#Téma udržateľnosti a ochrany životného prostredia je stále aktuálnou. Okrem toho, že by si mal žiť tak, aby si čo najmenej zaťažil už dosť zdevastovanú planétu, je potrebné myslieť aj trochu dopredu. Zem je miesto, ktoré zanecháš aj pre svojich potomkov, preto by si k nemu mal pristupovať šetrne aj po smrti. S tým by ti mohla pomôcť inovácia, ktorá bojuje proti neekologickým pohrebom už dnes.
Eko aj po smrti
Ekologické myslenie počas života pre podporu našej planéty nestačí. Aspoň to tvrdí portál Good News Network, ktorý informoval o ekologickom riešení spoločnosti Loop Biotech. Autori projektu sa zaoberajú ekologickými pohrebmi, ktoré majú pomáhať nielen v použití udržateľných materiálov.
Špeciálne rakvy nie sú vyrobené z dreva ako tie klasické, ale z jedinečných vlákien, ktoré majú schopnosť úplného rozkladu. Medzi materiály patrí napríklad mycelia, ktorá je základom štruktúry húb a iných rastlín.
Portál CNN vysvetľuje, že za celým projektom stojí vynálezca Bob Hendrikx, ktorý o tejto rakve tvrdí, že je nielen šetrná k životnému prostrediu, ale tiež nezanecháva uhlíkovú stopu. Tvrdí, že „jej rozklad netrvá viac ako 6 týždňov, namiesto bežných 20 rokov, ktoré potrebuje drevená rakva“.
Pomoc prírode
Okrem toho, že je plne rozložiteľná v krátkom čase napomáha aj s rozkladom pochovanej biologickej hmoty už do 45 dní. Holandská spoločnosť, ktorá sa výrobou tohto unikátneho výrobu zaoberá uvádza, že „ekologicky priaznivé rakvy kŕmia pôdu, pretože sa materiál mieša so živinami z rozložených tiel, ktoré sú v nich uložené“. Tieto živiny môže absorbovať pôda, v ktorej je telo uložené, a vyťažiť z nich maximum.
„Naozaj ma frustruje, že po svojej smrti iba znečistím planétu,“ vysvetlil príčinu svojho nápadu Hendrikx. Svoje telo prirovnal k chodiacemu smetiaku s viac ako 200 chemikáliami, ktoré by pri kontakte s klasickou drevenou rakvou pôsobili s kovmi, drevom a lepidlom na životné prostredie.
Výrobok sa dočkal nadšených reakcií takmer okamžite. „Je to tak nádherné a originálne – nič také som nikdy nevidela,“ povedala nadšená Louise Winterová, ktorá materiál rakvy prirovnala k povrchu syra brie.
V hre je udržateľný pohreb
Hendrikx verí, že našiel prívetivé riešenie, ktoré by mohlo pomôcť v ekologickej otázke našej planéty. Svoj koncept plánuje rozšíriť a preto sa snaží zabezpečiť optimalizáciu ich vplyvu na životné prostredie. Tvrdí, že jeho vynález by mohol „ľuďom pomôcť urobiť niečo dobré aj po smrti“.
Predpovedá, že do piatich rokov by mohli tieto rakvy zaznamenať nárast dopytu a byť bežnou praxou. „V tejto chvíli je výzvou to, aby sme presvedčili rodiny na zorganizovanie udržateľnejších pohrebov,“ dodáva spoločnosť. Podľa CNN už v súčasnosti viaceré holandské pohrebné firmy pripravujú svojich zamestnancov na citlivé diskusie s pozostalými rodinami, ktorým budú ponúkať klimaticky neutrálnu možnosť v podobe tejto novinky.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Reálne skúsenosti
Prvé „hubové rakvy“ sa už dostali do testovania. Spoločnosť zaznamenala približne 100 špeciálnych pohrebov v Holandsku, Nemecku a Belgicku, kde boli tieto rakvy použité. Súčasná trhová cena ekologickej rakvy je 1495 eur.
Rodina zosnulého Maxa Leightona, ktorý sa stal prvým Britom, pochovaným v tejto novinke, uviedla, že bola prekvapená najmä z kvality výrobku. „Náš Max veril v podzemnú ekologickú sieť, ktorá spája prírodu. Pre nás to bola prirodzená voľba uložiť jeho pozostatky do niečoho podobného,“ cituje portál Good News Network otca muža, ktorého v špeciálnej rakve pochovali.

Zdieľať na