Dnes je medzinárodný deň ľavákov: Kedysi boli diskriminovaní, dnes ich počet narastá

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

#Nevieš, čo je to byť ľavákom, pokiaľ si nestrihal ľavou rukou s klasickými nožnicami. Dnes si svet pripomína Medzinárodný deň ľavákov, ktorý má aj osvetovú funkciu. Vyhlásila ho organizácia Lefthanders International (LI) a pripomína sa od roku 1976. Ľaváci tvoria približne desať percent svetovej populácie. V minulosti boli často zatracovaní a spájaní s hriechom a nečistotou.

Photo by Nick Fewings on Unsplash

Ľaváci boli dokonca v 18. a 19. storočí veľmi diskriminovaní a často v určitej miere vylúčení zo spoločnosti. Práve pre to vytvorili ľaváci menej často partnerský zväzok a splodili menej detí. Keď však začala byť v 20. storočí diskriminácia obmedzovaná, väčší podiel narodených ľavákov zostal ľavákmi. Chris McManus z University College London vo svojej knihe Pravá ruka, ľavá ruka dokazuje, že podiel ľavákov v populácii rastie, no aj napriek tomu je drvivá väčšina ľudí na svete pravákmi.

Cieľom tohto dňa je zvýšiť povedomie verejnosti o výhodách a nevýhodách bytia ľavák. Ľaváci sú vo svete pravákov vystavení nástrojom a pomôckam, ktoré sú pre nich na pohľad nemotorné a ťažkopádne. Sú to napríklad sporáky, drezy, počítačové myši, klávesnice alebo dvere.

Zdroj: zones.sk, wikipedia.org
Odporúčame