Evka je eko influencerkou už roky: Mesto v srdci Slovenska ju odmenilo prestížnym ocenením

Eva Ščepková

Eva Ščepková stojí za mnohými kreatívnymi projektami (Zdroj: Súkromný archív Eva Ščepková)

#Eva Ščepková študovala na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Počas štúdia pôsobila v študentskej organizácii AIESEC, kde mala na starosti ľudské zdroje. Spoločne s kamarátkou rozbehli projekt EnviroFuture, vďaka ktorému bol zavedený triedený zber odpadu na celej univerzite, čím sa Univerzita Mateja Bela stala v roku 2010 prvou Ekouniverzitou na Slovensku.

Študovala tiež v Brne, pracovala v najväčšej environmentálnej nadácii na Slovensku – v Nadácii Ekopolis – a založila občianske združenie pod názvom LINK CoWorking Banská Bystrica, ktoré sa venuje vzdelávaniu a networkingu podnikavých ľudí.

V súčasnosti popri materskej dovolenke pomáha pri rozvoji komunitno-coworkingového centra 365.labb a získala významné ocenenie Žena roka 2020 v kategórii environmentalistka (odovzdala Živena, spolok slovenských žien, miestny odbor Banská Bystrica). Ako to všetko stíha a čo je pre ňu hnacím motorom nám prezradila v inšpiratívnom rozhovore.

Venuješ sa viacerým aktivitám na podporu regiónu, ale aj rozvoj mladých ľudí či ich vzťahu k ekológii. Priblížiš nám projekty viac?

Do Banskej Bystrice som prišla pred vyše 15 rokmi študovať na výšku cestovný ruch, snívala som o tom, že raz budem manažovať ekohotel. Vďaka kontaktom a možnostiam, ktoré sa popri výške objavili, som sa od tohto sna síce odklonila, ale neľutujem ani jedno rozhodnutie, ani jednu pracovnú príležitosť, do ktorej som sa pustila.

To, čo robím aktuálne, je výsledok tej 15-ročnej cesty, ktorú som prešla. Je to taká mozaika, pričom sa zdá, že sú to veľmi rôznorodé témy, nespojiteľné. Ale každá sa spája s určitým mojim „životným“ obdobím, každá oblasť mi niečo dala, nové skúsenosti, nové poznatky, rozšírila obzory.

Eva Ščepková
Evka popri svojej práci v Ekopolise (Zdroj: Súkromný archív Eva Ščepková)

Na vysokej škole som rozbehla s kamoškou projekt EnviroFuture a podarilo sa nám zaviesť triedený zber odpadu na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Poviete si, že veď to je úplne bežná vec, ale v takom 2010 (áno, pred 11 rokmi) to nebolo bežné, stálo to úsilie presvedčiť ľudí, že to má zmysel. Vzdelávali sme, robili sme osvetu, medzi zamestnancami fakúlt, študentami, a prinieslo to ovocie.

Ďalej sme rozšírili naše portfólio aj o vzdelávanie na základných a stredných školách, za pár rokov sme vzdelali 5 000 mladých ľudí, lektorovanie a práca s nimi ma veľmi bavila. Otvárali sme v Banskej Bystrici nové témy, napríklad zero-waste, vymysleli sme koncept ekofestov, spravili sme prvé vertikálne záhrady v meste a naším súčasným cieľom je spraviť z komunitno-coworkingového centra 365.labb, v ktorého priestoroch sídlime, zero-waste priestor a mať včely na streche.

Ako si sa dostala k nápadu vytvoriť coworking?

Ďalším kusom skladačky v mojom živote bol vznik občianskeho združenia LINK CoWorking Banská Bystrica (familiárne LINK) v roku 2016. Nápad založiť coworking prišiel ešte v čase, keď aj v samotnom hlavnom meste bola táto téma nová (písal sa rok 2014), pričom najvýraznejší bol pre mňa vtedy coworking Connect (vtedy ešte v starej Cvernovke).

Páčil sa mi celý koncept. To, že na jednom mieste môžete mať kancel, môžu sa tam robiť vzdelávacie eventy, ľudia sa tam môžu stretávať, rozvíjať, budovať komunitu. Proste na jednom mieste viete zoskupiť šikovných, inovatívnych, akčných ľudí, ktorí môžu pomôcť posunúť mesto vpred.

Banská Bystrica ako mesto, ani ako okres nemalo vo svojom okolí žiadny takýto kreatívny a tvorivý priestor. Na Univerzite Mateja Bela študuje takmer 7 000 študentov rôznych odborov, máme v regióne zaujímavých podnikateľov, potenciál v službách, a práve takéto centrum malo byť tým, čo ich spojí. Ľudia v tej dobe vo veľkom odchádzali po škole z mesta, lebo tu neboli vyhliadky na prácu a uplatnenie. A mňa a ľudí okolo mňa to svojím spôsobom trápilo. A toto bola cesta, ako aj malým krokom môžeme naštartovať veľkú zmenu.

V roku 2016 sme rozbehli stretká podnikavcov, priniesli vzdelávania z oblasti marketingu, podnikania. Keďže nájsť vhodné priestory, ktoré budú unikátne, inšpiratívne, bola celkom fuška, tak sme zvolili stratégiu, že poďme budovať komunitu. Robiť eventy (ďakujeme chalanom zo Sport bar, že nás prichýlili na 2 roky). A potom, keď nájdeme vysnívané priestory, tak sa len presunieme. A potom prišla jeseň 2017. A LINK zrazu stál pri zrode komunitno-coworkingového centra 365.labb.

tím evy eščepkovej
Jej cieľom bolo založiť kreatívny priestor a vytvoriť komunitu (Zdroj: Súkromný archív Evy Ščepkovej)

Vo svete sú coworkingy bežné, u nás sú v mestách mimo Bratislavy skôr zriedkavé. Čo bol prvotný impulz pre vytvorenie takéhoto priestoru v Banskej Bystrici? Tuším ste aktuálne v meste jediní svojho druhu.

Za iniciatívou vytvoriť takýto netradičný koncept stojí 365.bank, ktorá projekt tvorila spoločne s lokálnou komunitou. Priestor môžeme využívať zadarmo, namiesto nájmu tvoríme prospešné aktivity a eventy pre ľudí. Banka brala pri tvorbe ohľad na to, aké sú v Banskej Bystrici potreby, čo ľudia chcú a čo by mestu pomohlo. Prispôsobila tak aktivity a celkové zameranie projektu lokálnej komunite, ktorú chceme spoločne budovať. Takáto spolupráca medzi neziskovkami a firemným sektorom sa v tejto dobe tak často nevidí, a my sme zaňu vďační.

365.labb nie je klasický coworking. Keď sme v roku 2017/2018 tvorili tento projekt, ako to bude fungovať, pre koho bude, aké tam budú aktivity, tak sme to poňali vo veľkom. Dnes je z toho komunitno-coworkingové centrum s kaviarňou, herničkou pre deti, veľkou eventovou miestnosťou pre 100 ľudí. Tiež s workshopovou miestnosťou, zasadačkou, ateliérom, 11 stabilnými pracovnými miestami, 10 hotdeskami a 6 kanceláriami.

V Banskej Bystrici sme unikátny projekt. Pred koronou sme mali dobre rozbehnuté eventy a spolupráce. Momentálne píšeme projekty a už len čakáme, nech sa situácia vráti do „normálu“ a my môžeme pokračovať v našich smelých plánoch .

Pre koho je coworking vhodný a v čom vnímaš ty osobne jeho najväčšie výhody?

