#Ekologické riešenia na recykláciu odpadu sa v dnešnej spoločnosti tešia obrovskému záujmu. Materiály, ktoré sa dajú opakovane použiť na niečo iné, tak často nachádzajú svoj nový život v úplne inom odvetví. My takýmto kreatívnym riešeniam rozhodne fandíme!
Nábytok zo zvyškov
Eko dizajn je v kurze. Belgický dizajnér Mathilde Wittock ide s dobou a vytvára elegantné, moderné a nápadité kúsky, ktoré očaria každého športového nadšenca. Pre svoje modely nábytku využíva staré tenisové loptičky, z ktorých tvorí skutočné majstrovské diela.
Na tvorbu nábytku Wittock používa obalovú časť vypustených tenisových loptičiek, ktorú špeciálnym spôsobom spracúva na vhodný materiál. Štýlové lavičky či kreslá obsahujú často stovky polgúľ, čím sú zaujímavé nielen pre enviro aktivistov, ale aj pre milovníkov ultimátneho dizajnu.
„Na výrobu nového kúsku tenisovej loptičky potrebuje urobiť výrobca približne 24 rôznych výrobných krokov, čo trvá občas aj 5 dní. Finálny produkt má ale krátky životný cyklus. Sám som tenis kedysi hral, preto viem, že loptičky sú spotrebný tovar a pri športe vzniká veľa odpadu,“ uviedol pre CNN Wittock.
Milióny loptičiek
Každý rok sa vyrobí okolo 300 miliónov tenisových loptičiek, pričom takmer všetky skončia na skládkach. Ich rozklad môže trvať aj viac ako 400 rokov. Veľké športové podujatia, ako napríklad Wimbledon, spotrebujú niekoľko desiatok tisíc loptičiek ročne – jedna má, podľa Wittockovho odhadu, životnosť približne 9 zápasov.
Wittockovi záleží na planéte a s prebytkom odpadu z loptičiek sa rozhodol bojovať po svojom. Autor nápadu sa tak spojil s niektorými tenisovými klubmi v Severnej Amerike, ktoré ho zásobujú materiálom, ktorý on pretvára na dizajnérske kúsky.
Vyšperkovaná výroba
Výroba takej recyklovanej stoličky trvá podľa Wittockovho odhadu tri až štyri týždne, hotový produkt potom predá za necelých 3-tisíc dolárov. Suma odráža komplikovaný proces, za ktorým sa skrýva náročná ručná práca – každý kus sa reže a farbí ručne, so špeciálnymi farbami podľa priania klienta.
Ako sám tvrdí, výroba je niekedy poriadnou skúškou odvahy. Upraviť loptičku tak, aby sedela a vyzerala dobre, no zároveň bola dokonale rozpoznateľná, dá niekedy zabrať. „Potreboval som nájsť spôsob, ktorý zaručí zachovanie ikonického vzhľadu loptičiek. Ako by som mohol narušiť biele čiary na žltom pozadí?“ opisuje umelec.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Zdieľať na