ESET prinesie na Slovensko svetový festival vedy, umenia a hudby: Vystúpi na ňom aj Kip Thorne či člen kapely Queen

Siedmy ročník festivalu STARMUS sa uskutoční vo viacerých slovenských mestách

Siedmy ročník festivalu STARMUS sa uskutoční vo viacerých slovenských mestách (Foto: ESET/Linda Kisková Bohušová)

#Spoločnosť ESET prinesie na Slovensko jedinečný svetový festival, ktorý spája vedu, umenie a hudbu. Významné vedecké osobnosti súčasnosti budú hľadať odpovede na pálčivé otázky, ako sú klimatické zmeny či výzvy spojené s rozvojom umelej inteligencie. V týždňovom programe vystúpia osobnosti ako Bill Nye (Bill Nye The Science Guy), Sir Brian May (Queen), Jane Goodall a Kip Thorne. Spoločnosť ESET tak pokračuje v napĺňaní svojho poslania podporovať vedu a výskum. Festival sa bude konať budúci rok, 12. až 17. mája 2024. 

Siedmy ročník festivalu STARMUS sa uskutoční vo viacerých slovenských mestách a na Slovensko prinesie desiatky laureátov Nobelovej ceny, astronautov programu Apollo a svetoznámych hudobníkov. Medzi najvýznamnejšie osobnosti budúcoročného festivalového programu patria Bill Nye, americký popularizátor vedy a moderátor známeho programu Bill Nye The Science Guy, profesorka Jane Goodall, biologička zaoberajúca sa výskumom primátov, najmä šimpanzov, americký astrofyzik a nositeľ Nobelovej ceny profesor Kip Thorne, Brian May a mnohí ďalší.  

Témou siedmeho ročníka festivalu na Slovensku bude „Starmus Earth: Budúcnosť našej domovskej planéty“. V roku 2024 bude festival analyzovať, ako môžeme riešiť výzvy, ktoré najviac ohrozujú budúcnosť Zeme, od hrozieb, ktorým čelí naše životné prostredie a klíma, až po technológie, ako sú umelá inteligencia, genetické inžinierstvo a kybernetická bezpečnosť.

Cieľom festivalu je inšpirovať mladú generáciu
Cieľom festivalu je inšpirovať mladú generáciu (Foto: ESET/Linda Kisková Bohušová)

Festival bude pozostávať z:

  • prednášok a panelových diskusií nobelistov, vedcov, astronautov, technológov a umelcov,
  • festivalu vedy v uliciach Bratislavy, ktorý bude určený širokej verejnosti,
  • prednášok na vybraných slovenských univerzitách,
  • ceremoniálu Stephen Hawking Medal for Science Communication, na ktorom získa ocenenie svetová osobnosť, ktorá prispela k popularizácii vedy,
  • koncertov a vystúpení svetových umelcov.

„Cieľom festivalu je inšpirovať mladú generáciu a vzbudiť v nej nadšenie pre vedu a umenie. Po viac ako 10 rokoch zameraných na vesmír obracia Starmus svoj pohľad od hviezd k budúcnosti našej planéty a sme nadšení, že siedmy ročník sa uskutoční v takom úžasnom hlavnom meste, akým je Bratislava. Veríme, že prostredníctvom nášho neobyčajného programu s desiatkami podujatí s nositeľmi Nobelovej ceny, umelcami a ďalšími svetovými lídrami podporíme záujem o vedu u mnohých ľudí nielen na Slovensku, ale aj v susedných krajinách vďaka jeho strategickej polohe v srdci Európy,“ vysvetľuje Garik Israelian, zakladajúci riaditeľ festivalu STARMUS.

Výskum v oblasti bezpečnosti informačných technológií je pilierom činnosti
Výskum v oblasti bezpečnosti informačných technológií je pilierom činnosti (Foto: ESET/Linda Kisková Bohušová)

Festival STARMUS prináša na Slovensko jeho hlavný partner ESET, ktorá dlhodobo podporuje vedu a výskum na Slovensku i vo svete. Aktivity spoločnosti sú úzko spojené s vedou a inováciami. Výskum v oblasti bezpečnosti informačných technológií je pilierom činnosti spoločnosti. Okrem vlastného výskumu každoročne prostredníctvom Nadácie ESET organizuje aj ocenenie Science Award, ktoré je venované významným vedeckým osobnostiam pôsobiacim na Slovensku. Posolstvom ocenenia, podobne ako festivalu STARMUS, je popularizácia vedy a zvýšenie vplyvu vedeckých poznatkov na spoločnosť. 

„Som presvedčený, že úlohou spoločnosti ESET je viac ako len vývoj technológií a inovácií. Chránime pokrok, ktorý ako ľudstvo dosahujeme. A veríme, že práve veda tento pokrok prináša. Ponúka riešenia mnohých výziev ľudstva. Naša práca, ktorou chránime ľudí pred kybernetickými hrozbami, je len jedným z príkladov toho, čo vedecká komunita robí pre ochranu nášho zdravia, rozvoj technologického pokroku alebo pre vzdelávanie ľudí na celom svete. Tento význam vedy pre spoločnosť chceme priblížiť slovenskému publiku. Festival STARMUS je ukážkou toho, ako sa celá verejnosť môže zapojiť do riešenia naliehavých výziev pre celú spoločnosť,“ vysvetľuje dôvody spojenia s festivalom Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti ESET.

„Sme radi, že siedmy ročník festivalu bude mať po prvýkrát významného globálneho partnera. ESET vnímame ako úspešnú spoločnosť v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ktorej úspech je postavený na aplikovanom výskume a technologických inováciách. Nadšenie spoločnosti ESET pre vedu a jej význam pre rozvoj spoločnosti veľmi dobre zapadá do vízie a hodnôt nášho festivalu,“ hovorí Garik Israelian.

Vstupenky na festival Starmus Earth, ktorý sa uskutoční v Bratislave od 12. do 17. mája 2024, budú v predaji od októbra 2023.

Viac informácií nájdeš na www.starmus.com/Slovakia a www.starmusfestival.sk.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, Tlačová správa
Odporúčame