Dominika je naša úspešná modelka, ako si udržiava dokonalú postavu? Riadi sa heslom – jedz dúhu!

dominika

Dominika je úspešná krásna modelka, ktorá má pevné priority (Zdroj: Súkromný archív Dominika Krčmáriková)

#Kráska s telom bohyne, Dominika Krčmáriková, sa roky venuje modelingu. Dnes žije v Nemecku s priateľom, odkiaľ cez jej sociálne siete motivuje k zdravému životnému štýlu mnohé baby. Pohyb, zdravá strava a zdravý mindset sú neodmysliteľnou súčasťou jej života. My sme Domi vyspovedali nielen o tom, aká bola jej cesta k sebaláske, čo si na sebe najviac váži, ale prezradí ti aj niekoľko tipov, ako na zdravú životosprávu.

Dominika, modelingu sa venuješ už viac ako 10 rokov. Ako začala tvoja kariéra? Pamätáš si na tvoj prvý job alebo módnu prehliadku?

Rada by som ti povedala o niečo vzrušujúcejší scenár, ako ma objavili, ale pamätám si, že som bola s maminou v meste na prechádzke. Mala som 14 rokov a scoutka z agentúry EXIT ma oslovila, či si viem predstaviť stať sa modelkou. Vtedy som bola hanblivá a nevedela som presne, čo to znamená. S maminou sme sa doma o tejto príležitosti rozprávali niekoľko dní a nakoniec som sa rozhodla, že to skúsim a išla som na stretnutie do agentúry EXIT model management, kde som spoznala celý tím.

Dominika
Dominika sa venuje modelingu od detstva (Zdroj: Súkromný archív Dominika Krčmáriková)

Počas prvých týždňov a mesiacov v agentúre som chodila na pravidelné tréningy, kde ma učili chodiť, oboznámili ma s tým, čo ma čaká, aby som vedela, že i keď som len tínedžer, pracovné príležitosti budú na profesionálnej úrovni, kde budem musieť byť aj ja profesionálna. Prvé boli menšie prehliadky vo Viedni a lokálne editoriálové fotenia v Bratislave a Prahe. Za pár mesiacov prišiel jeden z prvých dlhších pobytov v Miláne, kde som exkluzívne dostala prehliadku pre Jil Sander. Takže tak nejak začala moja kariéra.

Boli pre teba začiatky náročné? Ako reagovalo tvoje okolie?

Začiatky boli náročné. Náročná bola všetka tá novota. Predstava hovoriť plynule po anglicky, cestovať sama do zahraničia, pracovať s profesionálmi, ktorí sa na mňa pozerali ako na dospelého jedinca, ktorého si zabookovali na prácu. Bol to pre mňa v 15-tich rokoch úplne nový svet. Moje najbližšie okolie, ako moja rodina a priatelia, ma podporovali a tešili sa so mnou z možností, ktoré mi život prezentoval. Keďže som však začala cestovať a fotiť vo veľmi skorom veku, stále počas obdobia na gymnáziu, niektorí profesori a žiaci mali na to iný názor, nie veľmi pozitívny.

Možnosť externého študijného plánu zo mňa urobila čiernu ovcu v triede medzi spolužiakmi, nakoľko som ročníkmi prechádzala bez toho, aby som denne sedela v lavici niekoľko hodín. Myslím si, že takisto niektorí profesori mali problém s tým, že som každý mesiac bola v inej krajine a možno sa im môj život zdal byť neprimeraný môjmu veku. Ale úprimne mám pocit, že je jedno, čo v živote robíme, vždy sa nájdu ľudia, ktorí nám držia palce a podporujú nás a potom aj tí, ktorí nie.

S modelingom je určite spojené aj cestovanie. Ktoré destinácie si mohla navštíviť? Máš obľúbené miesto, na ktoré sa rada vraciaš? Ak áno, prečo?

Modeling bol aj je pre mňa neskutočná škola života, veľa mi to dalo a na veľa ma to naučilo. Cestovanie a možnosť navštíviť krajiny, do ktorých by som sa len tak ľahko nedostala je pre mňa obrovský úspech.

Od destinácií ako Londýn, Paríž, Miláno, Atény, Istanbul, Miami, New York, Afrika, Thajsko, Island a iné. Mojou srdcovou destináciou je Kapské Mesto. Milujem to podnebie, ľudí, jedlo, prírodu a zdravý životný štýl. Mnoho ľudí tam žije extrémne aktívne. Je to celkovo moja šálka kávy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dominika Krčmáriková (@dminikah)

Musela si kvôli práci držať diétu? Hovorili ti ľudia z brandže, čo máš jesť?

Konkrétnu diétu nie a nikto mi nehovoril presne, čo mám jesť. Skôr to bolo také okrajové, aby to nevyzeralo ako útok, alebo rozkaz. Ale formuláciou určitých slov dokáže človeka ovplyvniť natoľko, že je ochotný zmeniť, čo a koľko toho zje. Ak má modelka dobré miery tak pracuje. Ak dobré miery nemá, tak nepracuje. Každá z nás chcela byť úspešná, bookovať fotenia a práce. Zarábať peniaze a keď túto prácu človek robí dostatočne dlho, mení sa kompletne spôsob, ako na seba pozerá a odrazu naša hodnota závisí čisto od nášho vzhľadu a spôsobu vystupovania.

V tejto brandži nikoho nezaujíma, čo máš v hlave. Ak v nej niečo máš je to bonus, ale prvoradé je to, ako vyzeráš a ako s tým vieš narábať pred objektívom. Časom to človeka deformuje. Aj rozmaže hranicu medzi tým, čo je zdravé a čo je nutné k úspechu. Preto potom vznikajú poruchy príjmu potravy a iné mentálne úzkostné problémy.

Ako vyzerá tvoj jedálniček? Stravuješ sa nejako špeciálne?

Môj jedálniček je pestrý. Nedržím žiadnu diétu, jem úplne všetko. Jediné, na čom si dávam záležať je kvalita potravín, dostatočné množstvo bielkovín v strave (30-40 g bielkovín na jedno jedlo), vyhýbam sa potravinám s rafinovaným cukrom a riadim sa heslom: JEDZ DÚHU. Čím pestrejšia strava na tanieri, tým lepšie. Svoje zákusky a sladkosti si vytváram sama, lebo viem mať krásne pod kontrolou, čo v nich je.

Rôzni klienti, rôzne outfity či miesta fotenia. Modeling určite nie je žiadna rutina. Čo si vážiš na tejto práci?

Presne ako píšeš, modeling jednoznačne nie je rutinný. Najviac si vážim možnosť stretnúť množstvo ľudí z rôznych kútov sveta, rôzne mentality, osobnosti. Podľa mňa to veľmi ovplyvnilo, kým som dnes, ako vnímam a správam sa k druhým ľuďom. Vidieť rôznorodosť ľudských životov naozaj rozšíri chápanie a empatiu, podporuje to vnútorný rast človeka. Takisto cestovanie, možnosti vidieť krajiny, architektúru, zažiť situácie, ktoré boli obohacujúce, ale aj výzvami. V neposlednom rade aj peniaze a možnosť mať viac voľnosti v živote, sústrediť sa na rast a budovanie môjho vlastného biznisu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dominika Krčmáriková (@dminikah)

Je naopak niečo, čo si musela kvôli kariére obetovať?

Priateľstvá a vzťahy, ktoré som nevedela kultivovať a pestovať na diaľku v mladom veku. Nevenovala som im energiu, ktorú potrebovali na to, aby prežili, alebo aby boli tak intenzívne, ako kedysi.

Dnes žiješ so svojim priateľom v Hamburgu. Prečo práve Nemecko?

Keď som mala 25 rokov bola som trošku viac ‘‘ženská‘‘ na modelku, tak sa agentúra rozhodla poslať ma do Hamburgu, lebo nemecký trh je známy tým, že majú radi dievčatá, ktoré majú aj krivky. Mala som možnosť tu pracovať, aj keď som mala v bokoch 95 cm. V tomto období som stretla aj svojho terajšieho partnera, stretli sme sa vo fitku. Oslovil ma hlavne preto, lebo ma videl počas cvičenia robiť veľa chýb. No a nejako sa mi tu podarilo zostať ďalších 5 rokov. Som tu veľmi šťastná, stabilne pracujem ako modelka a mám možnosť ďalej rozvíjať aj biznis, ktorý máme s priateľom.

Na tvojom Instagrame si si vybudovala slušnú fanúšikovskú základňu, kde sa zdieľaš rôzne tipy a triky a motivuješ k zdravému životnému štýlu. Čo pre teba znamená žiť zdravo ?

Žiť zdravo pre mňa znamená žiť plnohodnotne. Znamená to pre mňa celý svet. Zdravie je veľmi krehká sieť neviditeľných nití. Žalúdok a trávenie je spojené s mysľou, tá je spojená so spánkom. Ten je spojený s hormónmi, ktoré sú spojené so ženským cyklom, ten s obsahom kvalitných tukov v strave, ktoré ovplyvňujú kompozíciu tela, ktoré je priamo späté s množstvom aktivity, ktorú denne vykonávaš.

Dominika
Ku zdravému životnému štýlu sa snaží inšpirovať aj na svojom Instagrame (Zdoj: Súkromný archív Dominika Krčmáriková )

Ako môžeš vidieť je to obrovský holistický celok. Milujem jeho komplexnosť a považujem sama seba za svoj celoživotný projekt. Baví ma sledovať a aplikovať všetky možné optimalizácie môjho zdravia, aby som sa cítila vitálne, energicky a robila všetko preto, aby som mala dlhý, kvalitný a šťastný život.

Dnes sme obklopení toľkými informáciami, čo by sme mali a nemali jesť aj ako cvičiť, že je jednoduché zamotať sa. Ako a kde začať? 

Žijeme v dobe, kde na nás skáču informácie z každej strany a my sa v nich strácame. Človek by aj chcel robiť pozitívne kroky vpred, starať sa o seba a svoje zdravie, ale málokedy vie, kde začať. Tak spustí zmeny na všetkých frontoch, zrazu zmení príliš veľa vecí v živote a do týždňa vyhorí, zlyhá a vzdá sa.

Na začiatok, prvé 2 mesiace na ceste k zdravšiemu “JA“ by som sa sústredila na 8-9 hodín kvalitného spánku, dostatok hydratácie 3-4 l vody denne, dostatok pohybu 8 000-10 000 krokov denne a pravidelnú každodennú štruktúru v stravovaní bez snackovania (raňajky, obed, večera).

Akonáhle sa podarí dodržať tieto základy 2 mesiace bez problémov, potom je čas posunúť sa ďalej a nastaviť nutriciu, nejaký silový tréning a napríklad meditácie. Malé a stabilné kroky, ktoré dokážeme robiť zo dňa na deň bez problémov sú základom úspechu k vybudovaniu zdravia. Samozrejme, pomôže, ak ma budú ľudia followovať na mojom IG, tam im často poradím skrz moje príspevky a IG stories.

Sebaláska je dnes veľmi často diskutovaná téma. Čo si na sebe vážiš ty?

Kým som, kým som sa stala. Seba-(JA) láska-(ĽÚBIŤ), je extrémne dôležité vedome pracovať na vzťahu samej k sebe. Môj vzťah sa vždy posilňuje časom, energiou a snahou, ktorú vkladám do seba, aby som rástla a bola lepším človekom. Po toľkých investíciách predsa nemôžeš sama seba nemať rada.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dominika Krčmáriková (@dminikah)

Cítiť z teba zdravé sebavedomie a vyrovnanosť‘. Bolo ťažké dostať sa tam, kde teraz si?

Ďakujem. Áno, aj nie. Bola to cesta, dospievanie a určite nie som na konci. Na konci budem, keď bude koniec môjho života. Meníme a vyvíjame sa počas nášho celého života. Ja, ako každá iná žena, mám svoje momenty, kedy nie som vyrovnaná, kedy reagujem intenzívne a kedy sa neviem na seba pozrieť (často, keď som hormonálna, veď vieš, kamoška menštruácia a PMS.)

Čo je však dôležité, je to, že si to uvedomujem v daný moment, a buď je za tým dôvod, alebo hormóny. A viem, že je to len dočasné a že 85 % času som normálna, racionálna vyrovnaná žena, teda aspoň pracujem na tom, aby som ňou bola. Uvedomenie a existencia v prítomnom okamihu sú najlepší pomocníci na vyrovnanosť v živote. Moja mamina vždy hovorí: Keď nejde o život tak ide o hovno.

Čo by si odkázala mladým dievčatám a ženám, ktoré nemajú sami so sebou pozitívny vzťah?

Tvoje telo a tvoja myseľ sú jediný cenný majetok, ktorý máš. Život je krehký a pominuteľný, presne ako zlá myšlienka. Dnes si tu, zajtra nie si. Chceš pripraviť sama seba o možnosť vidieť a ochutnať celý svet plnými dúškami? Myslím si, že odpoveď je nie. So zahmlenou mysľou plnou strachu, úzkosti, bolesti, odopierania a kritiky voči samej sebe si tento svet neužiješ. Celý tvoj život je o perspektíve a o tom, ako si zvolíš, že sa budeš cítiť každý jeden deň, keď vstaneš z postele. Ja si volím cítiť sa dobre. A ty?

Popri práci a športe potrebuješ určite aj ty zresetovat‘ myseľ a telo. Čo je pre teba najväčším relaxom, ako tráviš voľný čas?

Milujem prechádzky v prírode s mojím priateľom, ale aj sama. Milujem čas osamote s mojou hlavou. Som sama sebe najlepšia priateľka, moja vnútorná Domi a moja vonkajšia Domi majú dobrý vzťah, ľúbia a podporujú sa. Milujem čítanie kníh, ktoré ma zoberú do iného deja a iného času. Milujem piecť zdravé sladkosti a zo všetkého najviac milujem kvalitný spánok. To mi zresetuje vždy krásne celú hlavu aj telo, preto spánok a jeho kvalitu uprednostňujem a optimalizujem.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame