Tajomstvo z dna oceánu: Záhadný povrch prekvapil aj vedcov, dôvod vzniku je otázkou

Nachádzať by sa tu mala nešpecifikovaná pevnina, ktorá je pokrytá záhadnými dierami (Zdroj: Freepik/jannoon028)

#O záhadách oceánu pribúdajú stále nové a nové fakty. Vedci teraz prišli s objavom, ktorý nedokážu ani oni sami úplne objasniť. V hlbinách oceánu v Kalifornii našli obrovské diery, ktoré budú pre mnohých určite veľkou záhadou.

Nevysvetliteľné tajomstvo

Portál ScienceAlert informoval, že kalifornské pobrežie Big Sur ukrýva vo svojich hlbinách niečo magické. Nachádzať by sa tu mala nešpecifikovaná pevnina, ktorá je pokrytá záhadnými dierami. Niekoľko rokov po ich objave sa do prieskumu pustili vedci z Monterey Bay Aquarium Research Institute a Stanfordskej univerzity. Teraz však prišli s teóriou, ktorá by mala odhaľovať dlhoročnú záhadu.

Hoci presný pôvod zostáva zatiaľ otázkou, teória hovorí o tom, že diery vznikli vplyvom horúcich kvapalín, ktoré „vystreľujú“ z útroby našej planéty na povrch. Nedávna expedícia, na prieskume za dierami do hĺbky až 1 500 metrov zistila, že ich robotický prieskumník odhalil málo dôkazov na to, aby sa mohlo polemizovať o prúdoch horúcich tekutín.  

Problém gravitácie?

Vedci sa domnievajú, že jav mohol vzniknúť vplyvom gravitačnej sily – diery považujú za odtlačky, ktoré môžu zdobiť morské dno pokojne aj viac ako 200-tisíc rokov. Posledná prítomnosť záhadnej látky sa odhaduje na približne 14-tisíc rokov starú udalosť.

 „Zhromaždili sme obrovské množstvo údajov, čo nám umožnilo vytvoriť prekvapivé prepojenie medzi škvrnami a gravitačnými tokmi sedimentov,” hovorí výskumníčka Eve Lundsten. „Nedokázali sme presne určiť, ako sa tieto škvrny pôvodne vytvorili, ale s pokročilou podvodnou technológiou MBARI sme získali nový pohľad na to, ako a prečo tieto prvky pretrvávajú na morskom dne státisíce rokov,” dodáva. 

Záhadné pobrežia

Hoci je západné pobrežie Severnej Ameriky pomerne dobre preskúmané, vedci varujú pred novým úkazom. Sami si netrúfajú odhadnúť to, ako sa daná príčina pohybuje a čo dokáže spôsobiť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kríženci živočíšnych druhov: Vedci prišli s novým pokrokom v tejto oblasti, prenášanie zmyslov je hračka

Morské dno je podľa spomínaného portálu konečnou „stanicou“ pre zemský povrch, čo môže niektorých ľudí lákať o preskúmanie neznámeho sveta z rôznych dôvodov – od založenia pobrežnej veternej farmy až po zvedavú ťažbu z oceánskeho dna.

 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame