Extrémne horúčavy v Spojenom kráľovstve so sebou prinášajú nové nebezpečenstvo: Jedovaté ryby, ukrývajúce sa blízko pláže

malé ryby

Počas nedávnych extrémnych horúčav si mnohí Angličania mohli oddýchnuť na pláži (Zdroj: Unsplash/Hilde Demeester)

#Len pred nedávnom Spojené kráľovstvo trápili extrémne horúčavy. Tí, ktorí mohli, trávili čas na plážach, ktoré ponúkali vítané osvieženie.

Organizácia dozerajúca na bezpečnosť na britských pobrežiach však návštevníkov pláží varuje. Môžu totiž natrafiť na jedovaté ryby, ktorých bodnutie bolí tak, že môže privodiť bezvedomie.


Horúčavy v Spojenom kráľovstve po prvýkrát dosiahli 40°C: Satelitné snímky zachycujú dôsledky extrémnych teplôt


Zahrabané v piesku

Organizácia RNLI (Royal National Lifeboat Institution) sa stará o ochranu ľudských životov na pobrežiach v okolí Spojeného kráľovstva. Obyvateľov upozorňuje aj na nebezpečenstvo vo forme jedovatých ostnatých rýb, ktoré sa skrývajú v piesku. Tie boli v posledných týždňoch pozorované najmä na pobrežiach Walesu.

Tento druh rýb je väčšinou sfarbený do hneda a pri dĺžke približne osem centimetrov je veľmi ľahké ho na pláži prehliadnuť. Navyše bývajú zahrabané v piesku, z ktorého vytŕča len ostnatá chrbtová plutva. Práve ostne na chrbtovej plutve obsahujú jed, ktorý môže spôsobiť extrémnu bolesť. Nie každý však na bodnutie reaguje rovnako, informuje Mirror.

 „Videl som, ako dospelí muži od bolesti plakali, ale aj deti, ktoré si bodnutie ledva všimli. Záleží to od veľkosti ryby a od toho, ako na ňu človek stupí a ako jeho telo zareaguje na jed,“ povedal Beau Gillet, ktorý je plavčíkom organizácie RNLI.

ryba
Nie každý reaguje na jed nebezpečnej ryby rovnako (Zdroj: Unsplash/Luigi Frunzi)

Pomôže horúca voda

Aj napriek bolesti nie je bodnutie vo väčšine prípadoch nebezpečné. Deti, starší ľudia, a ľudia s pridruženými zdravotnými problémami, by však v prípade bodnutia mali vyhľadať lekársku pomoc.  V roku 2016 bola zaznamenaná mimoriadne vážna reakcia u 64-ročného rybára, ktorý musel byť ihneď letecky prevezený do nemocnice.

Bolesť z uštipnutia môže pretrvávať 12 až 24 hodín. Postihnuté miesto sa odporúča namočiť do horúcej vody, a to do takej, akú človek znesie. Vo vode by malo postihnuté miesto ostať aspoň 30 minút. V prípade, že v koži zostanú ostne, je potrebné ich vytiahnuť pinzetou. Vyťahovať by sa určite nemali holou rukou, keďže ostne stále vylučujú jed. Stlmiť bolesť môže aj paracetamol, no základom je prevencia.

Okrem jedovatých rýb aj medúzy

Plavčíci odporúčajú predovšetkým plážovú obuv, ktorá zabráni priamemu kontaktu nohy s ostňami. Pri chôdzi v plytkej vode je dobré robiť drobné, no silné kroky. Ich vibrácie totiž jedovaté ryby odplašia. Ďalším dôvodom na to, aby ľudia do mora vstupovali obutí, sú aj medúzy. Aktuálne sú v Spojenom kráľovstve vydané varovania aj pred nimi.

Uštipnutia od medúz, ktoré sa nachádzajú pri pobrežiach Spojeného kráľovstva, sú väčšinou porovnateľné s pŕhľavou, no v ojedinelých prípadoch môže nastať aj vážnejšia alergická reakcia. Pokiaľ na pláž dohliada plavčík, je v prípade uštipnutia akýmkoľvek živočíchom najistejšie vyhľadať jeho pomoc, uvádza Daily post.

 


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, mirror.co.uk, dailypost.co.uk
Odporúčame