Kto je Tomáš „Oskar“ Šťastný? Jeden z najväčších talentov českej e-športovej scény

Kto je Tomáš Šťastný

Kto je Tomáš Šťastný? (Zdroj: sinners.gg)

#Tomáš Šťastný sa narodil v Klášterci nad Ohří. Ako malý chlapec sa venoval okrem počítačových hier aj hokeju. Nanešťastie však utrpel zranenie a so športom musel prestať. Oskar je jedným z najznámejších českých hráčov Counter-Strike, keďže má za sebou už mnoho úspechov a výborných umiestnení. Podľa HLTV rebríčka sa už dvakrát dostal medzi najlepších 20 hráčov CS:GO, v roku 2017 skončil na 16. mieste a nasledujúci rok si polepšil na priečku s číslom 14.

VIZITKA

Meno: Tomáš Šťastný
Prezývka: Oskar
Dátum narodenia: 27. 6. 1991
Aktuálny tím: Sinners

Oskar patrí dlhodobo medzi najlepších hráčov pochádzajúcich z Českej republiky. V hre zastáva rolu snipera a počas svojej kariéry vystriedal mnoho tímov, s ktorými slávil aj úspechy. Keď mal 15 rokov, začal hrávať za prvé regionálne tímy v hre Counter-Strike. Často pôsobil tam, kde predtým hrával aj GuardiaN, známy profesionálny hráč zo Slovenska.

Prvým tímom, v ktorom pôsobil v CS:GO bol Playing Ducks. V tomto tíme, aj v ďalších ako napríklad myDGB, 3DMAX, eSuba a Fraternitas, nevydržal viac ako pol roka. HellRaisers bol prvou zastávkou, kde sa zdržal dlhšie, a spoločne so svojimi spoluhráčmi získal aj hodnotné úspechy. Jeho najväčšími úspechmi v HellRaisers boli prvenstvá na turnajoch A-Tieru Europe Minor Championship – Columbus 2016 a Copenhagen Games 2016. V oboch prípadoch sa úspešne čelili zoskupeniu E-Frag.net Esports Club.

oskar šťastný
Tomáš Šťastný na turnaji v Štokholme 2018, (Zdroj: liquipedia.net/counterstrike)

Prvý Čech na turnaji Major

Najdlhší čas v jednom tíme strávil Oskar po prestupe do mousesports s hráčmi ropz, suNny, chrisJ a STYKO. Stal sa prvým Čechom, ktorý sa kvalifikoval na turnaj Major – konkrétne PGL Major Kraków 2017. V kvalifikácii na tento turnaj mousesports dominovali, avšak v samotnom turnaji skončili až na 12. mieste s 1 výhrou a 3 prehrami.

Na turnajoch ESG Tour Mykonos 2017 a ESL One: New York 2018, ktoré patria medzi S-Tier turnaje, vybojovali víťazstvo na úkor tímu Liquid. V oboch spomenutých grand finále mousesports vyhrali 3:2 na mapy a odniesli si domov tituly šampiónov, trofeje a veľký prize pool.

Väčšina tímov, v ktorých tento český hráč pôsobil, bola zložená zväčša z ukrajinských alebo slovenských hráčov. Slovenské zastúpenie v týchto tímoch po boku Oskara predstavovali Zero, STYKO a queztone.

Kľúčový prestup v kariére

V roku 2019 Oskar opustil mousesports. Tentokrát sa už v tíme HellRaisers neusadil a účinkoval v ňom iba po dobu 6 mesiacov. Začiatok roka 2020 toho nepriniesol mnoho. Oskar sa na pár mesiacov pripojil k tímu Sprout. Po takmer polročnej pauze od pôsobenia v tíme sa koncom roka pridal k úspešnému českému celku Sinners, s ktorým dokázal konkurovať všetkým.

Sinners sú momentálne jedným z najlepších, ak nie najlepším českým tímom vôbec. Ako prví ukázali celému svetu, že sa dokážu kvalifikovať do najprestížnejších turnajov a poraziť aj tých najlepších súperov, ktorí majú omnoho viac skúsenosti. Momentálne sa Sinners nachádzajú v HLTV rebríčku na 32. priečke. V novembri minulého roka sa zúčastnili turnaja Vodafone Czech Championship 2021, ktorý absolútne ovládli a potvrdili pozíciu najlepšieho domáceho tímu.

Zdroj: Adam Pilo, hltv.org, liquipedia.net,
Odporúčame