Deväťročná nádejná paleontologička si na Vianoce vypýtala výbavu na hľadanie fosílií: Vzápätí našla žraločí zub starý 15 miliónov rokov!

Žralok veľkozubý

Deväťročné dievča našlo zub žraloka veľkozubého, ktorý žil približne pred 26 až 3,6 miliónmi rokov (Zdroj: spektrum.de/Karen Carr for Virginia Museum of Natural History)

#Pamätáš si ešte, čo si si želal nájsť pod stromčekom, keď si mal deväť? Molly Sampson si priala dostať vybavenie, s ktorým bude môcť na pobreží hľadať fosílie. Len čo si svoj darček rozbalila, rozhodla sa ho v praxi vyskúšať. S najväčšou pravdepodobnosťou ani len netušila, čo sa jej podarí objaviť. Ako informuje All That’s Interesting, deväťročné dievča našlo zub žraloka veľkozubého, ktorý žil približne pred 26 až 3,6 miliónmi rokov a je doteraz najväčším zdokumentovaným druhom žraloka.

Za všetko môže vianočný darček

Každé dieťa sa nepochybne poteší, keď si pod vianočným darčekom nájde presne to, čo si želalo. Tak to bolo aj v prípade deväťročnej Molly Sampson, ktorej radosť sa však pri stromčeku neskončila. Pre Molly a jej rodinu je jednou z najobľúbenejších činností hľadanie fosílií. Ona i jej sestra si teda na Vianoce želali dostať vybavenie, ktoré im poslúži práve pri tomto koníčku.

Len čo si dievčatá otvorili darčeky, otec ich zobral na neďalekú pláž, kde sa pustili do hľadania. Neodradilo ich ani studené počasie. Molly sa v nových nepremokavých nohaviciach smelo vybrala do vody. Ako sa ukázalo, vyplatilo sa. Našla totiž 13-centimetrový zub žraloka veľkozubého, ktorý žil pred miliónmi rokov.

V zbierke má už niekoľko žraločích zubov

„Povedala mi, že bola po kolená vo vode, keď ho zbadala, a tak sa poň zohla. Vraj si zamočila celé ruky, no stálo to za to,“ povedala jej matka pre BBC.

Rodina následne zub zobrala do múzea v Marylande, kde ich už dobre poznajú. Sampsonovci sem totiž priniesli aj svoje predošlé nálezy. Kurátor oddelenia paleontológie Stephen Godfrey označil zub, ktorý Molly našla, za „objav, aký sa podarí len raz za život“.

Godfrey odhadol, že žraločí zub je starý približne 15 miliónov rokov. Podľa všetkého pochádza z hornej čeľuste 14 až 15-metrového žraloka veľkozubého. Hoci podľa Godfreya nie je nález zubu žraloka veľkozubého v oblasti Calvert Cliffs až taký nezvyčajný, zuby takejto veľkosti sa objavia len výnimočne.

No ani napriek tomu, že ide o pomerne vzácny nález, sa Molly nechystá zub predať. Namiesto toho ho pridala do svojej zbierky, v ktorej má už viac žraločích zubov. Ten najnovší je však nepochybne najimpozantnejším z nich.


Chceš byť nonstop v obraze?

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame