Dokážu vedci reálne zastaviť čas? Toto by malo ľudstvu zaručiť dlhovekosť

Proteín F-aktín zohráva kľúčovú rolu v procese starnutia (Zdroj: Freepik/freepik)

#Starnutie je prirodzený proces, s ktorým sa stretá každý jeden z nás. Reálne mladším nebude nikto z nás, no myšlienka na večnú mladosť napadá viacerým. Posledné roky tejto myšlienke prajú a preto sa ňou zaoberajú aj vedci. To, či sa podarí zastaviť čas alebo objaviť liek na dlhovekosť, zostáva zatiaľ otázkou. Odborníci však uvádzajú, že je ľudstvo na dobrej ceste…

Recept na dlhovekosť

Možnosti, ktoré by mohli predĺžiť ľudský život, zatiaľ neexistujú. Najnovší objav, o ktorom informoval portál BGR, by však mohol mať k tejto problematike podstatne blízko. Výskumný tím, ktorý sa témou zaoberal uviedol, že objavil istý proteín dlhovekosti.

Proteín F-aktín zohráva kľúčovú rolu v procese starnutia. Podľa spomenutého portálu k tomuto dochádza najmä pomocou špeciálnej genetickej úpravy. Tento objav by mohol otvoriť nové možnosti v boji proti starnutiu a predĺžení ľudského života.

Výskum benefitov

Úspech spočíva v spomínanom proteíne, ktorý je súčasťou cytoskeletu, teda sieti tenkých vlákien, poskytujúcich bunkám štruktúru, tvar a pohyb. Starnutie negatívne ovplyvňuje najmä funkciu proteínu, čo môže viesť k rozvoju ochorení súvisiacich s vekom aj u mladších osôb.

Štúdiu publikoval vedecký časopis Nature Communications. Článok sa zaoberá hromadením proteínu v mozgu, čo údajne „spôsobuje efektívnemu upratovaniu na bunkovej úrovni. To spôsobí hromadenie bunkového odpadu v mozgu. Genetická úprava by však mohla tento problém zmierniť a spomaliť prejavy starnutia.“

Experiment s muškami

Vedci sa venovali testovaniu svojich predpokladov na ovocných muškách, ktoré sú skvelým modelovým organizmom – ich genóm je plne zmapovaný, čo umožňuje presné cielenie na gény súvisiace so starnutím. Výsledok štúdie uviedol, že „vedci v experimente zasiahli iba určité neuróny mušiek, no výsledky ukázali výrazné zlepšenie celkového zdravia, vrátane mozgovej činnosti a funkcie iných orgánov.“

Predĺženie životnosti o 30 % síce nemusí znieť prelomovo, ale ide o významný krok smerom k vývoju technológií, ktoré by mohli v budúcnosti pomôcť spomaliť starnutie aj u ľudí. Dáta naznačujú, že „hromadenie F-aktínu by mohlo byť jedným z hlavných faktorov kognitívneho poklesu súvisiaceho s vekom a nasledovný výskum by mohol prispieť k riešeniu problémov, ako sú Alzheimerova choroba a iné neurodegeneratívne ochorenia.“ Veda a medicína má teda pred sebou ešte dlhú cestu, ktorá bude, dúfame, kľúčom k dlhšiemu a kvalitnejšiemu životu ľudí na našej planéte.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Strach patrí k životu najmä počas Halloweenu: Tušíš, prečo sa rád bojíš?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame