Poznáš asistenčné systémy moderných áut? Urob si prehľad, tieto oceníš!

Asistenčné služby v automobiloch

(Zdroj: Unsplash/Lizzy Jenkins)

#Moderné autá majú čoraz viac elektroniky. Pre teba, či už ako šoféra alebo spolujazdca, je to však veľká výhoda. Jednotlivé asistenčné systémy môžu významne zlepšiť komfort jazdy a bezpečnosť. Ktoré z nich sú dnes najpopulárnejšie a ako fungujú?

Adaptívny tempomat

Staršie autá obvykle využívajú klasický tempomat. Jeho úlohou je udržiavať zvolenú rýchlosť, čo oceníš najmä na diaľnici. Adaptívny tempomat však prináša ešte jednu veľmi praktickú funkciu – automaticky zmení rýchlosť auta, keď zaregistruje prekážku.

Ako funguje adaptívny tempomat
Adaptívny tempomat ti pomôže počas predchádzania iných automobilov (Zdroj: Pixabay)

Ak začneš pri zapnutom klasickom tempomate dobiehať pomalšie auto, a nezačneš brzdiť, jednoducho do neho narazíš. Adaptívny tempomat však tejto situácii zabráni. Keď sa priblížiš k vozidlu pred tebou na určitú vzdialenosť, tvoje auto samo zníži rýchlosť. Ty sa nemusíš vôbec dotknúť brzdy. Keď auto pred tebou odbočí, alebo ho začneš predbiehať, tempomat automaticky zrýchli vozidlo na pôvodnú nastavenú rýchlosť.

Čítanie dopravných značiek

Aj tebe sa stáva, že na neznámej ceste si nevšimneš značku rýchlostného obmedzenia a potom nevieš, ako rýchlo vlastne môžeš ísť? Vďaka systému čítania dopravných značiek sa s týmto problémom už nestretneš. Senzor za čelným sklom automaticky registruje značky pri ceste a tie sa ti následne zobrazujú na displeji. Máš tak o nich vždy dokonalý prehľad.

Vedel si, že…?
Niektoré moderné autá majú adaptívny tempomat prepojený so systémom čítania dopravných značiek. To znamená, že tvoje auto môže samo zrýchľovať a spomaľovať podľa rýchlostných obmedzení. Ty sa nemusíš ani len dotknúť plynového či brzdového pedála.

Upozornenie na vozidlo v mŕtvom uhle

Mŕtvy uhol je plocha okolo boku auta, ktorá nie je viditeľná v spätnom zrkadle. Napríklad, keď ideš po dvojprúdovej ceste a začne ťa predbiehať auto, cyklista alebo motorkár, v určitom momente sa dostane do bodu, že ho v spätnom zrkadle nebudeš vidieť. Ak sa práve v tejto chvíli rozhodneš predbiehať, môže dôjsť ku kolízii.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Píše viac mužov ako žien: Zakladateľ eshopu s audioknihami Ivan prezradil, prečo ľudia vyberajú knihy kvôli vzhľadu
Systém na monitorovanie mŕtveho uhla v aute
Systém monitorujúci mŕtvy uhol pomáha predísť nehodám (Zdroj: Pixabay)

Systém monitorujúci mŕtvy uhol pomocou senzorov sleduje priestor za autom a po jeho stranách. Pokiaľ sa v nebezpečných oblastiach nachádza iný účastník premávky, upozorní ťa na neho pomocou svetielka na spätnom zrkadle alebo zvukového signálu. Ty tak nič neprehliadneš.

Automatické krízové brzdenie

Týmto asistenčným systémom sú vybavené prakticky všetky nové autá. Radar v prednej časti vozidla neustále sleduje premávku a vyhodnocuje riziká. Pokiaľ systém zaregistruje prekážku a vidí, že nereaguješ, automaticky zabrzdí za teba, aby zabránil nehode. Jednoduchšie varianty týchto systémov fungujú len pri mestských rýchlostiach, pokročilejšie dokážu bezpečne zastaviť auto aj pri vyšších tempách.

Krízové brzdenie rozpozná prekážku pred autom
Automatické krízové brzdenie (Zdroj: Pixabay)

 

Praktický tip
Veľmi dobrým pomocníkom je aj asistenčný systém, ktorý monitoruje priestor za autom a dokáže automaticky zabrzdiť, ak by si šiel do niečoho naraziť pri cúvaní.

Udržiavanie v jazdnom pruhu

Tento asistent pomocou presných senzorov sleduje čiary na ceste. Podľa nich pomáha udržať auto v pruhu. Jednoduchšie verzie systému reagujú až v prípade, že sa kolesami dotkneš čiary. V takom prípade buď zapípajú, zavibrujú volantom, alebo mierne zatočia auto do strany, aby sa vrátilo späť do pruhu. Zamedzia tak opusteniu vozovky a nehode. Pokročilejšie typy dokážu udržiavať auto v strede jazdného pruhu. To znamená, že keď pustíš volant, vozidlo pôjde autonómne.

Avšak, ani pokročilé systémy na udržiavanie v jazdnom pruhu nie sú pripravené na autonómnu jazdu. Stále vyžadujú, aby si mal ruky na volante a sledoval premávku pred sebou. Sú však praktickým pomocníkom, ktorý výrazne spríjemní cestovanie na dlhšie trasy.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame