Dnes nastane polotieňové zatmenie mesiaca: Nenechaj si tento zvláštny jav ujsť

zatmenie mesiaca

Dnes uvidíš na oblohe zvláštny úkaz, nastane totiž polotieňové zatmenie Mesiaca (Zdroj: Unsplash/Jongsun Lee)

#Dnes budeme svedkami zvláštneho úkazu. Na oblohe totiž uvidíme polotieňové zatmenie mesiaca, alebo aj spln Mesiaca. Hoci na úplné zatmenie mesiaca si budeme musieť počkať až do 7. septembra 2025 a toho čiastočného sa dočkáme 28. októbra tohto roku, polotieňové zatmenie Mesiaca je podľa astrológov taktiež veľmi vzácna udalosť.

Čo náš čaká?

Polotieňové zatmenie mesiaca je podľa astrológov jav, pri ktorom sa Mesiac ponorí do zemského tieňa na 96 percent. Je fakt, že tento úkaz je pomerne nenápadným javom, takže ak náhodou nie si „astro“ nadšenec disponujúci fotoaparátom alebo ďalekohľadom,  možno ho ani nepostrehneš. Napriek tomu bude Mesiac už zajtra vyzerať trochu inak, ako ho môžeme bežne vidieť. No a pokiaľ náhodou fotografom si, budeš mať vzácnu príležitosť nafotiť ho tak, ako sa ti to v iné dni nepodarí.

V tejto fáze zamenia síce bude možné Mesiac stále vidieť, no bude sa nám javiť akoby bledší, jeho jas bude menej výrazný. Predtým, ako sa definitívne rozhodneš, že ho budeš pozorovať, by si mal vedieť, že tak jednoduché to ale mať nebudeš. Maximálna fáza mesiaca nastane, keď bude Mesiac ešte pod obzorom.

zatmenie mesiacika
Tento úkaz poteší nielen nadšencov fotografovania (Zdroj: Unsplash/Bryan Goff)

To znamená, že doba, kedy bude zatmenie najvýraznejšie, bude vtedy, keď obloha ešte nebude tak tmavá. Začiatok zatmenia je odhadovaný na 17:14 a maximálna fáza prebehne o 19:04, keď sa bude ešte len stmievať. Koniec tohto úkazu nastane o 20:32. Stále je tu však šanca, že si netypické stmavnutie ľavej dolnej časti Mesiaca predsa len všimneš, takže prečo to neskúsiť?

Sleduj náš instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame