Mesto na strednom Slovensku zažije veľkú česť, uskutoční sa tu známy festival: Ako tu môžeš stretnúť známych športovcov?

Športovci sa pripravujú na EYOF 2022

Na Slovensku sa uskutoční najväčšie multišportové podujatie. Zdroj: Instagram.com/eyof2022

#Už o niekoľko dní sa na Slovensku uskutoční doteraz najväčšie multišportové podujatie, aké naša krajina zažila. Pôjde o Európsky olympijský festival mládeže, známy pod skratkou EYOF, ktorého hlavným domovom bude Banská Bystrica. V rámci tohto podujatia súťažia stovky mladých, nádejných športovcov vo všetkých športoch, ktoré by si našiel aj na klasických olympijských hrách. Na Slovensko by malo pricestovať asi 3 500 športovcov zo 48 krajín.

Súťaže v atletike, gymnastike, plávaní, jude, bedmintone, tenise, volejbale, basketbale, hádzanej a cyklistike tak budú skúškou nielen pre slovenské športoviská, ale aj pre dobrovoľníkov. Spolu by ich malo byť 1 500, čo je doteraz najvyšší počet, aký sme na akomkoľvek podujatí na Slovensku potrebovali. Rozprávali sme sa preto s Júliou Jančíkovou, vedúcou oddelenia dobrovoľníkov o tom, aké sú prípravy na podujatie, čo všetko už zvládli a prečo by si mal prísť ako dobrovoľník na EYOF aj ty!

Ako vyzerajú prípravy na podujatie takých rozmerov, akým je EYOF? Čo všetko robia dobrovoľníci?

Na EYOF Banská Bystrica 2022, je absolútne skvelé to, že ide o multišportové medzinárodné podujatie a každý, kto sa chce pridať medzi dobrovoľníkov, si nájde „to svoje“. Dobrovoľníci si môžu vybrať zo 16 oblastí, kde chcú vykonávať dobrovoľnícku činnosť. Čiže, ak si človek, ktorý je milovníkom športu a chce ho podporiť priamo z prvej rady, tak sa môžeš pridať ako dobrovoľník na oddelenie športu a vybrať si jeden z 10 súťažných športov.

Medzi ďalšie oblasti, kde potrebujeme pomoc dobrovoľníkov, patria napríklad oblasť asistencie národným delegáciám, ktorá je ako stvorená pre tých, ktorí chcú komunikovať v cudzom jazyku a spoznať nových ľudí, ale tiež VIP zóna a protokol, kde dobrovoľníci pracujú s protokolárnymi hosťami a sú súčasťou medailových ceremoniálov. Okrem toho môžu dobrovoľníci pracovať v oblasti médií a PR komunikácie, prvej pomoci a antidopingu, IT, transportu či ubytovania a mnohých ďalších.

Celý zoznam oblastí aj s popisom dobrovoľníckej činnosti je prístupný na našej oficiálnej webovej stránke www.eyof2022.com. Zároveň v časti dobrovoľníci je tiež možné sa zaregistrovať a pridať sa tak medzi dobrovoľníkov.

Čo bolo pre vás ako dobrovoľníkov doteraz najväčšou výzvou?

Keď ma oslovili s ponukou na spoluprácu viesť oddelenie dobrovoľníkov na EYOF, jednoznačne bolo prvou výzvou nájsť 1 500 dobrovoľníkov. Nasledovalo vybudovanie silného tímu kolegov, ktorí so mnou aktívne spolupracujú, následne spolupráca pri vytváraní registračného systému, prostredníctvom ktorého sa môžu dobrovoľníci registrovať. Od septembra 2021 sme spolu s kolegami absolvovali obrovské množstvo prednášok a prezentácií na stredných aj vysokých školách v rámci Slovenska. Na mnohých z nich sme boli osobne, na iných online

Krok číslo dva bol pre mňa tiež výzvou – ako s dobrovoľníkmi ďalej pracovať? Na Slovensku nemá dobrovoľníctvo takú históriu a tradíciu ako v zahraničí. Tam ľudia „dobrovoľníčia“ od útleho veku. Naopak – tu je to pre mnohých stále niečo nové. Od júna 2021 sme začali realizovať individuálne online interviews s dobrovoľníkmi. Každého sme videli osobne, mali možnosť rozprávať sa s nami a my s nimi, povedali sme im o novinkách a mali možnosť klásť nám mnohé otázky. Momentálne máme k dispozícii pre dobrovoľníkov dva online kurzy, kde sa dozvedia mnohé dôležité a zaujímavé informácie, a na každom oddelení je pridelený jeden supervízor, ktorý pravidelne komunikuje so svojou skupinou

V máji sa nám podarilo zorganizovať obrovské stretnutie dobrovoľníkov. Do Banskej Bystrice ich prišlo približne 700. Mali sme pre nich pripravené špecializované školenie, prehliadku športovísk a aj zábavný program. Ohlasy boli skvelé a tešíme sa na spoluprácu s každým jedným z nich.

Na ktoré podujatie zo širokého spektra športov sa ty sama najviac tešíš?

Na všetky. Mne sa ťažko vyberá len jedno. V tomto prípade z môjho uhla pohľadu ide najmä o tú energiu súvisiacu so športom a športovcami. Je skvelé vidieť mladé športové talenty, z ktorých môžu byť budúci olympionici, prežívať s nimi ich emócie, byť súčasťou ich úspechov. Avšak z týchto športov ma najviac fascinuje gymnastika.

Kedy si sa ty sama začala venovať dobrovoľníctvu?

Čo sa týka mojich dobrovoľníckych skúseností – dlhodobo pôsobím ako dobrovoľníčka v rámci jedného Občianskeho združenia na Slovensku, kde pomáhame najmä ženám v ťažkých životných situáciách postaviť sa opätovne na nohy a začať plnohodnotne žiť.

Najkrajší na tejto práci pre mňa sú ľudia. Práca s ľuďmi je najťažšia a zároveň najkrajšia. Aj prostredníctvom rozhovorov s dobrovoľníkmi som mala možnosť spoznať stovky nových ľudí. Každý jeden z nich je zaujímavý a výnimočný. Keďže roky pôsobím v oblasti HR a rozvoja ľudí, veľmi si jednotlivcov všímam. Niektorí boli preto oslovení aj na iné možnosti spolupráce, ako je dobrovoľnícka. Napríklad jedna mladá dobrovoľníčka nám zložila dobrovoľnícku hymnu.

Priviedla ťa k práci na tomto podujatí láska k športu? Venovala si sa nejakému?

Teraz by skvele znela odpoveď áno. Avšak opak je pravdou. Áno, venujem sa športu, lenže iba rekreačne. Čiže cvičím, aby som bola zdravá a cítila sa vo svojom tele dobre. Napriek tomu som sa nevenovala profesionálne žiadnemu športu. Naopak, od detstva som sa venovala tancu, spevu a maľovaniu. Preto nie som riaditeľka športového oddelenia, ale oddelenia dobrovoľníkov. Myslím, že som dokonalý príklad toho, že aj „nešportovci“ si tu nájdu svoje.

Mnoho ľudí si myslí, že dobrovoľníctvo je len o „dobrom pocite“, ale ide, samozrejme, o viac. Prečo by sa mali ľudia prihlásiť ako dobrovoľníci na toto podujatie?

Pretože ako dobrovoľníci sa dostanú na miesta, kde sa nedostanú ako diváci. Majú možnosť sledovať, ako sa organizuje takéto veľké podujatie zvnútra. Majú možnosť vidieť budúcich olympionikov, rozprávať sa s nimi. Majú možnosť získať nové a veľmi zaujímavé kontakty, spoznať nových ľudí a zlepšiť sa v komunikácii. Je to medzinárodné podujatie a nie je na ňom núdza o zaujímavých ľudí zo Slovenska alebo zahraničia. A pokiaľ sa niekto osvedčí ako dobrovoľník, následne na to môžu prísť aj iné pracovné ponuky. Aj ja sama mám momentálne vo svojom tíme ľudí, s ktorými som predtým pracovala ako s dobrovoľníkmi.

Jedno 17-ročné dievča, s ktorým som robila rozhovor, to povedalo veľmi pekne. Hovorila, že sa potrebuje osamostatniť a EYOF vníma ako možnosť, prostredníctvom ktorej to môže urobiť, lebo momentálne sa nachádza vo fáze, kedy už nie je dieťa, ale ešte sa necíti byť ani dospelou, a tak si povedala, že sa sama zaregistruje, sama absolvuje interview, sama pricestuje do Banskej Bystrice, sama sa tu ubytuje a sama bude každý deň čeliť novým výzvam. A čo očakáva? Že na konci EYOF urobí ďalší krok smerom k dospelosti. A to je skvelé.

