Darwinove ceny za najhlúpejšiu smrť: Títo ľudia nie sú normálni

Youtube.com

Youtube.com

Prípadov, ako keď chcel chlapík v čínskej zoo skočiť medzi tigrov je neúrekom. Drvivá väčšina podobných udalostí končí zväčša šťastne, no občas sa stane, že to nejaký exot neprežije a v dôsledku vlastnej hlúposti/nevedomosti/ignorancie zomrie. Podobne skončil aj muž, ktorý si na svoje auto namontoval štartovaciu raketu pre nákladné lietadlá a pri pokuse vzlietnuť umrel.

Spočiatku sa podobné prípady tradovali len po internete, z mailu na mail. Až v roku 1993 sa americká biologička Wendy Northcutt rozhodla postupne zbierať príbehy ľudí, ktorí si privodili kurióznu smrť neuveriteľne hlúpym spôsobom. Neskôr začala príbehy uverejňovať online na stránke www.darwinawards.com.

V tomto období začalo udeľovanie Darwinových cien ako ich poznáme dnes. O čo vlastne v tejto ankete ide? Je to ironické ocenenie pre ľudí, ktorí sa zaslúžili o zlepšenie ľudského genofondu tým, že sa z neho sami odstránili hlúpym spôsobom. Cena je pomenovaná po Charlesovi Darwinovi, zakladateľovi evolučnej biológie a nejde o žiadne odovzdávanie trofejí pozostalým. Je to skôr posmrtné uznanie, ktoré sa každoročne udeľuje na spomenutej web stránke. V duchu Darwinovej teórie prirodzeného výberu sa tak tento nebezpečný gén odstraňuje.

Na to, aby ste mohli vyhrať Darwinovu cenu, čo rozhodne neodporúčame, musíte spĺňať nasledujúce požiadavky:

  1. Neschopnosť reprodukcie – nominovaný sa musí zabiť alebo sterilizovať
  2. Skutočne výnimočné a neuveriteľné zlyhanie súdnosti – hlúposť kandidáta musí byť naozaj jedinečná. V prípade, že umriete počas ruskej rulety, nárok na ocenenie nemáte (svetlou výnimkou je mladík, ktorý hral ruskú ruletu s automatickou pištoľou). Podobné prípady, kde je takmer isté že umriete, sú z nominácii vylúčené.
  3. Kandidát sa musí odstrániť z genofondu sám, svojou vlastnou hlúposťou.
  4. Kandidát musí mať zdravý úsudok – duševne chorí ľudia a deti cenu dostať nemôžu. Toto pravidlo sa však líši od krajiny v ktorej čin spáchate, pretože nominácia je limitovaná vekom, počas ktorého dovoľujú zákony krajiny riadiť motorové vozidlo.
  5. Pravdivosť – udalosť musí byť overená. Tento bod je zaujímavým aj z dôvodu, že prípad už spomínaného chlapa, čo si pripevnil na auto raketu z lietadla a umrel, bol vymysleným. To však nikomu nevadí, pretože sa stal inšpiráciou pre vznik tohto unikátneho ocenenia.

V roku 2010 sa medzi nominovaných dostal napríklad tento agresívny chlapík na vozíčku pred výťahom. To, čo nasleduje neskôr nepotrebuje žiadny komentár.

Ide o je jeden z mála prípadov, kedy bola smrť kandidáta na Darwinovu cenu zachytená na video. Príbeh právnika, ktorý demonštroval študentom pevnosť okien mrakodrapu a vyletel z neho, chlapci, ktorí sa snažili ovešať tigra ozdobami a nakoniec sa stali jeho potravou, alebo príbeh kuraťa v studni, ktorého sa vybralo zachrániť šesť ľudí a jedine kura prežilo, sú len malou ukážkou toho, čo všetko nájdete na stránke Darwinových ocenení.

Príbeh nedávnych víťazov je dobrou ochutnávkou, prečo túto anketu sledovať: Dvaja chlapi v Rotterdame umreli po tom, ako ich prešiel vlak. Očití svedkovia situáciu opisujú nasledovne: „Počuli sme ich, ako sa navzájom hecujú, kto z nich vydrží  na koľajniciach dlhšie pred prichádzajúcim vlakom. Jeden na koľajach ležal a druhý mal na nich položenú iba hlavu. Vlak to však nestihol ubrzdiť.“

Odporúčame