Rozumieš EKO reči? Udržateľnosť je už alfou omegou našich životov, no poznáš základné výrazy?

Textil

Textil (Zdroj: Unsplash.com/Mel Poole)

#Už každá domácnosť sa snaží myslieť ekologicky a veríme, že si aj ty dva krát rozmyslíš, či použiješ igelitku, alebo plátenku. Spolu s eko životom však prichádzajú aj nové výrazy. Aby si sa v nich vedel lepšie zorientovať, ti prinášame špeciálny eko slovníček, vďaka ktorému sa ti nebudú zdať už také cudzie.

Recyklácia a Earth dye

Začíname s tým najľahším slovíčkom. V preklade slovo recyklácia znamená, ako z ekologického odpadu vytvoríš novo použiteľný materiál. Jednou z nich je napríklad moderná technológia s názvom refibra, kde sa zbytky bavlny miešajú s celulózou a vzniknú tak nové odevné látky. Earth dye je zasa odborný názov pre farbiace procesy, kde sa používajú farbivá za pomoci rastlinného odpadu. Je to taká „zelenšia“ metóda, kde sa ušetrí voda a chemikálie.

Deadstock fabric a Circular Fashion

Slovo deadstock kedysi používali samotní predajcovia, označili ním výrobok, ktorý sa nestihol predať. Dnes sa však lepšie využije pri zbytkových látkach a materiáloch zo starších kolekcií módnych domov. Pojem Circular Fashion môžeš zasa použiť vtedy, ak by sa oblečenie a doplnky vyrábali iba zo zbytkov a takého tovaru, ktorý sa v minulej sezóne nepodaril predať.

Zero Waste a Crade to Crade

Tento pojem netreba nejako špecificky opisovať, stačí, ak si predstavíš svet bez nulového odpadu látok a nižšej spotreby elektriny. No výraz Crade to Crade je použiteľný v prípade, ak sa naše oblečenie zrecykluje v rámci cirkulárnej ekononiky. V preklade to je napríklad vec vyrobená z biobavlny, ale dopredu navrhnutá tak, aby bola odolná a recyklovateľná. Výsledkom je teda kratší proces výroby a samozrejme aj menej odpadu.

Slow Fashion a Know Your Stuff

Skutočne potrebuješ mať v skrini desiatky šiat, alebo mikín? Impulzívne nákupy sú skutočne nebezpečná záležitosť pre našu planétu! Slow fashion hovorí jasnou rečou, spomaľ a radšej si reorganizuj svoj šatník. Know Your Stuff zasa hovorí, neznalosť neospravedlňuje! Malé etikety všité do odevu s informáciami, ako daný kúsok správne ošetriť, určite poznáš. Preto si ich naozaj pozorne všímaj a neignoruj ich len preto, že sú maličké.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Počul si už o vežových farmách? Na ich realizáciu nepotrebuješ mať žiadne skúsenosti ani pôdu!

Downcycling a Upcycling

Naoko sú podobné, no každé má úplne iný význam! Downcycling je metóda, kedy sa nepotrebné oblečenie spracúva na úžitkový textil, zatiaľ čo Upcycling môžeš použiť vtedy, keď staré oblečenie spracuješ na vysoko kvalitný materiál.

Made to Order

Posledný výraz Made to Order si stačí zapamätať, keď sa módne kúsky vyrábajú presne na prianie zákazníka. Možno si na svoj vysnívaný kúsok troška počkáš, no stojí to za to. Po prvé, budeš originálny a po druhé dáš zbohom zbytočnej nadprodukcii.

Veríme, že sme ti aspoň trocha pomohli zorientovať sa na ceste k lepším zajtrajškom!


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame