Sociálnu sieť Donalda Trumpa ešte ani nespustili a už je v problémoch: Komplikácie sú s licenciou aj hackermi

Donald Trump

Donald Trump vytvára novú sociálnu sieť (Unsplash/Jon Tyson)

#Len málokto má za sebou taký zlý rok, ako práve Donald Trump. Miliardár a bývalý prezident Spojených štátov stuhol v priebehu posledných mesiacov stratiť post hlavy štátu a aby toho nebolo málo, pre podnecovanie nepokojov ho zablokovali aj najväčšie sociálne siete. Rozhodol sa preto urobiť niečo, čo by na jeho mieste pravdepodobne urobil každý miliardár – založil si vlastnú sociálnu sieť. Na tom by možno nebolo nič zlé, no od jej samotného oznámenia ju sprevádzajú samé problémy.

Všetko to začalo pred pár dňami, kedy bola spustená testovacia prevádzka takzvanej TRUTH Social. Počas trvania skúšobnej verzie sa do nej stihli nabúrať hackeri, ktorí sa v nej poriadne vybláznili. Podľa informácií v nej mali vytvoriť kopu falošných účtov, dokonca vrátane konta Trumpa. Na ňom potom zverejnili urážlivé obrázky.

Tu problémy nekončia

K tomu všetkému sa však pridal omnoho vážnejší problém. TRUTH Social má totiž problém s licenciou platformy, na ktorej bola vybudované. Organizácia Software Freedom Conservancy totiž tvrdí, že spustila testovací web cez bezplatnú open source platformu Mastodon. Tá slúži na prevádzkovanie sociálnych sietí podobných Twitteru.

Mastodon môže používať ktokoľvek, a to za predpokladu, že dodržiava AGPLv3 – softvérovú licenciu, ktorou sa riadi jej kód. A jednou z hlavných ustanovení AGPLv3 je, že držitelia licencie musia zdieľať svoj zdrojový kód so všetkými používateľmi. A práve tu nastáva problém. Trumpova spoločnosť tak neurobila.

Spoločnosť Trump Media and Technology Group tak neurobila ani dva dni po tom, čo bola na tento problém upozornená. Faktom však zostáva, že pokiaľ tak neurobí do 30 dní, natrvalo stratí tratí prístup k softvéru, ktorý použila na vytvorenie svojej platformy. Nič však zatiaľ nenasvedčuje tomu, že tento príbeh by mohol mať šťastný koniec.

 

Zdroj: hashtag.sk, nytimes.com, engadget.com
Odporúčame