Čerešňovú kolu buď miluješ alebo nenávidíš: Prečítaj si zaujímavé fakty o tomto originálnom nápoji

Podľa niektorých je Dr. Pepper jedným z najchutnejších nealkoholických nápojov, ktoré si môžeme kúpiť (Zdroj: Flicks/cyclonebill)

#Nebolo by prekvapivé, kedy sa v debatách o najlepšom nealkoholickom nápoji, ktorý si u nás môžeme kúpiť, spomínal Dr. Pepper len ojedinele. Najčastejšie sa by sa asi skloňovali Coca-Cola, možno Fanta, celkom určite aj pestrý výber energetických nápojov. Dr. Pepper by zrejme stál nenápadne v úzadí, pričom však neprávom, lebo jeho chuť, nie nepodobná Cherry-Cole, určite nie je na zahodenie. Prečítaj si niekoľko zaujímavých faktov o tomto nápoji s osobitou chuťou.

Vynájdený v roku 1885

Zvyčajne dávame prednosť overeným značkám, ktoré majú dlhoročnú tradíciu. Áno, Coca-Cola určite je overenou značkou s tradíciou, no vedel si, že Dr. Pepper je vôbec najstarším distribuovaným nealkoholickým nápojom v Amerike? Na trh bol uvedený 12. januára roku 1885 v Texase, rok pred Coca-Colou, a 8 rokov pred Pepsi. Za jeho vynájdením stojí farmaceut Charles Alderton.

Pri vynachádzaní Dr. Peppera Aldertona údajne inšpirovala zaujímavá vec. Výrazná čerešňovo-kolová chuť nápoja pripomínala príjemnú vôňu, ktorý mohli cítiť zákazníci, keď vkročili do Aldertonovej lekárne. Niekedy vtedy sa rozhodol, že vytvorí nápoj, ktorého vôňa bude rovnaká. Experimentoval pri tom s chuťami, ktoré boli v tej dobe dostupné v automatoch s nápojmi, až nakoniec dospel k výsledku, ktorý funguje už viac ako sto rokov.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dr Pepper (@drpepper)

Prečo práve Doktor Pepper?

Majiteľ lekárne, Wade Morrison, začal po tom, ako sám ochutnal výsledok Aldertonovych experimentov, tento nápoj sám predávať. Zákazníci si ho však vtedy pýtali pod menom „Waco“, keďže nápoj zatiaľ oficiálne meno nemal. Jednou z teórií týkajúcich sa vzniku mena je, že slovo „Pepper“ vzniklo podľa slova „pepsín“ , čo je názov enzýmu, ktorý je produkovaný bunkami žalúdočnej sliznice.

Najznámejšou teóriou ale je, že nápoj bol pomenovaný podľa Charlesa T. Peppera, doktora, ktorý odobril Morrisonovi žiadosť o ruku svojej dcéry. Hoci Morrison s Pepperovou dcérou údajne svadbu nakoniec nemali, osobitý nápoj mal od toho momentu aj osobité meno.

Ak sa ti chuť Dr. Peppera zdá málo čerešňová, nezúfaj, a objednaj si Dr. Pepper Cherry (Zdroj: Flickr/Brent Moore)

Horúci Dr. Pepper, vanilkový, aj čokoládový

To, že Dr. Pepper je populárny dodnes, je záležitosťou aj dobrého marketingu. Počas viac ako storočnej histórii tohto drinku sa však ani Pepper nevyhol marketingovému nápadu, ktorý sa až tak neujal. Tým nápadom bol nápoj podávaný v horúcej variante. Prišiel s ním prezident spoločnosti, Wesby R. Parker, v roku 1958, teda v dobe, kedy bolo meno už overenou značkou.

Reklama na horúceho Dr. Peppera mala zobrazovať rodiny vychutnávajúce si nápoj, a obsahovala aj návod, ako si nápoj v tejto forme pripraviť doma. Stačilo ho zohriať na panvici a potom len pridať tenké plátky citrónu. Hoci sa istý čas zdalo, že nápad funguje, dnes je už záležitosťou minulosti.

Minulosti, presnejšie obdobiu od roku 2002 do 2008, patria aj rôzne príchute Dr. Peppera. V tomto období sa na trhu objavili napríklad Cherry Vanilla Dr. Pepper, Dr. Pepper Berries & Cream, a dokonca aj Diet Cherry Chocolate Dr. Pepper. Ako chutili tým, ktorí ich vyskúšali, nevieme, no pre kapely Aerosmith či Red Hot Chili Peppers je, alebo bol, Dr. Pepper obľúbeným nealkoholickým nápojom.

Ako vlastne chutí?

Tým najzásadnejším, čo Dr. Pepper do sveta nealko nápojov priniesol, bola jeho charakteristická chuť. Charles Alderton chcel pri výroba nápoja dosiahnuť aj to, aby jeho aróma zodpovedala aj chuti. Keby si sa opýtal viacerých ľudí, ako tento drink chutí, zrejme by si dostal odpovede, že chutí ako Cherry-Cola, niekto by tam možno cítil zázvor či škoricu (ale vraj aj pomaranč a aníz).

Nech je, ako chce, nápoj obsahuje až 23 príchutí, ktoré spolu vytvárajú jeho osobitú chuť. Jedna z najčastejšie spomínaných príchutí je slivka. Tento názor sa objavil po prvýkrát už v tridsiatych rokoch minulého storočia. Spoločnosť ale vyhlásila, že Dr. Pepper neobsahuje slivkový džús, respektíve príchuť.

Sleduj náš Instagram

 

 

Zdroj: hashtag.sk, thrillist.com, thedailymeal.com, thefactsite.com
Odporúčame