Coworking je pre všetkých, ktorí majú tú možnosť pracovať vtedy, keď sa im chce. Čiže majú flexibilnú pracovnú dobu. Sú to externí pracovníci firiem, ľudia, ktorí pracujú len na určitej zákazke, či projekte pre danú firmu. Alebo sú to freelanceri, živnostníci, či startupisti. Výhodou je, že u nás majú stabilné pracovné miesto, zázemie, môžu prísť kedykoľvek. Ako stabilní členovia majú vlastný kľúč, čiže aj keď pracujú pre USA a robia v inom čase, vedia si to zariadiť.

Momentálne u nás sedia programátori, prekladateľ, fotograf, copywriteri, marketéri. V rámci budovy poskytujeme aj kancelárie a medzi našimi nájomníkmi nájdete 3D tlačiarov aj innolabb – študentský projekt rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja. Taktiež Centrum dobrovoľníctva, marketingovú agentúru a najnovšími nájomníkmi je aj Amnesty International Slovensko.

Miesto v coworkingu môže získať ktokoľvek za mesačný poplatok. Využívate v rámci fungovania tiež rôzne partnerstvá, alebo fungujete iba z členských poplatkov?

Áno, máme vytvorené balíky služieb, podľa počtu dní, koľko využívaš coworking. S niektorými coworkermi máme bartrovú dohodu, ak poskytujú služby, ktoré potrebujeme, či už ide o fotografa, copywritera.

deti
Cieľom mnohých projektov je vzdelávanie (Zdroj: Súkromný archív Evy Ščepkovej)

Prešli ste počas korony do online, alebo majú podujatia úplnú stopku?

Aktuálne je to ťažšie, všetci sme boli nútení sa vynájsť a robiť veci inak. V roku 2020 sme získali niekoľko grantov, mali rozbehnutý veľký projekt pod názvom Social Impact Academy. Zaviazali sme sa splniť ciele, naplniť počty účastníkov, realizovať naplánované aktivity. Keď sme začiatkom roka 2021 robili takú väčšiu ročnú analýzu v LINKu o tom, aký bol predchádzajúci rok, zhodnotili sme, že pocitovo to bolo divný rok. Keď sme si však pozreli čísla a výstupy, zistili sme, že väčšinu vecí sme splnili.

Na jar 2020 sme mali aj my niekoľko online eventov, potom cez leto, keď sa situácia uvoľnila, stihli sme aj offline eventy. A ako sa vraví „5 minút pred 12“, i keď v tomto prípade to bolo skôr tak 1 minútu, sme stihli aj podujatie Startup Weekend Banská Bystrica. Budeme si ho pamätať ako tretí ročník s rúškami a dezinfekciou, ale aj tak bol skvelý a vzišlo z neho niekoľko zaujímavých projektov. Za tých 5 rokov, čo sme na trhu, sme zorganizovali vyše 150 eventov a medzi nimi aj 3 ročníky inšpiratívneho TEDxUMB a Startup Weekend Banská Bystrica.

Plánujete niečo aj na najbližšie mesiace?

Január a február 2021 sme sa rozhodli venovať analýzam, prieskumom, čo naši podporovatelia, účastníci, fanúšikovia chcú. Aké témy, formáty chcú zažiť, keď sa situácia začne normalizovať. V marci tohto roku budeme mať 5 rokov, tak sme si povedali, že to aj patrične oslávime a pripravíme pre našich ľudí niečo výnimočné.

Výrazne sa angažuješ v eko aktivitách, nedávno si dokonca získala významné ocenenie Žena 2020 v kategórii environmentalistika. Musel to byť určite veľký pocit zadosťučinenia. Ako si tento moment vnímala?

Keď sa nejakej téme venuješ vyše 10 rokov, či už ako dobrovoľníčka, alebo aj pracovne, vidno za tebou výsledky. Výsledky a povzbudivé slová od ľudí z tvojho okolia, že robíš zmysluplné veci, posúvajú vpred a dávajú motiváciu. Keď sa obzriem späť a som v koži vysokoškoláčky, ktorá rozbehla s kamoškou malý projektík a zaviedla triedený zber na Ekonomickej fakulte, čo v roku 2007 nebolo úplne bežné, presviedčať ľudí, že to má zmysel, je to neuveriteľné. Nakoniec sa nám to podarilo na celej UMB a tá sa mohla pýšiť titulom 1. Ekouniverzity na Slovensku.

Po vysokej škole som sa niesla ešte na enviro vlne a moje zamestnanie si ma našlo v podstate samo. Išla som do Nadácie Ekopolis s tým, že s nimi chcem spolupracovať, a bola z toho nakoniec pracovná pozícia, a zostala som s nim až 5 rokov. Vo voľnom čase som sa venovala zveľaďovaniu priestorov, sadili sme, maľovali, písali projekty, aby sme mohli skrášliť prostredie, v ktorom sme sa rozhodli žiť a bývať.

To ocenenie, titul žena roka je ocenenie mojej životnej práce, mojej „enviro“ etapy. Je to skvelý pocit zadosťučinenia a aj motivácie, že keď sa niečomu venuješ, dávaš do toho srdce, tak sa ti to vráti.

ekopolis
Eva bola súčasťou Ekopolisu, najväčšej enviro nadácie na Slovensku (Zdroj: Súkromný archív Evy Ščepkovej)

Spomenieš si možno na konkrétne situácie alebo osoby, ktoré ťa v rámci ekologickejšieho rozmýšľania najviac ovplyvnili?

Životné prostredie, ochrana prírody mi boli blízke už od mala. Rodičia, ktorí sú vášniví turisti, ma vláčili po horách kade-tade. Výlety boli súčasťou môjho detstva, videla som, akú máme krásnu prírodu a že ju treba chrániť. Síce som ekológiu neštudovala, ale vždy bola mojou súčasťou.

Negatívny vplyv spoločnosti a konzumnej doby na planétu je dnes neodškriepiteľný. Napriek tomu sa v našej krajine neprijímajú výraznejšie opatrenia. 

Na sociálnych sieťach bežia rôzne petície. Existujú rôzne rozsiahle dokumenty so stratégiami, ako zmierniť dopady zmeny klímy. Nemôžeme povedať, že sa nič nerobí v tejto oblasti. Je dôležité začať ale od seba, malými krôčikmi.

Pre mnohých ľudí je však zmena životného štýlu na zelenší ťažká. Nevedia si predstaviť nepoužívať plastové tašky, triediť odpad, kompostovať, nakupovať v bezobalových obchodoch, prejsť na slow fashion alebo si občas odoprieť mäso. Príde im to ako zložitý proces a príliš veľa zmien. Máš pre takých z nás možno nejakú radu?

Výhodou je tiež fakt, že eko a bio sú v dnešnej dobe trendy. Stačí pár dobrých eko influencerov a veci sa dostanú k ľuďom rýchlejšie. Na Instagrame pribúdajú fotky z čistení lesov či kávičiek v keep cupoch. Aj keď častokrát môže byť motiváciou dobrý obraz na sociálnych sieťach a túžba „zapáčiť sa“, alebo podobať sa na eko influencera, postupne sa ekologické premýšľanie zautomatizuje. V otázke ochrany životného prostredia je dôležité začať. A možno až potom si naplno uvedomia, že ako dobre sa rozhodli, keď začali.

Máme začiatok roka 2021. Prezradíš nám svoje ciele, plány či predsavzatia?

Cieľ, aby v Banskej Bystrici vznikol inšpiratívny coworkingový priestor, sa mi splnil. Som súčasťou tímu 365.labb a spoločne makáme na tom, aby sme našimi aktivitami pomáhali rozvíjať toto mesto pod Urpínom. Chcem, aby EnviroFuture i LINK prinášali i naďalej zmysluplné projekty a inšpiratívne podujatia. Tiež, aby sme v 365.labbe vzdelávali, inšpirovali a budovali komunitu.

mozaika na chodníku
Pri snahe o zmenu je najdôležitejšie začať od seba (Zdroj: Súkromný archív Evy Ščepkovej)
Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame