O samotnej modrej sa hovorí ako o farbe harmónie a pokoja. Podporuje kvalitný spánok a pomáha upokojiť mysel. Fialová je farbou meditácie a v jej spoločnosti sa môžete rýchlejšie zbaviť pochmúrnych myšlienok. Vo Veri Peri je však cítiť aj červenú, ktorá dodáva energiu a chuť do života. Kde farba roka 2022 najkrajšie vynikne?

  • Krásne ladí so zlatou a svetlým drevom. V interiéri sa vyníma na kresle, koberčekoch, výrazných svietidlách a nástenných dekoráciách. Kto má odvahu, trúfne si aj na tapetu. Ak sa ti podarí nájsť posteľné obliečky s touto farbou, spálňa razom nadobudne príjemne upokojujúcu atmosféru.
  • Čaká ťa oslava výročia alebo svadba? Very Peri sa postará o jedinečnú atmosféru a mimoriadny vizuálny zážitok.
  • Neprehliadnuteľná je aj na doplnkoch a oblečení. Vyskúšaj napríklad novú sviežu manikúru s farbou Very Peri. Siahni po crossbody kabelke, hodinkách, sukni alebo svetri v tomto odtieni. Odvážne dámy sa nemusia báť ani lodičiek. Pre dokonalé zladenie si pozri farebné palety vytvorené Pantone, kde má nová farba roka svoje čestné miesto.
  • Zrejme nenahradí stálice v tvojom šatníku, ani pod jej vplyvom nevymeníš bielu kuchynskú linku za modrofialovú, možno však postačí zmena osvetlenia a razom zistíš, ako na teba táto farba zapôsobí.
Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame