Dobbyho hrob ohrozuje životné prostredie: Miestne úrady fanúšikov Harryho Pottera vyzývajú, aby na ňom prestali nechávať ponožky

dobby

Hrob škriatka Dobbyho je pomerne netypickým turistickým miestom (Zdroj: Flickr/ Ana Gremard)

#Pokiaľ patríš medzi fanúšikov Harryho Pottera, určite vieš, kto bol škriatok Dobby. Domáci škriatok, ktorého Harry oslobodil od Malfoyovcov, patrí medzi najobľúbenejšie postavy najpopulárnejšej čarodejnej série. Svedčí o tom aj fakt, že na pobreží vo waleskom okrese Pembrokeshire sa nachádza spomienkové miesto, kam fanúšikovia Dobbymu dodnes nosia darčeky vo forme ponožiek či pomaľovaných kameňov. Tieto drobné pozornosti sú však podľa príslušných orgánov hrozbou pre životné prostredie v danej oblasti. Ako uvádza The Independent, hrozí, že hrob obľúbeného škriatka bude odstránený.

Navždy v srdciach fanúšikov

Od filmového spracovania knihy Harry Potter a dary smrti už uplynulo viac ako desať rokov. Práve v poslednej knihe, ktorá bola rozdelená do dvoch filmov, prišila o život aj jedna z najobľúbenejších postáv čarodejného sveta. Dobbymu sa síce podarilo zachrániť Harryho a jeho priateľov, no o život ho pripravila jedna z najkrutejších postáv celej série, Bellatrix LeStrangeová. Emotívna scéna, v ktorej Harry škriatka pochovával, sa natáčala na pláži Freshwater West v západnom Walese.

Tu neskôr vzniklo spomienkové miesto, kam si fanúšikovia chodia Dobbyho doteraz pripomínať. Na fiktívnom hrobe nechávajú pomaľované kamene, ponožky, bábiky, kvety alebo odkazy. Množstvo predmetov, ktoré sa na mieste za dvanásť rokov nazbieralo, upútalo aj pozornosť miestnych úradov. Nie však v pozitívnom zmysle.

„Predmety ako ponožky, prívesky či úlomky farby z pomaľovaných kameňov sa môžu dostať do mora a potravinového reťazca, čím ohrozujú miestny ekosystém,“ uviedol hovorca organizácie National Trust.

Spomienky áno, dary nie

Pláž Freshwater Wast je chránenou oblasťou, v ktorej žije viacero ohrozených druhov živočíchov. Vzhľadom na možné riziká spojené so spomienkovým miestom, zvažovali úrady aj jeho úplné odstránenie. Napokon dospeli k rozhodnutiu, že Dobbyho hrob na pláži môže ostať, no fanúšikov dôrazne žiadajú, aby pri ňom už viac nenechávali spomienkové predmety.

„Spomienkové miesto pre Dobbyho na pláži Freshwater West zatiaľ ostane, aby ho ľudia mohli navštevovať. Návštevníkov však žiadame, aby si vystačili s fotografovaním a mysleli aj na ochranu okolitej prírody,“ uvádza sa vo vyhlásení National Trust. Po tomto rozhodnutí vyzval fanúšikov aj oficiálny fanklub Harryho Pottera, aby na mieste Dobbyho odpočinku nič nenechávali.

„Lucius síce Dobbymu ponožku nechal, no na našich pobrežiach nenechávajme nič,“ uvádza Wizarding World v príspevku na Instagrame.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

 

Zdroj: hashtag.sk, independent.co.uk
Odporúčame