Expresne rýchle zaspávanie: Ak ťa trápi nespavosť, vyskúšaj túto skvelú vojenskú techniku

Photo by Megan te Boekhorst on Unsplash

#Každý, kto aspoň raz v živote trpel nespavosťou, ti dosvedčí, že žiadne počítanie ovečiek nefunguje. Môžeš ich pokojne počítať až do rána bieleho. Aj tak budeš len bezcieľne hypnotizovať strop. Pravdou však je, že nespavosť sa stáva pálčivým problémom dneška.

Čoraz viac ľudí trpí nespavosťou, čo má samozrejme negatívny vplyv na ich výkon či každodenné fungovanie. Experti radia vyskúšať expresne rýchlu techniku zaspávania, ktorá sa už po celé desaťročia používa v americkej armáde. Určite stojí za pozornosť.

Inšpiruj sa od vojakov

Photo by Rafaela Biazi on Unsplash

V armáde je oddych kľúčový. Najmä ak si na nejakej dôležitej vojenskej misii, tak musíš zabudnúť na čisté pyžamo, teplú perinu a horúce kakavko. Podstatné je, aby si dokázal zaspať expresne rýchlo. Každá minúta oddychu sa počíta. Vojak, ktorý celú noc ani nezažmúril oko, asi len ťažko bude na sto percent plniť zadané úlohy.

Technika, ktorú ti teraz ukážeme, bola po prvýkrát verejnosti predstavená v roku 1981. Za tú dobu ju odskúšalo množstvo ľudí, ktorí na ňu nedajú dopustiť. Dnes ju na vlastnej koži môžeš vyskúšať aj ty. Skladá sa z dvoch základných fáz:

Fyzická relaxácia

Photo by Simon Migaj on Unsplash

V prvej fáze bude tvojim cieľom čo najviac uvoľniť napätie v organizme. Sadni si na stoličku alebo na gauč. Kľúčové je, aby si sa cítil pohodlne. Chodidlá si polož na zem, zavri si oči a počkaj, kým ti brada klesne na hruď. Potom sa sústreď na dýchanie.

Dýchaj pravidelne, pomaly a zhlboka. Máš čas. Postupne uvolni všetky svaly na tvári, po nej prejdi na plecia, ruky. Ak to budeš robiť kvalitne, budeš cítiť, ako sa ti z tela postupne odplavuje všetko napätie. Nezabudni stále pravidelne dýchať.

Postupuj ďalej. Uvoľni si brucho, panvu, dolné končatiny. Nakoniec budeš cítiť, aké ťažké máš telo, ktoré ešte stále sedí na stoličke. Ak máš za sebou prvú fázu, môžeme prejsť na druhú:

Psychická relaxácia

Photo by Natalia Figueredo on Unsplash
Tu zohráva kľúčovú úlohu tvoja predstavivosť. Cieľom je prestaviť si miesto, na ktorom by si si vedel čo najlepšie oddýchnuť. Môžeš si vybrať z troch možností:
  • kanoe

Predstav si, ako ležíš v kanoe, ktoré sa jemne hojdá na vlnách pokojného jazera. Vonku je príjemné teplo a ty si vychutnávaš tento príjemný okamih. Nerobíš nič. Len ležíš a pokojne v tichosti pozoruješ oblohu.

  • čierno-čierna tma

Ak ťa neoslovilo kanoe, vyskúšaj druhú vizualizáciu. Predstav si, že sa nachádzaš v absolútne čiernej izbe, ktorá je ešte k tomu obtiahnutá čiernym zamatom. Vychutnaj si to. V tvojom okolí nie sú žiadne vizuálne podnety, ktoré by ťa mohli rozptyľovať.

  • jednoduchá mantra

Mantra je afirmácia, ktorej cieľom je presvedčiť myseľ o nejakej skutočnosti. Preto ak máš pocit, že predstavovanie nie je tvoja šálka kávy, vyskúšať mantru, v ktorej si stále dookola budeš opakovať jednu vetu: „Nemyslím. Nemyslím.“ Podľa Wintera, autora tejto metódy, je táto mantra veľmi účinná. Konieckoncov, je to oveľa jednoduchšie než počítanie ovečiek.

Photo by Adi Goldstein on Unsplash

Potom ti stačí už len jedno. Konečne sa vyvaliť do postele a dopriať si kvalitný odpočinok. Túto techniku vymysleli odborníci už za čias II. svetovej vojny. Unavení a vyčerpaní piloti bojových lietadiel, ktorí nevedeli zaspať, robili jednu chybu za druhou.

To malo pre mnohých z nich fatálny následok. Preto odborníkom neostávalo nič iné, len nájsť nové spôsoby. Winterova metóda bola nakoniec tou najúspešnejšou. Jej efektivitu overila dlhoročná prax. Nezabudni nám dať vedieť, či ti táto technika pomohla. My sme totiž nadmieru spokojní. 

Zdroj: curiosity.com
Odporúčame