Je dekofeínová káva skutočne zdravšia? Vedci sa pozreli, či moringa dokáže nahradiť kofeín v našom obľúbenom nápoji

Káva a rozsypané kávové zrná

Káva a rozsypané kávové zrná (Zdroj: Unsplash.com/Mike Kenneally)

#Káva je všeobecne jeden z najpopulárnejších teplých nápojov na svete. Dokáže znížiť riziko niektorých chorôb vrátane rakoviny či srdcových porúch. Na druhú stranu, práve kofeín v káve je často spájaný z úzkosti a problémom so spánkom. Preto niektorí presedlali na dekofeínovú káva. Je však skutočne zdravšia?


Ako ovplyvní kofeín tvoj výkon v posilke? Kávičkári budú prekvapení, čo sa deje s telom po vypití kávy!


Vedci nemajú jasné stanovisko

Dôvodov, prečo sa ľudia obracajú chrbtom ku káve, je veľa. „Aj keď to tak nemusí znieť, káva je veľmi komplikovanou témou,“ hovorí profesorka Charlotte Millsová z University of Reading. „Preto ju ľudia buď majú radi alebo nemajú. Dôležité je, aby si prečítali viac detailov, pretože nič nie je čiernobiele.“

Ukázalo sa, že jednoznačná odpoveď na otázku, či je dekofeínová káva skutočne zdravšia, neexistuje. „Na túto otázku je nutné začať s oveľa väčším výskumom. Ak ale chcú ľudia piť kávu bez kofeínu, nech ju pijú.“ Podľa vedcov sú masívne rozdiely vo výrobe jednotlivých značiek a každá má iné hodnoty kofeínu, resp. iných podporných látok v dekofeínovej káve.

Čaj z moringy

Moringa nie je správna cesta

V posledných rokoch došlo k veľkému nárastu v predaji dekofeínovej kávy a v ponuke ju má takmer každá väčšia spoločnosť. „Kofeín je zlúčenina, ktorá dokáže povzbudiť človeka,“ vysvetľuje Wendy Russellová, profesorka z University of Aberdeen. Skúmala, či dokáže káva alebo čaj z moringy nahradiť kofeínovú kávu.

„Moringa chutí hrozne,“ hovorí Wendy. „Pravdepodobne nedokážeme dostať dostatok moringy do nápoja v takom množstve, aby nahradila kofeín. Množstvo v týchto nápojoch je len veľmi malé. Sledovala som, ako dramaticky stúpa popularita a predaj moringových nápojov, ale obávam sa, že ľudia sú len oklamaní, aby si mysleli, že ide o dobrú vec.“

Kofeín je látka, ktorú kávy obsahujú v oveľa vyššom množstve. Avšak všetkého veľa škodí a preto je podľa vedcov pitie dvoch káv denne hraničné.

Piješ kávu? A ak áno, preferuješ skôr tú dekofeínovú?


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, bbc.com
Odporúčame