Trápi ťa depresia? Vedci prišli s veľkým objavom! Táto aktivita ti zaručene zlepší náladu

Trápi ťa depresia? Vedci prišli s veľkým objavom!

Trápi ťa depresia? Vedci prišli s veľkým objavom! (Zdroj: Unsplash.com/Nik Shuliahin)

#Aj ty si si určite už prešiel obdobím, kedy ťa nič nebavilo, nič si nechcel robiť a nevedel si, čo by ti mohlo zlepšiť náladu. Vedci prišli s pozoruhodným výskumom, ktorého výsledky ťa zaručene prekvapia. Táto aktivita ti totiž zlepší tvoju náladu.

Hoci sa to mnohým možno nebude páčiť, ale je to práve cvičenie. Odborníci sa totiž vo svojom výskume zamerali na to, či fyzická aktivita môže mať vplyv na naše duševné zdravie. Konkrétne sa zamerali na to, ako cvičení vplýva na symptóm depresie, ktorý trápi množstvo ľudí.

Nejde však len o zlú náladu, Ľudia, ktorí trpia chronickými depresiami alebo aj symptómom anhedónia sa nedokážu tešiť z čohokoľvek, respektíve nedokážu prežívať radosť.

Do tohto výskumu sa zapojilo viac ako 30 dobrovoľníkov. Vedci sa zamerali na ich kognitívne schopnosti. Pred cvičením sa ich spýtali aj na ich náladu. To isté urobili počas cvičenia ako aj po cvičení. Kým jedna skupinka sa venovala cyklistike, tá druhá, ktorá sa výskumu zúčastnila, zas odpočívala.

Trápi ťa depresia? Vedci prišli s veľkým objavom!
Trápi ťa depresia? Vedci prišli s veľkým objavom! (Zdroj: Unsplash.com/Anthony Tran)

Vedcom sa pomocou tohto výskumu podarilo zistiť, že ľudia, ktorí bicyklovali, sa cítili lepšie a ich nálada sa zlepšila. Lepšiu náladu pritom mali až 75 minút po cvičení. Zmiernil sa aj symptóm anhedómie. Po uplynutí 75-tich minút sa však ich stav začal opäť zhoršovať.

Zlepšenie však vedci zaznamenali aj v kognitívnych schopnostiach, ktoré však vydržalo len 25 až 50 minú po cvičení, a potom sa začali tieto schopnosti opäť zhoršovať. Reakcie cvičiacih boli dokonca ešte pomalšie ako tých, ktorí celý čas odpočívali. Podľa odborníkov je teda jasné, že cvičenie skutočne pomáha na depresiu. Účinok včak nie je dlhodobý.

Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame