Populárna turistická destinácia je v ohrození! Potrebuje opravu: Namiesto toho ju však premaľujú

Populárna turistická destinácia je v ohrození!

Populárna turistická destinácia je v ohrození!(Zdroj: Unsplash.com/Jeevan Jose)

#Eiffelova veža je jednou z najznámejších turistických destinácií, aké vôbec na svete existujú. Jej legendárny zhotoviteľ by sa však dnes chytal za hlavu. Táto monumentálna stavba je totiž v ohrození a potrebuje urýchlenú opravu. Namiesto toho je však naplánované len jej premaľovanie.

Aj ty určite poznáš monumentálnu stavbu, ktorá vznikla koncom 19. storočia a jej autorom je legendárny architekt Gustave Eiffel. Eiffelova veža sa za tie roky totiž stala jednou z obľúbených turistických destinácií. Ročne ju tak podľa portálu retures.com navštívi až 6 miliónov ľudí. Niet sa preto čomu diviť, že sa na tejto stavbe podpísal zub času. Situácia je však podľa jedného nemenovaného manažéra veže skutočne vážna.

„Ak by dnes Gustave Eiffel toto miesto navštívil, dostal by srdcový záchvat,“  poznamenal pre portál Marianne. Správy odborníkov pritom naznačujú, že historická pamiatka je skutočne v zlom stave. Eiffelova veža je totiž pokrytá hrdzou. Namiesto rozsiahlej rekonštrukcie však veža, kvôli prípravám na olympijské hry v roku 2024, prechádza len premaľovaním, ktoré bude stáť približne 60 miliónov eur.

Populárna turistická destinácia je v ohrození!
Populárna turistická destinácia je v ohrození!(Zdroj: Unsplash.com/Paul Gaudriault)

Ide tak už o dvadsiate premaľovanie Eiffelovej veže. Pôvodne sa predpokladalo, že bude očistených a následne premaľovaných približne 30% veže. Avšak pandémia koronavírusu, ako aj prítomnosť olova v starších farbách, skomplikovala práce, a tak sa podľa portálu Marianne predpokladá, že úpravou prejde len päť percent veže. Veža je však v tak zlom stave, že môže horziť aj jej zrútenie. „Zajtra ráno pravdepodobne nespadne, ale je pravda, že jej nie je veľmi dobre,“ poznamenal odborník.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, reuters.com, marianne.net
Odporúčame