Elon Musk získal ocenenie, ktoré kedysi dostal pápež aj Hitler: Vraj si ho nezaslúži!

elon musk

Elon Musk kúpil Twitter, čo používateľov siete veľmi nepotešilo (Zdroj: Flickr/Daniel Oberhaus)

#Magazín Times každoročne udeľuje prestížne ocenenie Osobnosť roka. V roku 2020 ho získal americký prezident Joe Biden a jeho viceprezidentka Kamala Harrisová. Tento rok sa magazín rozhodol pre multimiliardára Elona Muska. Jeho meno bolo skutočne za posledný rok spájané s prelomovými udalosťami, ako napríklad kolonizácia Marsu, neuročip, vplyv na trh s kryptomenami a mnohými ďalšími.

Aj napriek tomu sa kritici k jeho oceneniu postavili negatívne. Je to najmä kvôli pochybnému postaveniu Elona Muska k daniam, zľahčovaniu pandémie a rôznych ďalších škandáloch. V jeho neprospech hrajú aj obvinenia pracovníkov SpaceX zo sexuálneho znevažovania žien.

Príčinou sú najmä dane

Ako už bolo spomenuté, kritici sa odvolávajú najmä na pochybné platenie daní. Konkrétne ide o takzvanú milionársku daň. Podľa portálu The Guardian Elon Musk spolu s ďalšími bohatými a vplyvnými ľuďmi platili v rokoch 2014 až 2018 podozrivo nízku daň vzhľadom na ich rapídny nárast príjmov.

Jednou z kritičiek je senátorka Elizabeth Warrenová. Na Twitteri uverejnila príspevok, ktorý upriamuje pozornosť na platenie daní. Taktiež v ňom vyzýva magazín Times, aby sa osobnosťou roka stali v budúcnosti ľudia, ktorí platia svoje dane poctivo a nepriživujú sa na ostatných.

Nejde o vyznamenanie

Magazín Times na svoju obranu upresnil význam celej udalosti. Podľa jeho vyjadrení nejde o žiadne vyznamenanie alebo udelenie pocty. Jeho podstatou je upriamenie pozornosti na človeka, ktorý významne ovplyvnil život počas uplynulého roka. V minulosti sa Osobnosťou roka rada napríklad Greta Thunberg či pápeži. Získal ho aj Adolf Hitler a Joseph Stalin a to rovno dvakrát. V roku 1982 ho dokonca získal počítač.

„Toto je človek, ktorý sa snaží zachrániť našu planétu. Dokonca nám dá aj jednu novú, ktorú môžeme osídliť,“ vyjadril sa na margo kritiky magazín Times. Elon Musk má na krku nepochybne niekoľko veľkých škandálov. Čo si myslíš ty? Zaslúži si aj napriek tomu ocenenie osobnosť roka?

Zdroj: hashtag.sk, guardian.com
Odporúčame