Spomínala si aj benefity pre dobrovoľníkov. O čo pôjde a čo bude náplňou ich práce počas podujatia?

Každý dobrovoľník od nás získa limitovanú edíciu EYOF oblečenia, kde patrí tričko, polokošeľa, nohavice, ktoré sa dajú skrátiť, šiltovka, mikina, flísová bunda, ruksak a pršiplášť. Dobrovoľníci mimo okolia Banskej Bystrice a Zvolena budú mať zabezpečené aj ubytovanie a počas služby zabezpečujeme dobrovoľníkom stravu na podujatí a samozrejmosťou je aj pitný režim a drobné občerstvenie.

Prispievame tiež jednorazovým fixne stanoveným finančným príspevkom na využívanie mobilného telefónu. Na záver podujatia získa každý dobrovoľník Certifikát v medzinárodnej podobe o absolvovaní dobrovoľníckej činnosti, ktorý môže využiť ako prílohu do prihlášky na VŠ alebo ako prílohu k CV pri uplatnení na trhu práce.

Dobrovoľníci môžu zrelaxovať vo VolunteersBase Campe, ktorý bude k dispozícii iba pre nich, a majú možnosť zabaviť sa mimo službu vo Fun zónach, kde budú vystupovať rôzne hudobné kapely a DJi. Na záver podujatia budú tí najlepší z nich ocenení v rámci Záverečného ceremoniálu a následne spolu oslávime úspešný priebeh podujatia.

Pozeráte sa pri prijímaní dobrovoľníkov aj na nejaké kritériá? Hrá úlohu vek, pohlavie alebo predchádzajúce skúsenosti s dobrovoľníctvom?

Dobrovoľníkom sa môže stať každý, kto dovŕši vek 16 rokov v termíne podujatia EYOF BB 2022, zhora veková hranica nie je obmedzená a napr. najstarší dobrovoľník, ktorého momentálne máme, má 77 rokov. Čiže vek, pohlavie ani predchádzajúce skúsenosti nehrajú žiadnu rolu. Samozrejme, ľudí, ktorí majú bohaté skúsenosti s dobrovoľníctvom môžeme prideliť do oblastí, kde tieto skúsenosti vyžadujeme.

Prečo je kľúčové, aby sme mali na tomto podujatí dostatok dobrovoľníkov?

Dobrovoľníci sú tvárou takéhoto veľkého podujatia a je ich vidieť všade. Dobrovoľníci sú tí ľudia, na ktorých sa obracajú so svojimi otázkami športovci, a pokiaľ sú dobrovoľníci usmiati a pozitívne naladení, celé podujatie je vnímané zo strany športovcov ako príjemné a hodnotia ho ako jedno z najlepších. Zorganizovať takéto veľké podujatia chce pomocnú ruku od každého a aj preto sú pre nás dobrovoľníci veľmi dôležití. Oni sú tí, ktorí pomáhajú na jednotlivých oddeleniach.

Čo znamená pre Slovensko organizácia takého obrovského podujatia, akým je EYOF?

Pre Slovensko, ako aj pre Banskú Bystricu, je to príležitosť zvýrazniť a odprezentovať sa na mape športovej Európy. Zároveň veríme, že zvýšime povedomie o Slovensku v očiach zahraničných športovcov, návštevníkov aj dobrovoľníkov. Tým pádom je to možnosť, ako prispieť k zvýšeniu turizmu na Slovensku.

Dobrovoľníci zo zahraničia, ktorí sa tiež prihlásili, sa veľmi tešia na návštevu Slovenska. Mnohí z nich tu ešte nikdy predtým neboli a zatiaľ sú pozitívne unesení tým, že samotný event bude v menšom meste, ako je Banská Bystrica. Páči sa im, že na Slovensku máme hory a niektorí z nich plánujú návštevu Slovenska ešte skôr pred samotným podujatím, aby navštívili zaujímavé miesta a následne sa k nám pridajú na EYOF Banská Bystrica 2022.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame