Obchodovanie s kryptomenami zo Slovenska: Pripraviť by si sa mal na zaplatenie daní, existujú nejaké výnimky?

kryptomeny dane

Je otázne, akú hodnotu budú mať NFT predmety v budúcnosti (Zdroj: Unsplash/executium)

#Aktívne vytváranie zisku so sebou prináša jednu nemilú povinnosť – platiť dane. Ak na kryptoburzách intenzívne obchoduješ a neodvádzaš zo svojich ziskov príslušné dane, v princípe porušuješ zákon. Pokiaľ teda nechceš skončiť s mastnou pokutou, alebo na 1 – 5 rokov aj rovno v base za úmyselné krátenie dane, je načase naštudovať si, čo všetko štátu treba cvakať a za akých okolností.

Kedy dane platíš a kedy nie

„K zdaneniu kryptomeny nedochádza v prípade, ak ju držíš na účte bez pohybu. Tým pádom ti žiaden príjem nevzniká,“ vysvetľuje Dávid Kokavec z portálu kryptotrejder.sk. Ak si teda nakúpiš pár bitcoinov a budeš ich iba držať vo svojej virtuálnej peňaženke, nič riešiť nemusíš. „Opačná situácia nastáva, ak kryptomenu predávaš alebo ju meníš za inú kryptomenu.“

Dávid vysvetľuje, že presná sadzba za každú transakciu je 19 % z tej časti základu dane, ktorá nepresiahne sumu 37 981,94 eur (vrátane) alebo až 25 % z tej časti základu dane, ktorá sumu 37 981,94 eur presiahne.

Ak navyše s kryptomenami obchoduješ ako fyzická osoba, odviesť budeš musieť ďalších 14 % vo forme zdravotného odvodu. „To je, samozrejme, aj značná nevýhoda oproti zdaneniu právnickej osoby, ktorá zdravotné poistenie zo ziskov v krypto-transakciách neplatí,“ dodáva Dávid.


Odborník na kryptomeny sa snaží edukovať Slovákov: Máme šikovných ľudí, ale stále zaostávame, hovorí


Slovensko je drahé, no alternatívy existujú

Ak máš tú smolu, že svoje obchodovanie na krypto-trhoch riešiš práve na Slovensku, vo svojom nasledujúcom daňovom priznaní sa priprav na pomerne vysokú daň, ktorú podľa Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov jednoducho musíš cvaknúť. Zákon síce nevie, čo je to kryptomena, rozlišuje však pojem virtuálna mena — a bitcoin, ether či dodgecoin ako virtuálne meny chápe.

Keď príde na dane, ďalšie európske krajiny zvolili benevolentnejší prístup. Napríklad také Portugalsko má daň z príjmu na úrovni 28 %, no na príjmy z kryptomien sa nevzťahuje. Veľmi liberálny prístup zvolilo prekvapivo aj Bielorusko, ktoré pred 3 rokmi legalizovalo všetky aktivity s kryptomenami a od „krypto-daní“ oslobodilo nielen firmy, ale aj fyzické osoby.

Nové regulácie na ceste

Zatiaľ čo množstvo krajín po celom svete ešte len determinuje svoj vzťah ku kryptomenám a/lebo zavádza príslušné regulácie, Európska Únia sa ešte tento rok chystá pretlačiť nový súbor pravidiel pre členské štáty, ktoré natrvalo zmení obchodovanie s kryptomenami.

Už v blízkej budúcnosti bude EÚ kryptomeny považovať za štandardné finančné nástroje, čím ich (teoreticky) plnohodnotne zaradí do svojho finančného systému. Nové nariadenia by však mohli pomôcť podnikateľom, ale aj trhu. Jedným z plánov je totiž aj vznik jednotného trhu s digitálnymi menami, ktorý by umožnil obchodovanie vo všetkých členských krajinách, aj navzájom.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame