Dupnutie na brzdy zabránilo smrti stoviek cestujúcich: Na letisku sa dve lietadlá len tesne vyhli tragédii

Letisko počas prevádzky

Lietadlá sa minuli len kúsok od seba, aby zabránili nešťastiu (Zdroj: Unsplash/Miguel Ángel Sanz)

#Na tak obrovskom letisku, ako je JFK medzinárodné letisko v New York City, sa dejú udalosti vo veľmi rýchlom slede. To, ale nemôže byť prekážkou bezpečnosti cestujúcich. V piatok 13. januára 2023 sa však odohral incident, ktorý mohol mať tragické následky. Našťastie, doslova o chlp, vyviazli pasažieri aj posádka bez zranení.

Lietadlá sa míňali len o kúsok

Boeing 777 smeroval do Spojeného kráľovstva a Boeing 737 zas do Dominikánskej republiky. Obe lietadlá boli pripravené na vzlet a rolovali po pristávacej dráhe, keď sa takmer zrazili. O udalosti informoval aj Unilad.

Obaja piloti komunikovali s riadiacimi pracovníkmi letovej prevádzky. Vo videu je vidno, ako jedno z lietadiel, Delta Airlines, mieri po dráhe označenej 4L, a keď sa blíži ku koncu, otočí sa. V diaľke vidieť aj druhé lietadlo, American Airlines, ako smeruje späť, tiež k dráhe 4L. To už bolo jasným znakom toho, že sa niečo pokazilo.

Keď sa prvé lietadlo otočí, aby mohlo stúpať, druhé lietadlo smeruje práve na tú istú dráhu 4L. Zúfalé kričanie riadiacich pracovníkov sa snaží zabrániť nehode a naviguje k prerušeniu letu. Našťastie, sa obom pilotom podarí tesne minúť a zabrániť katastrofe. K úplnému zastaveniu strojov dôjde približne vo vzdialenosti sotva 300 metrov od seba.

Na palube Delta Airlines bolo 145 pasažierov a 6 členov posádky, na palube American Airlines bolo 137 pasažierov a 14 členov posádky. Cestujúci Delty tvrdili, že boli extrémne rozrušení, keď pred sebou videli druhé lietadlo. Nakoniec všetko dobre dopadlo. Samozrejme, celá situácia sa vyšetruje, ale hlavné je, že sa nenaplnil žiadny katastrofický scenár.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame