Cementu možno odzvonilo: Budeme stavať budovy za pomoci živých organizmov?

Biogénne stavebné materiály neobsahujú toxické látky, čo je bezpečnejšie pre staviteľov aj obyvateľov (Zdroj: Freepik/ArtPhoto_studio)

#Boj s uhlíkovou stopou, ktorá je nežiadúcim vedľajším produktom takmer každého odvetvia, je nekonečný príbeh. Kým jedným záleží na jej minimalizovaní, iní sa nezaujímajú o to, koľko oxidu uhličitého vyprodukujú v priebehu života. Odborníci teraz prišli s novinkou, ktorá by tento klimatický boj mohla pozitívne ovplyvniť, čím by ľudstvo dokázalo šetriť planétu aj pre nasledujúce generácie.

Každodenný boj

Bojovanie s klimatickou krízou sa týka každého z nás. Určite aj ty denne používaš produkty odvetví, ktoré sa na zvyšovaní uhlíkovej stopy, žiaľ, aktívne podieľajú. Ak však chceš prenechať planétu pokračovateľom svojho rodu, mal by si sa nad touto témou aktívne zamyslieť.

Okrem živočíšnej, rastlinnej či textilnej produkcie, ktoré sú doslova must have každého dňa, sa na ničení planéty podieľa napríklad aj také stavebníctvo. Je to celkom problém, najmä vzhľadom na to, že ide o pomerne dobre rozvinuté a aktívne odvetvie.

Základom je cement

Odborníci uvádzajú, že cement, ktorý sa používa na výstavbu budov, je jedným z hlavných zdrojov produkcie emisií oxidu uhličitého v stavebnom odvetví. Cement, ktorý je potrebný, údajne doslova ničí našu planétu. Nemeckí výskumníci sa rozhodli nájsť riešenie, ktoré by mohlo priniesť obrovskú novinku. Otázkou zostáva, či sa tejto myšlienke podvolí celý svet…

Tímy odborníkov z Fraunhoferovho inštitútu pre keramické technológie a systémy a Fraunhoferovho inštitútu pre technológiu elektrónového lúča a plazmy vytvorili metódu, ktorá má pomáhať s tvorbou biogénnych stavebných materiálov. Tie by mali vznikať v spolupráci s takzvanými cyanobaktériami, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu.

Prírodný betón

Spomínané cyanobaktérie sú typ fotosyntetických organizmov, ktoré dokážu vyriešiť negatívny vplyv tradičnej výroby betónu na životné prostredie. Tá je závislá od cementu, ktorý je zároveň považovaný za hlavný zdroj emisií oxidu uhličitého.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Poznáš poľské Maldivy? Ležia len 100 kilometrov od Slovenska a vstup je úplne zadarmo

Projekt BioCarboBeton využíva prirodzené procesy cyanobaktérií, ktoré tvoria udržateľnú verziu takzvaného biobetónu. Výskumníci úspešne napodobnili prirodzený proces mineralizácie, teda naväzovania oxidu uhličitého, v samotnom materiáli, čo dokonale znížilo uhlíkovú stopu, ktorá sa spája s výstavbou nových budov.

Skvelé pre životné prostredie

Takéto biogénne stavebné materiály neobsahujú toxické látky, čo je, okrem iného, bezpečnejšie pre staviteľov aj obyvateľov. Výskumníci sa teraz snažia o rozšírenie výroby tak, aby dokázali pokryť trh a zároveň udržať optimálnu mieru nákladov tejto metódy. Podľa odborníkov by mohlo ísť o novú éru v eko stavebníctve, čomu rozhodne fandíme.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame